26 листопада 2020 року м. Дніпросправа № 332/599/20(ЗП/280/28/20)
Головуючий суддя І інстанції - Максименко Л.Я.
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача): Іванова С.М.,
суддів: Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року в адміністративній справі №332/599/20(ЗП/280/28/20) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Управління Національної поліції України в Запорізькій області у направленні необхідних документів для призначення пенсії (проведення перерахунку) ОСОБА_1 за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області;
- зобов'язати Управління Національної поліції України в Запорізькій області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області необхідні документи для призначення пенсії (проведення перерахунку) ОСОБА_1 за вислугу років;
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у призначенні пенсії (проведення перерахунку) ОСОБА_1 за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити пенсію (провести перерахунок) ОСОБА_1 за вислугу років.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати вищезазначене рішення як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугою років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій.
Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області було подано відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на обґрунтованість висновків суду першої інстанції, останнє просило апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 був прийнятий на службу до органів внутрішніх справ 29.10.1996 .
06.11.2015 року ОСОБА_1 звільнений з ОВС за п.9 розділу ХІ Перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" у зв'язку із переходом до іншого міністерства, відомства.
У період з 07.11.2015 по 24.03.2017 ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції України та звільнений за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" через хворобу.
Листом від 03.12.2019 вих. № 2824/Д-9 ГУ ПФУ в Запорізькій області у відповідь на звернення позивача повідомило, що відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається військовослужбовцям при наявності на день звільнення календарної вислуги 23 роки і більше. Згідно розрахунку вислуги років на пенсію, наданої ГУ НП в Запорізькій області календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 22 роки 03 місяці 22 дні. Запропоновано з усіх питань, які стосуються розміру вислуги років для призначення пенсії звернутися до ГУ НП в Запорізькій області.
У відповідь на заяву позивача від 13.01.2020 ГУ НП в Запорізькій області листом від 03.02.2020 вих. № 1-Д/05/29-2020 повідомило, що ОСОБА_1 звільнено 24.03.2017 з календарною вислугою років 22 роки 03 місяці 22 дні.
Не погодившись з наведеними доводами відповідачів, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у Головного управління Національної поліції в Запорізькій області були відсутні правові підстави для направлення до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, а вимоги до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - є передчасними.
Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
Вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років при призначенні пенсії, визначені статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Виходячи з наведеного, в Законі № 2262-XII не встановлено, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності 22 календарних років та 6 місяців вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 22 календарних років 6 місяців та виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.
Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 19.09.2018 року по справі № 725/1959/17, від 25.07.2019 року по справі № 806/1402/16, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Як вбачається з копії наказу від 22.03.2017 року № 135 о/с про звільнення позивача, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає 22 роки 03 місяці 22 дні, у пільговому обчисленні та для призначення пенсії 24 роки 02 місяці 19 днів.
Наведений розрахунок стажу також підтверджується копією розрахунку вислуги років на пенсію.
Відтак, з огляду на наведені обставини, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції відносно відсутності у Головного управління Національної поліції в Запорізькій області правових підстав для направлення до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, оскільки позивач не має встановленої пунктом "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII календарної вислуги років.
Що стосується правомірності зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити пенсію (провести перерахунок) ОСОБА_1 за вислугу років, то колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.
За приписами ст. 48 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 р., заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до Головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з п. 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п. 6 цього Порядку.
Відтак, саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 28.11.2018 по справі № 537/1980/16-а., що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Як було встановлено судом, ГУНП в Запорізькій області не направляло до пенсійного органу подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, то відповідно у останнього відсутні правові підстави для призначення пенсії (проведення перерахунку) ОСОБА_1 за вислугу років.
Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року в адміністративній справі №332/599/20(ЗП/280/28/20) - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя О.М. Панченко
суддя В.Є. Чередниченко