02 грудня 2020 року справа №360/2878/20
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Геращенка І.В., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 р. (у повному обсязі складено 15 вересня 2020 року у м. Сєвєродонецьку) у справі № 360/2878/20 (головуючий І інстанції суддя Петросян К.Є.) за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач 29.07.2020 року звернувся до суду з позовною заявою (яка була уточнена) до відповідача, в якій просив визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області щодо припинення виплати йому; зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області поновити йому нарахування та виплату раніше призначеної щомісячної страхової виплати з вересня 2019 року, а також здійснити йому виплату усієї суми заборгованості зі страховими виплатами за період з вересня 2019 року по серпень 2020 року включно однією сумою (а.с. 1-4, 17-23).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі № 360/2878/20 позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків у Луганській області від 25.09.2019 № 1208/53066/8126/36 щодо затримання виплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01.09.2019 року.
Зобов'язано управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 з 01 вересня 2019 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання відшкодування судових витрат.
Рішення суду звернуто до негайного виконання у межах виплати ОСОБА_1 страхових виплат у зв'язку з втратою працездатності за один місяць (а.с. 59-63).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що дії та вимоги органів Фонду соціального страхування України є правомірними, законними та жодним чином не направлені на звуження чи скасування прав громадян (тим більше за власною ініціативою), оскільки органи Фонду діяли лише на підставі, у спосіб, в межах та в порядку, передбаченому Конституцією України та законами України.
Зазначає, що, оскільки особова справа ОСОБА_1 залишилась на непідконтрольній території України у відділенні в м. Антрацит, яке на сьогодні не реорганізовано та не ліквідовано, а є самостійною юридичною особою, а потерпілий тимчасово продовжив отримувати щомісячні страхові виплати у відділенні у м. Лисичанську, тобто у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем свого проживання (перебування) вважає, що у відповідача були всі підстави зупинити страхові виплати з метою з'ясування мешкання останнього. У зв'язку з тим, що потерпілий ОСОБА_1 за адресою зазначеною в заяві на продовження виплат відсутній, так як будинок зруйнований, Управлінням Фонду вбачається факт подання особою недостовірних відомостей, що згідно ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є підставою для затримання соціальних виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В частині відмови у задоволенні позовних вимог рішення суду не оскаржено.
Згідно ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 28.02.2000 Антрацитівським МВ УМВС України в Луганській області вбачається, що місцем проживання ОСОБА_1 з 25.02.2017 є адреса: АДРЕСА_1 (а.с. 6-7).
Позивач перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрацит Луганської області з 01.07.2001 у зв'язку з зареєстрованим страховим випадком профзахворювання, отриманого 27 вересня 1994 року (а.с. 37, 38, 39).
27.03.2017 звернувся до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Лисичанську Луганської області із заявою про продовження раніше призначених страхових виплат (далі - відділення в м. Лисичанську) (а.с. 41).
При поданні документів до відділення в м. Лисичанську, з метою продовження щомісячних страхових виплат, ОСОБА_1 зобов'язався у разі зміни місця фактичного проживання (перебування) повідомити відділення в м. Лисичанську протягом 10 календарних днів з дати зміни місця фактичного проживання (перебування) (а.с. 37-41).
Постановами відділення виконавчої дирекції Фонду в м. Лисичанську продовжено раніше призначену щомісячну страхову виплату, призначено ОСОБА_1 перераховану щомісячну грошову суму в розмірі 1327,79 грн. Виплати проведено з 01 березня 2014 року по 31 серпня 2019 року (а.с. 42-43,44 на звороті-47).
У зв'язку із запровадженням Національним банком України міжнародного номеру банківського рахунку ІВАN та відповідно до постанови Правління Національного банку України «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (ІВАN) в Україні» від 28 грудня 2018 року за № 162 та з метою своєчасного зарахування страхових виплат, ОСОБА_1 відповідачем був направлений лист з рекомендованим повідомленням № 2067/02-1 від 19.08.2019 року з проханням з'явитися до відділення в м. Лисичанську з реквізитами карткового рахунку в форматі ІВАN. Вказаний лист направлений на адресу АДРЕСА_1 (а.с.48-50).
