03 грудня 2020 р.Справа № 554/5901/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Мінаєвої О.М. , Калиновського В.А. ,
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на рішення Октябрського районного суду м. Полтава від 04.09.2020 року, головуючий суддя І інстанції: Савченко А.Г., вул. Навроцького, 5, м. Полтава, Полтавська, 36002, повний текст складено 04.09.20 року по справі № 554/5901/20
за позовом ОСОБА_1
до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
1 липня 2020 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування позовної заяви зазначала, що 25 травня 2020 року Управлінням прийнято рішення № 136 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму страхових коштів 4303,13 грн.
Постановою № 187 від 24 червня 2020 року позивачку притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 136 грн за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме несвоєчасне повернення коштів Фонду, згідно рішення № 136 від 25 травня 2020 року.
Вказану постанову позивачка вважала протиправною, що і стало підставою звернення її до суду з цим адміністративним позовом.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтава від 04.09.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задоволено.
Постанову № 187 від 24 червня 2020 року винесену заступником начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області Яремченко А. А. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 136 грн скасовано як протиправну.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Так, відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що як фінансова санкція за порушення порядку використання коштів Фонду, за результатами планової перевірки відносно страхувальника - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» було прийнято Рішення № 136 від 25.05.2020 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі п.5 ч.І ст.10, ч.б ст. 15 Закону № 1105. Вказане рішення страхувальником отримано своєчасно і не виконано до цього часу. Наслідком невиконання вищевказаного рішення, стало прийняття Управлінням Рішення № 172 від 23.06.2020 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вказані вище рішення Управління № 136 від 25.05.2020 та № 172 від 23.06.2020, після оскарження ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» до суду, залишено в силі.
Розглянувши у встановлений термін протокол від 15.05.2020 № 13 у справі про адміністративне правопорушення із доданим до нього актом перевірки № 09/13 від 15.05.2020, відповідач в межах права, наданого п. 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105, ст. 244-10 КУпАП, відповідно до ч. 1 ст. 165-5, ст. 284 КУпАП виніс постанову від 27.05.2020 № 146 про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 255,00 грн - за порушення порядку використання коштів Фонду. А за несвоєчасне повернення коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування та на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 12.06.2020 № 32 і довідки від 12.06.2020 про несвоєчасне повернення коштів Фонду та розрахунку пені і штрафу за несвоєчасне повернення коштів ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», відповідачем винесено оскаржувану постанову від 24.06.2020 № 187 про накладення на позивача стягнення у вигляді штрафу в сумі 136.00 грн - за несвоєчасне повернення
коштів Фонду по Рішенню № 136 від 25.05.2020.
З даними протоколу від 12.06.2020 № 32, зокрема правами та обов'язками, передбаченими ст. 268 КУпАП, датою розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , винну особу було ознайомлено під особистий розпис. Про це свідчить її підпис в самому протоколі.
На думку відповідача, його дії по притягненню позивача до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: несвоєчасне повернення коштів Фонду по Рішенню № 136 від 25.05.2020 - є правомірними.
Позивач не скористався своїм правом та не надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Управлінням 25 травня 2020 року прийнято рішення № 136 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування загальною сумою страхових коштів 4303,13 грн.
Постановою Управління № 187 від 24 червня 2020 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 136 грн.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваної постанови № 187 від 24 червня 2020 року суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення, чим порушено законні інтереси позивача.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я урегульовані Законом України від 23.09.1999 №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон №1105-XIV).
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
Відповідно до частини третьої статті 30 Закону №1105-XIV рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
У силу положень частини першої статті 31 Закону №1105-XIV, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Відповідно до п. 5 ч. 1, п. 2, п. 4 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105- XIV в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-УІІІ (далі - Закон № 1105) Фонд зобов'язаний здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів, контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування, а також має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону. Згідно із ч. 8 ст. 15 Закону № 1105 право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають директор виконавчої дирекції Фонду та його заступники, керівники робочих органів Фонду та їх заступники.
Згідно із ч. З ст. 15 Закону №1105 у разі використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду. Більш детально відповідальність роботодавця унормована ч. 6 ст. 15 Закону № 1105, згідно із якою у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу .
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, ,-
Відповідно до ст. 165-5 КУпАП порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами, які використовують найману працю, порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використаних страхових коштів є адміністративним порушенням, за вчинення якого на посадових осіб підприємств, установ організацій накладається штраф від восьми до п'ятнадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (згідно із санкціями ч. 1 ст. 165-5) або від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (згідно із санкціями ч.2 ст. 165-5).
Відповідно до статті 244/10 КУпАП органи Фонду соціального страхування України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про Загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (ст. 165/5 КУпАП).
Від імені Фонду соціального страхування України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду та їх заступники.
Посадовими особами вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Відповідно до КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях, займають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеної планової перевірки в ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», 15 травня 2020 року відповідачем складено акт перевірки дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування № 09/13, а відносно позивача, як головного бухгалтера ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», уповноваженою особою відповідача було складено протокол від 15.05.2020 № 13 у справі про адміністративне правопорушення.
В подальшому, як фінансова санкція за порушення порядку використання коштів Фонду, за результатами планової перевірки відносно страхувальника - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» було прийнято Рішення № 136 від 25.05.2020 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі п.5 ч.1 ст.10, ч.б ст. 15 Закону № 1105. Вказане рішення страхувальником отримано своєчасно і не виконано до цього часу. Наслідком невиконання вищевказаного рішення, стало прийняття Управлінням Рішення № 172 від 23.06.2020 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вказані вище рішення Управління № 136 від 25.05.2020 та № 172 від 23.06.2020, «Полтаватеплоенерго» оскаржило до суду.
Рішенням від 29.07.2020 Полтавського окружного адміністративного суду по справі № 440/3229/20, у задоволенні позовних вимог Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунальне підприємство "4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради" про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено повністю.
Отже, колегія суддів вважає, що розглянувши у встановлений термін протокол від 15.05.2020 № 13 у справі про адміністративне правопорушення із доданим до нього актом перевірки № 09/13 від 15.05.2020, відповідач в межах права, наданого п. 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105, ст. 244-10 КУпАП, відповідно до ч. 1 ст. 165-5, ст. 284 КУпАП виніс постанову від 27.05.2020 № 146 про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 255,00 грн - за порушення порядку використання коштів Фонду.
А за несвоєчасне повернення коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування та на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 12.06.2020 № 32 і довідки від 12.06.2020 про несвоєчасне повернення коштів Фонду та розрахунку пені і штрафу за несвоєчасне повернення коштів ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»(копії додаються), відповідачем винесено оскаржувану постанову від 24.06.2020 № 187 про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 136,00 грн - за несвоєчасне повернення коштів Фонду по рішенню № 136 від 25.05.2020.
З матеріалів справи, колегією суддів встановлено, що за даними протоколу від 12.06.2020 № 32, зокрема правами та обов'язками, передбаченими ст. 268 КУпАП, датою розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , винну особу було ознайомлено під особистий розпис. Про це свідчить її підпис в самому протоколі.
Таким чином, враховуючи викладене та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача, по притягненню позивача до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: несвоєчасне повернення коштів Фонду по Рішенню № 136 від 25.05.2020 - є правомірними.
Аналізуючи наведені нормативно - правові акти, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, зробив передчасні висновки.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, з огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Октябрського районного суду м. Полтава від 04.09.2020 року по справі № 554/5901/20, прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області задовольнити.
Рішення Октябрського районного суду м. Полтава від 04.09.2020 року по справі № 554/5901/20 скасувати.
Прийняти постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко
Судді(підпис) (підпис) О.М. Мінаєва В.А. Калиновський