18 листопада 2020 року справа № 580/2858/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Громової В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачки з 01.01.2000;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 70 % заробітної плати померлого годувальника (відповідно до розміру заробітної плати - суддівської винагороди, працюючого на відповідній посаді голови Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області), починаючи з 01.01.2000, з урахуванням раніше проведених виплат, без обмеження строку виплат, з передбаченими Законом України «Про судоустрій і статус суддів» надбавками та доплатами, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного утримання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 70 % заробітної плати померлого годувальника (відповідно до розміру заробітної плати - суддівської винагороди, працюючого на відповідній посаді голови Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області), починаючи з 01.01.2000. На думку позивача, відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку її пенсії з урахуванням раніше проведених виплат, без обмеження строку виплат, з передбаченими Законом України «Про судоустрій і статус суддів» надбавками та доплатами, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного утримання.
Ухвалою суду від 18.08.2020 відкрито спрощене провадження у справі №580/2858/20 за даним позовом, без повідомлення учасників справи.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач подав до суду відзив, у якому зазначив, що з 30.06.2019 набрав чинності Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІІІ. На підставі даного Закону втратив чинність крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 розділу ХІІ Закону №1402. Призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника ні Законом №2453, ні законом №1402 не передбачено. Отже, підстав для проведення перерахунку пенсії не має.
Ухвалою суду від 17.09.2020 постановлено здійснювати розгляд адміністративної справи № 580/2858/20 за правилами загального позовного провадження.
Позивач надіслав до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач, належним чином повідомлений про місце, дату та час проведення судового засідання, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, просив суд відкласти розгляд справи на іншу дату, однак доказів поважності причин неявки до суду не надав.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 19 листопада 2014 року у справі №695/4484/14-а позовні вимоги задоволено повністю. Суд визнав дії відповідача неправомірними та зобов'язав здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. ст. 37 та 31-1 Закону України "Про державну службу" та ст. 129 Закону України "Про судоустрій і статус судців" у розмірі 70 % заробітної плати померлого годувальника за період, починаючи з 01.01.2012 року, відповідно до зазначених статей, за виключенням сум фактично проведених виплат. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2015 року постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 19 листопада 2014 року скасовано та прийнято нове рішення. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у розмірі 70 % заробітної плати померлого годувальника (відповідно до розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді голови Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області) починаючи з 30.04.2014 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2015 року у справі №695/4484/14-а встановлено, що відповідно до довідки УПФУ в Золотоніському районі від 14.11.2014 №7734 ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" по втраті годувальника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на посаді голови Золотоніського районного суду Черкаської області, починаючи з 10.12.1999 року.
Згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 24.02.2020 №04-356/20, яка видана позивачу, станом на 01.01.2020 суддівська винагорода ОСОБА_2 , який працював на посаді голови Золотоніського міськрайонного суду, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 1072020 грн.
04.03.2020 позивачка звернулася до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії починаючи з 01.01.2000 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 24.02.2020 №04-356/20.
Листом від 18.03.2020 № 17372 відповідач відмовив позивачці у здійсненні такого перерахунку пенсії.
Вважаючи протиправною відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, позивачка звернулась з даним позовом до суду .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійною фонду або до уповноваженою ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 4 статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мапи місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Частина 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, в не залежності від того, яким способом подана заява заявником. Тобто, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.
Однак, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області всупереч вищенаведених норм законодавства не прийняло жодного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 04.03.2020 про перерахунок пенсії, а лише надіслав позивачці лист від 18.03.2020 №17372, тому суд не надає правову оцінку підставам, викладеним у зазначеному листі, оскільки такий документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні пункту 19 частини першої статті 4, частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак не може бути предметом судового розгляду.
Тому, суд зазначає, що у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області не вчиняло дій щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, натомість допустив протиправну бездіяльність, не прийнявши жодного з рішень, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України у Черкаській області прийняти відповідне рішення, тобто рішення про перерахунок пенсії або рішення про відмову у проведенні перерахунку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить до часткового задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З матеріалів справи, судом встановлено, що позивачкою при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 845 грн 00 коп., що підтверджується квитанцією № 1 від 02.07.2020.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 420 грн 40 коп. належить стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
Надмірно сплачений судовий збір у сумі 4 грн 20 коп. відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011 судового збору підлягає поверненню за клопотанням позивачки.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.03.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 03.04.2020 та прийняти рішення по суті, з урахуванням правових висновків суду.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.11.2020.
Суддя С.О. Кульчицький