Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 грудня 2020 р. Справа№200/8962/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сектора із соціально - гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сектора із соціально - гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії. Просив визнати протиправною відмову Сектору із соціально - гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» в оформленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документів для призначення позивачу пенсії за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 року № 2262-ХІІ; зобов'язати Сектор із соціально - гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи для призначення позивачу пенсії за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що листом Державної установи «Територіальне медичне об'єднання міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2020 року № П-131/1 позивачу було повернуто без реалізації його заяву для призначення пенсії та додані до неї документи, оскільки до функцій Сектору належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу Матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсії колишнім працівника системи органів внутрішніх справ (міліції). Позивачу було рекомендовано звернутись до Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Отже, позивач вважає що такими діями відповідача, його права були порушені.
05 жовтня 2020 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
22 жовтня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він зазначив, що Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.09.2018 року № 760 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604) «Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань», визначено повноваження, завдання та компетенція уповноваженого структурного підрозділу. Частиною третьою розділу І Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів. Крім того, відповідачем зазначено, що відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 року № 129 в Міністерстві внутрішніх справ України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (відповідно до Наказу МВС від 23.12.2019 року № 1088 перейменовано на Департамент персоналу). Водночас на виконання пунктів 31,32,33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 878 та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів системи органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 вересня 2018 року № 787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву створені із соціально - гуманітарних питань, а в Донецькій області аналогічний сектор в ДУ «ТМО». Проте, до його функцій належать виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції), особам, що мають право отримувати пенсію, тощо. Позивача наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 27.03.2020 року № 119 о/с відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) у спеціальному званні майора поліції з посади дільничного офіцера поліції сектору превенції Покровського відділу поліції звільнено з 30.03.2020 року. Відповідно до наказу Національної поліції України від 14.05.2019 року № 455 «Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» з метою належної організації підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Сектор з питань пенсійного забезпечення, а в Донецькій області аналогічний сектор з питань пенсійного забезпечення в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області. Враховуючи вищевикладене, відповідач зазначив, що він не може бути відповідачем у даній справі, оскільки не є уповноваженим структурним підрозділом Національної поліції України. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
27 жовтня 2020 року, на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 , крім іншого, зазначив, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.09.2018 року № 787 «про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справі України по областям, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально - гуманітарних питань, до функцій яких в тому числі віднесено: прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсії; перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, відповідальність викладених у них відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам; надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо; розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору. Отже, позивач вважає, що відповідач мав прийняти його заяву разом із доданими документами, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи для призначення ОСОБА_1 пенсію за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, позивач вважає, що посилання відповідача на Наказ НПУ № 455 від 14.05.2019 року - безпідставне, осікли він має довести яким саме пунктом цього наказу передбачене створення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 . З 25 листопада 1998 року по 30 березня 2020 року проходив службу у МВС, є участимо бойових дій та ветераном Національної поліції України.
Наказом ГУНП в Донецькій області № 119 о/с від 27.03.2020 року позивача відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) було звільнено у спеціальному званні майора поліції з посади дільничного офіцера сектору превенції Покровського відділу поліції з 30.03.2020 року.
13 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області через Сектор із соціально - гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» із заявою встановленого зразку про призначення пенсії за вислугу років.
25 серпня 2020 року позивача поштою отримав лист № П-131/1 від 21.08.2020 року, яким відповідачем ОСОБА_1 було повернуто без реалізації заяву про призначення пенсії та додані документи.
Підставою для повернення відповідач вказав те, що до функцій Сектору належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції).
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Відповідно до правових положень Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (п. 16-18 Порядку № 3-1).
Виходячи з положень вищевказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.09.2018 року № 760 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604) «Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань», визначено повноваження, завдання та компетенція уповноваженого структурного підрозділу.
Частиною третьою розділу І Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів. Крім того, відповідачем зазначено, що відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 року № 129 в Міністерстві внутрішніх справ України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (відповідно до Наказу МВС від 23.12.2019 року № 1088 перейменовано на Департамент персоналу).
Водночас на виконання пунктів 31,32,33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 878 та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів системи органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 вересня 2018 року № 787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву створені із соціально - гуманітарних питань, а в Донецькій області аналогічний сектор в ДУ «ТМО».
Проте, до його функцій належать виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції), особам, що мають право отримувати пенсію, тощо.
Відповідно до наказу Національної поліції України від 14.05.2019 року № 455 «Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» з метою належної організації підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Сектор з питань пенсійного забезпечення, а в Донецькій області аналогічний сектор з питань пенсійного забезпечення в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області.
Отже, Сектор із соціально - гуманітарних питань ДУ «ТМО» не є уповноваженим структурним підрозділом Національної поліції України.
У свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймають органи Пенсійного фонду України (стаття 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Тобто, законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, оскільки до функцій відповідача належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції), то відмовляючи у призначенні пенсії ОСОБА_1 посадові особи відповідача діяли в межах діючого законодавства, а отже не порушували права позивача.
Крім того, позивачу було роз'яснено, що для вирішення його питання йому необхідно звернутися до Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки оцінка наявності (відсутності) права у позивача на зазначений вид пенсії, могла бути надана лише органом, який призначає пенсії, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах своєї компетенції. В той же час позивачем не надано доказів щодо відмови йому з боку відповідача в направленні документів для призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання щодо розподілу судового збору у даній справі не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сектора із соціально - гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко