02 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 160/9272/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року (суддя 1-ї інстанції Кучма К.С.) у справі №160/9272/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У серпні 2020 року позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1; зобов'язати відповідача призначити та виплачувати їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п."а" ч.1 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 р. за №213-VІІІ на підставі Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 р. починаючи з 27.07.2020 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що значну частину своєї трудової діяльності працювала на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зокрема, що відповідають Списку №1 у ВАТ “Кривбасзалізрудком”. Відповідно до записів у трудовій книжці була проведена атестація робочого місця позивача за Списком №1 згідно з наказами по підприємству №613 від 09.12.2005 р., №1240 від 07.12.2010 р. та №2711 від 07.12.2015 р. Загальний трудовий стаж позивача складає більше 25 років, а пільговий стаж згідно з уточнюючою довідкою по 31.01.2020 р. - 15 років 06 місяців 19 днів. Проте, за результатами її звернення пенсійним органом направлено лист в якому з посиланням на ст. 114 закону №1058, вказано про недосягнення пенсійного віку. На переконання позивача такі дії відповідача є протиправними.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п."а" ч.1 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 р. №213-VІІІ на підставі Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 р. починаючи з 27.07.2020 року, з урахування висновків суду.
У задоволенні решти позову - відмовлено.
Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що призначення пенсії позивачу повинно здійснюватися за нормами Закону №1058-IV.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні. У відзиві зазначено, що правовідносини, що склались регулюються нормами Закону №1058 та Закону №1788, та оскільки норми Закону №1788 визнані неконституційними, тому аналогічні норми Закону №1058 не підлягають застосуванню.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи, що підтверджується матеріалами справи.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювала на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зокрема, що відповідають Списку №1 у ВАТ “Кривбасзалізрудком”, а саме:
- з 12.07.2004 р. - прийнята на шахту “Родіна” дільниця ВТК підземним гірником 1 розряду;
- з 19.08.2004 р. - переведена підземним лаборантом-радіометрістом 2 розряду дільниці ВТК (№22) шахти “Родіна”;
- з 03.09.2007 р. - переведена лаборантом-радіометрістом 3 розряду, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, підземної дільниці виробничого контролю рудолідготовки шахти “Родіна” гірничої інспекції з технічного контролю якості руд;
- з 01.12.2016 р. - переведена інженером 2 категорії апарату управління гірничої інспекції з технічного контролю якості руд;
- 19.03.2019 р. - переведена інженером з організації та нормування праці 1 категорії бюро планування та звітності відділу організації та мотивації персоналу комбінату, де позивач працює по теперішній час.
01.07.2020 року позивач, менше ніж за 1 місяць до досягнення нею 45 років, звернулася до Відділу з питань перерахунків пенсій №8 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №1 та надала необхідний пакет документів.
07.07.2020 року відповідачем була надана відповідь вих.№0400-0313-8/5292 “Про відмову в призначенні пенсії”, відповідно до якої на заяву позивача від 01.07.2020 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах повідомлено, що відповідно до п.2.1 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років, для осіб, які народилися з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
На момент звернення вік позивача складає 44 роки, отже, права на пенсію, згідно з наданою заявою станом на 01.07.2020 р., вона не має.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду із зазначеним позовом.
Суд першої інстанції частково задовольняючи позовні вимоги та зобов'язуючи повторно розглянути заяву позивача, мотивував його тим, що на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до відповідача набула права на призначення пенсії відповідно до п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 року з 27.05.2020 року.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 року з 27.05.2020 року є предметом спору переданого на вирішення суду.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон №1058) на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Як свідчать встановлені обставини справи,
Як вбачається з матеріалів справи, на час звернення ОСОБА_2 з заявою про призначення пенсії до відповідача мала страховий стаж 43 роки 1 місяць 27 днів, з яких пільговий стаж за списком № 1 становить 15 років 6 місяців 20 днів. (а.с. 32 - 34)
На підставі вищезазначених норм, позивач набуде право виходу на пенсію за списком №1 у віці 50 років.
Враховуючи те, що позивач станом на дату звернення з заявою про призначення пенсії - 27.07.2020 року, не досягла пенсійного віку встановленого вищезазначеною нормою, як наслідок не набула права на призначення пенсії за цим Законом.
З цих підстав відповідач направив позивачу лист про відмову у призначенні пенсії. (а.с. 14,15)
Щодо посилань позивача на наявність у неї права на призначення пенсії за списком №1 на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції, зазначеній в п. 3 рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 року, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 у справі №1-5/2018(746/15) за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII: визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII.
Зазначеним рішенням Конституційного Суду України встановлено, що стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
"На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах".
Преамбулою положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що положення цього закону застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії, згідно із Законом № 3108-IV від 17.11.2005 в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017.
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, набрав чинності 11.10.2017 року, а тому досягти віку, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), для призначення пенсії особі необхідно було до 11.10.2017 року.
При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що відповідно до пункту 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону, а тому посилання позивача на існування двох різних законів, які одночасно регламентують правила призначення пенсій за віком на пільгових умовах по різному в частині віку з якого особа має право на призначення пенсії є помилковими.
Крім того, положення абзацу 2 пункту 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Таким чином, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як спеціальний закон є пріоритетним у правовідносинах щодо призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 з моменту набрання законної сили Законом України № 2148-VІІІ від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 11.10.2017 року, а тому рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 впливає на право призначення пенсії на пільгових умовах, яке виникло до 11.10.2017 року.
Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції зробив висновок про необхідність задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції із прийняттям ного рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року у справі №160/9272/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні ді - скасувати та прийняти у справі нове судове рішення.
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя О.О. Круговий
суддя А.А. Щербак