20 вересня 2019 року вказаний лист повернувся до відділення з відміткою УДППЗ «Укрпошти», що будівля, вказана в заяві потерпілого ОСОБА_1 як адреса мешкання ( АДРЕСА_1 ), зруйнована (а.с. 50).
Постановою від 25 вересня 2019 року відділенням в м. Лисичанську № 1208/53066/8126/36 про затримання щомісячної страхової виплати - виплату затримано з 01 вересня 2019 року (підстава - не надання інформації про зміну місця мешкання) (а.с.47).
Листами № 1303/02-1 від 15.05.2020, 19.05.2020, № 2219/02-2 від 28.08.2020 Лисичанське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області повідомило представника позивача на його запит, що здійснення щомісячних страхових виплат на користь ОСОБА_1 припинено з 01.09.2019 року через те, що будинок в якому зареєстрований ОСОБА_1 було зруйновано (а.с.11,51-53).
Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно невиплати позивачу відповідачем страхових виплат за період з вересня 2019 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, :
1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;
6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки;
12) організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.
Приписами статті 173 Кодексу законів про працю України встановлено, що шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на момент виникнення спірних правовідносин визначав Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який з 1 січня 2015 року діє в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року та має назву "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 1105-XIV).
За унормуванням п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону № 1105-XIV, застрахована особа має право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Статтею 36 Закону № 1105-XIV встановлено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Страхові виплати складаються в тому числі із: 1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого.
Страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду:
1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;
2) особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.
Виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці" (ч. 1, 4, 7 ст. 47 Закону№ 1105).
Страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:
1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;
3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;
4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;
5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;
6) в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 38 Закону № 1105).
Як вже зазначалось раніше, позивач відповідно до штампу Відділу адміністративних послуг Лисичанської міської ради в паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 28.02.2000 Антрацитівським МВ УМВС України в Луганській області - місцем проживання ОСОБА_1 з 25.02.2017 року є адреса: АДРЕСА_1 (а.с. 6-7).
Постановою про затримання щомісячної страхової виплати від 25 вересня 2019 року відділенням в м. Лисичанську виплату щомісячної страхової виплати затримано з 01 вересня 2019 року з підстав не надання інформації про зміну місця мешкання (а.с.47).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що стаття 46 Закону № 1105-XIV не містить такої підстави для припинення страхових виплат як не надання інформації про зміну міста мешкання. Доводи відповідача про не дотримання позивачем обов'язків, визначених частиною третьою статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо подання недостовірних відомостей на увагу не заслуговують, оскільки відповідачем не надано жодних достовірних та допустимих доказів на підтвердження факту подання позивачем недостовірних відомостей щодо місця проживання.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії є конституційним правом громадян України.
Частиною 3 статті 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
За змістом ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вільний вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав, в тому числі, і права на пенсійне забезпечення.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції звертається до положень Конституції України, за якими в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
За унормуванням статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суд застосовує Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Стаття 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У рішенні "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).
Суд зазначив, що стаття 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: "перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов'язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою" (параграф 30).
Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).
Суд повторив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).
За рішенням Європейського суду з прав людини у справі "Щокін проти України": перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним.
Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом", а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення "законів". Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).
У справі "Рисовський проти України" Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню, як вірно зазначено судом першої інстанції а саме: визнати протиправною та скасувати постанову Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків у Луганській області від 25.09.2019 року № 1208/53066/8126/36 щодо затримання виплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01.09.2019 року та зобов'язати управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 з 01 вересня 2019 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на приписи ст. 77 КАС України стосовно обов'язку доказування правомірності своїх дій суб'єктом владних повноважень судова колегія не приймає доводи апелянта щодо недоведеності позивачем порушення його права на отримання страхових виплат з 01.09.2019 року.
З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 205, 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 р. у справі № 360/2878/20- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 02 грудня 2020 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді І.В. Геращенко
І.Д. Компанієць