Рішення від 08.12.2020 по справі 520/14183/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

08 грудня 2020 р. № 520/14183/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 43143704, вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області №0018491309 від 06.06.2018 року зі сплати транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що 01.08.2020 року при подання податкової звітності ОСОБА_1 було повідомлено про наявність податкового повідомлення-рішення №0018491309 від 06.06.2018року зі сплати транспортного податку з фізичних осіб на суму 25000,00 грн., виданого Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області. Позивач наголосив, що транспортний засіб у 2018 році не був (на момент складення контролюючим органом податкового повідомлення-рішення №0018491309) та не міг бути об'єктом оподаткування в розумінні приписів п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі від 26.10.2020 р. була надіслана позивачу та отримана ним 27.10.2020 р.

Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі від 26.10.2020 р. була надіслана відповідачу та отримана ним 27.10.2020 р.

У відзиві на позовну заяву, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 є власником автомобілю JAGUAR F-PACE, днз НОМЕР_2 , з об'ємом 1 999 см3, 2016 року випуску. Відповідно до приписів п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. А отже зазначений транспортний засіб є об'єктом оподаткування в розуміння податкового кодексу України. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що виходячи із аналізу приписів постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклістів, мопедів» від 18.02.2016 року № 66, середньо-ринкова вартість об'єкту оподаткування має враховувати такі параметри як:

- країна-виробник транспортного засобу;

- конструкція привода тягових коліс;

- потужність двигуна;

- тип коробки переключання передач та інших складників силової передачі;

- комплектація;

- пробіг

Оскільки зазначена інформація не була доступна контролюючим органам, визначити середньоринкову вартість та порівняти її з граничним розміром визначеним Податковим кодексом України - не можливо. Станом на 01.01.2017 року, Мінекономрозвитку України встановило, що транспортний податок за податковим (звітним) роком - 2016 року, має справлятися із власників транспортних засобів визначених у «Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить 375 розмірів мінімальної заробітної плати». У зазначеному Переліку відсутні дані щодо об'єкту оподаткування - JAGUAR F-PACE, днз НОМЕР_2 , з об'ємом 1 999 см3, 2016 року, тип пального двигуна - дизель. Окрім того в поясненнях представник позивача наголосив на тому, що згідно із приписами чинного податкового законодавства контролюючий орган мав скласти оскаржуване податкове повідомлення-рішення не пізніше 01 липня 2017 року. Склавши податкове повідомлення-рішення №0018491309 лише 06.06.2018 року, відповідач грубо порушив приписи чинного податкового законодавства. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є власником автомобілю JAGUAR F-PACE, днз НОМЕР_2 , з об'ємом 1 999 см3, 2016 року випуску.

Контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення №0018491309 від 06.06.2018 року зі сплати транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн.

Про наявність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення позивачу стало відомо з листа Державної податкової служби №8336/Т/20-40-98-06-20 від 18.08.2020 р.

Не погоджуючись із діями контролюючого органу та складеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся за захистом своїх прав до Харківського окружного адміністративного суду.

По суті спірних відносин суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.ст. 267.1 - 267.5 Податкового кодексу України, (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно із приписами ст. 267.6 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

У разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.

Суд наголошує, що як вбачається з листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №3821-06/71920-05 від 03.12.2020 р. автомобіль JAGUAR F-PACE з об'ємом циліндрів двигуна 2,0 дизель до 1 року експлуатації включено Переліку. Розрахована у 2018 році згідно з Методикою середньо ринкова вартість JAGUAR F-PACE з об'ємом циліндрів двигуна 2,0 літра, дизель 2016 року випуску становила 1083 258,00 грн.

Суд наголошує, що оскільки ОСОБА_1 є власником автомобілю JAGUAR F-PACE, днз НОМЕР_2 , з об'ємом 1 999 см3, 2016 року випуску, то як вбачається з листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №3821-06/71920-05 від 03.12.2020 р. середньоринкова вартість авто менша за 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 року.

Окрім того, суд наголошує, що в порушення приписів чинного податкового законодавства було винесено контролюючим органом не 01.07.2017 року, а лише 06.06.2018 року.

У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.

Враховуючи вищенаведене, спірне податкове повідомлення-рішення є такими, що не ґрунтуються на нормах закону, а тому підлягає скасуванню.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень надав до суду достатні, беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, і довів правомірності його дій щодо винесення спірного податкового повідомлення-рішення.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 43143704, вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області №0018491309 від 06.06.2018 року зі сплати транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних відшкодувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 43143704, вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 08 грудня 2020 року.

Суддя Н.А. Полях