Рішення від 04.12.2020 по справі 340/4203/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/4203/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, а також зобов'язання вчинити дії, -

ВИКЛАДОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Управління Служби Безпеки України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення , премії та надбавки виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 01.01.2018 року, 01.01.2019 року та 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1996 року №2262-ХН. Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, «Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 року №45;

- зобов'язати Управління Служби Безпеки України в Кіровоградській області провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, премії та надбавки виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, 01.01.2019 року і 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1996 року №2262-ХП, Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, «Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 року №45 та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії з врахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він являється пенсіонером СБУ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 2014 року і одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХХІ1 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 11.09.2020 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області щодо проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військове звання згідно вимог Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року (примітки до Додатку №1, 14) та визначенням їх шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнта посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати. Також просив довідку надіслати до пенсійного органу замінивши на попередню (№61/17/54 від 26.08.2020 року) з помилковими показниками. Позивачу була надана відповідь від Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, в якій було повідомлено про правомірність дій відповідача та вказано, що попередня довідка видана згідно чинного законодавства. Вважаючи, що дії відповідача щодо не проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, премії та надбавки виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді від 06.10.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (а.с.20), сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву (а.с.26-28), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі та зазначив, що відповідно до пункту 4 Постанови КМУ № 704 зі змінами, внесеними Постановою КМУ №103 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками. Враховуючи положення Постанови КМУ №704, розмір грошового забезпечення позивача на даний до органів пенсійного фонду для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року визначено належним чином.

Позивач подав відповідь на відзив відповідача (а.с.31-32), та зазначив, що з доводами відповідача не погоджується, зазначає, що доводів позовної зави відзив не спростовує. Просить суду задовольнити його позов в повному обсязі.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , пенсіонер СБУ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з квітня 2014 року. Зазначена обставина не заперечувалося сторонами у справі.

11.09.2020 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області щодо проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військове звання згідно вимог Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року (примітки до Додатку №1, 14) та визначенням їх шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнта посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати. Також просив довідку надіслати до пенсійного органу замінивши на попередню (№61/17/54 від 26.08.2020 року) з помилковими показниками (а.с.8-10).

Листом від 29.09.2020 року №61/Я-352/17 Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до пункту 4 Постанови КМУ № 704 зі змінами, внесеними Постановою КМУ №103 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками. Враховуючи положення Постанови КМУ №704, розмір грошового забезпечення позивача на даний до органів пенсійного фонду для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року визначено належним чином (а.с.11).

Вважаючи, що дії відповідача щодо не проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, премії та надбавки виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовує відносини у цій галузі.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною 1 статті 15 вказаного Закону пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.

Згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме:

" 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі № 826/6453/18 попередні зміни п. 4 Постанови № 704 (в редакції Постанови № 103) скасовано та визнано протиправним, зокрема, визнано протиправним та скасовано п.6 Постанови № 103, згідно з якої було внесено зміни до п.4 Постанови № 704.

Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція п.4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями п.6 Постанови № 103 та змін до п.4 Постанови № 704, не змінився.

Наведена позиція є аналогічна висновкам суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.

Отже, з 29.01.2020 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб складав 2102,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 4723,00 грн.

Отже, 50 % розміру мінімальної заробітної плати становить 2361,50 грн. Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням позивача у 2020 році повинен бути 2361,50 грн.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо не проведення з 01.02.2020 року обрахунку посадового окладу та окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру тарифного коефіцієнта посадового окладу, окладу за військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

У задоволенні решти позовних вимог (протиправності дій відповідача) слід відмовити, оскільки судом установлено, що до 29.01.2020 року відповідач протиправних дій не вчиняв.

Що стосується позовної вимоги, в якій позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, премії та надбавки виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії з врахуванням виплачених сум, суд дійшов наступних висновків.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права, адже покликання адміністративного судочинство полягає у захисті порушених прав особи.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищенаведену норму, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог, оскільки убачає порушення прав позивача з боку суб'єкта владних повноважень та вважає, що порушене право позивача має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2020 року, в якій посадовий оклад та оклад за спеціальним званням визначити шляхом множення розміру тарифного коефіцієнта посадового окладу, оклад військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

На підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.

Інших судових витрат, понесених позивачем по даній справі, судом не встановлено.

Керуючись статей 132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, (вул. Дворцова, 9, м. Кропивницький, 25006; код в ЄДРПОУ 20001585) про визнання протиправними дій, а також зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо не проведення з 01.02.2020 року обрахунку посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 шляхом множення розміру тарифного коефіцієнта посадового окладу, окладу за військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.02.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", в якій посадовий оклад та оклад за спеціальним званням визначається шляхом множення розміру тарифного коефіцієнта посадового окладу, оклад військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення суду направити сторонам у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук