Ухвала від 07.12.2020 по справі 380/9369/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/9369/20

УХВАЛА

з питань забезпечення адміністративного позову

07 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В. розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові заяву позивача про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; ЄДРПОУ 25254902), Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; ЄДРПОУ 25254902), в якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить суд:

-визнати незаконним і скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації згідно протоколу №23 від 06.10.20 року про відмову у задоволенні клопотання про визначення статусу та права на видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серії А ОСОБА_1 ;

-визнати незаконним і скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації згідно протоколу №24 від 13.11.2020 року, яким було визнано факт необґрунтованості видачі посвідчення Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_2 з позбавленням відповідного статусу ОСОБА_1 ;

-визнати за ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію вчинити дії щодо видачі ОСОБА_1 відповідного посвідчення категорії №1 серії А.

Ухвалою судді від 02.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 30.11.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 07.12.2020 продовжено розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

03.12.2020 позивач подав заяву про забезпечення позову, в якій просить:

-зупинити дію рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації згідно протоколу №24 від 13.11.2020 року, яким було визнано факт необгрунтованості видачі посвідчення Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_2 з позбавленням відповідного статусу ОСОБА_1 ;

-заборонити Відповідачам вчиняти будь-які дії пов'язані із позбавлення ОСОБА_1 статусу Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у тому числі, але не виключно заборонити Відповідачам позбавляти ОСОБА_1 прав на пільги, виплати, які передбачені чинним законодавством для осіб - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

-заборонити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області вчиняти будь-які дії пов'язані із позбавлення ОСОБА_1 статусу Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у тому числі, але не виключно позбавляти ОСОБА_1 прав на пільги, виплати, які передбачені чинним законодавством для осіб - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

-заборонити усім іншим особам, яких стосується оскаржуване рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації згідно протоколу №24 від 13.11.2020 року, вчиняти будь-які дії пов'язані із позбавлення ОСОБА_1 статусу Учасника ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС у тому числі, але не виключно заборонити іншим особам, яких стосується оскаржуване рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації згідно протоколу №24 від 13.11.2020 року, позбавляти ОСОБА_1 прав на пільги, виплати, які передбачені чинним законодавством для осіб - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

В обґрунтування заяви зазначає, що не застосування заходів забезпечення позову може призвести до ще більшого порушення законних прав та інтересів позивача як відповідачами по справі, так і іншими особами у вигляді прийняття ними нових рішень, які будуть винесені на підставі оскаржуваних позивачем рішень і які можуть призвести до позбавлення позивача прав на пільги, виплати, тощо, які передбачені чинним законодавством для осіб - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

При вирішенні даної заяви суд враховує наступне.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.151 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

В той же час, при вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.

Суд зазначає, що позивач просить забезпечити позов шляхом зупинення дії рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації згідно протоколу №24 від 13.11.2020 року, яким було визнано факт необгрунтованості видачі посвідчення Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_2 з позбавленням відповідного статусу ОСОБА_1 .

Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що скасування рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації згідно протоколу №24 від 13.11.2020 року, яким було визнано факт необґрунтованості видачі посвідчення Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_2 з позбавленням відповідного статусу ОСОБА_1 є предметом розгляду даної справи.

Відтак, наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення може бути виявлена судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.

Отже, протиправність дій та/або рішень відповідача повинна бути встановлена в ході судового розгляду.

При цьому, позивачем не надано належних доказів, які б вказували на наявність очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у даній адміністративній справі, а також того, що без вжиття заходів забезпечення позову стане неможливим захист цих прав свобод та інтересів або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Також, суд зазначає, що у разі забезпечення позову в зазначених позивачем межах, суд фактично ухвалить судове рішення, яким буде вирішено спір наперед без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.

Забезпечення адміністративного позову є запобіжним заходом не може застосовуватися понад міру реальної шкоди, яка може настати в разі його незастосування.

За таких обставин та з огляду на імперативні приписи ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить висновку, що у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову слід відмовити.

У відповідності до Закону України «Про судовий збір», підстави для повернення судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст.150-154, 243, 248, 250, 256, 294, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна