Рішення від 16.11.2020 по справі 914/2771/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.11.2020 справа № 914/2771/19

Господарський суд Львівської області у складі судді Гоменюк З.П., при секретарі судового засідання Зусько І.С., розглянув матеріали справи

за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів

до відповідача Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, м.Львів

про стягнення 22283,25 грн додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та нарахування за скид понаднормативних забруднень

за участю представників:

від позивача: Коваль Р.П.;

від відповідача: Сеник П.Р.

Обставини розгляду справи.

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності про стягнення 22283,25 грн додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та нарахування за скид понаднормативних забруднень.

Ухвалою суду від 02.01.2020 р. відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 20.01.2020 р.

В судовому засіданні 20.01.2020 р. оголошено перерву до 17.02.2020 р.

Ухвалою суду від 17.02.2020 р., занесеною до протоколу судового засідання від 17.02.2020 р., продовжено строк підготовчого провадження, в судовому засіданні оголошено перерву до 16.03.2020 р.

Ухвалою суду від 16.03.2020 р., занесеною до протоколу судового засідання від 16.03.2020 р., підготовче засідання відкладено на 02.04.2020 р.

Ухвалою від 02.04.2020 р. задля дотримання карантинного режиму та з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 і убезпечення населення від вказаної особливо небезпечної хвороби суд постановив відкласти підготовче засідання та повідомити учасників справи про дату, час і місце розгляду справи додатково ухвалою суду.

Ухвалою від 09.09.2020 р. суд призначив підготовче засідання на 05.10.2020 р.

Ухвалою від 05.10.2020 р. суд постановив відмовити в задоволенні клопотання Львівського державного університету безпеки життєдіяльності про призначення судової хімічної експертизи; закрити підготовче провадження у справі та призначити справу до судового розгляду по суті на 26.10.2020 р.

В судове засідання 26.10.2020 р. з'явився представник позивача.

В цьому судовому засіданні суд розпочав розгляд справи по суті та заслухав вступне слово представника позивача. В судовому засіданні з розгляду справи по суті суд з'ясовував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо досліджував докази та заслуховував пояснення учасника справи з приводу доказів.

Ухвалою суду від 26.10.2020 р., занесеною до протоколу судового засідання від 26.10.2020 р., судове засідання з розгляду справи по суті відкладено на 16.11.2020 р.

В ході проведення судового засідання 26.10.2020 р. з'ясувалося, що позивач на підтвердження направлення відповідачеві копії претензії помилково долучив до позовної заяви копію поштової квитанції про надіслання поштового відправлення іншій особі - Львівській ізоляторній компанії.

У поданому 16.11.2020 р. клопотанні (вх.№32797/20) позивач просив суд долучити до справи та врахувати як докази копію претензії та належної квитанції про її надсилання.

Відповідно до ч.ч.2, 3, 8 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Поданий відповідачем новий доказ є незначним за обсягом та міститься лише на одному аркуші і був надісланий відповідачеві заздалегідь, а необхідність подання клопотання разом з відповідним доказом була зумовлена тим, що в процесі розгляду справи було встановлено, що представник позивача був переконаний в тому, що належна квитанція додавалась ним до позовної заяви, проте в дійсності суд не виявив її в матеріалах справи.

Як визначено статтею 2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Одними з основних засад (принципів) господарського судочинства є верховенство права, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальність сторін.

На переконання суду, в даному випадку поданий позивачем доказ повинен враховуватись при ухваленні рішення, так як його подання не призвело до порушення прав відповідача, а неприйняття його до розгляду судом свідчило би про надмірний формалізм, що не відповідає завданню господарського судочинства - справедливому розгляду і вирішенню справи.

В судове засідання 16.11.2020 р. з'явилися представники сторін.

В судовому засіданні 16.11.2020 р. суд продовжив дослідження доказів та перейшов до проведення судових дебатів. Після судових дебатів, проаналізувавши зібрані у справі докази та через відсутність підстав для відкладення розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність прийняття рішення у справі та вийшов до нарадчої кімнати для його ухвалення.

В судовому засіданні 16.11.2020 р. після повернення з нарадчої кімнати судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору та правова позиція учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідач здійснює скид стічних вод у систему каналізації м.Львова та сплачує за надані послуги на умовах, визначених укладеним між сторонами договором. Внаслідок здійсненого в присутності відповідача контрольного відбору проб стічних вод та проведення за зверненням відповідача контрольного хімічного аналізу було виявлено перевищення допустимої концентрації азоту амонійного та аміаку у стоках відповідача, що призвело до нарахування йому позивачем 22283,25 грн додаткової плати за таке перевищення.

У зв'язку з тим, що відповідач не відповів на пред'явлену йому претензію та не оплатив надіслані з нею рахунки, позивач просив суд стягнути на його користь 18441,31 грн додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод, а також стягнути в дохід міського бюджету Львова (фонду охорони навколишнього природного середовища м.Львова) нарахування за скид наднормативних забруднень у розмірі 3841,94 грн.

Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що він власними силами здійснював систематичний контроль за фактичними концентраціями забруднюючих речовин у стічних водах, зокрема в день проведення контрольного відбору проб стічних вод позивачем відповідач здійснив дослідження стічних вод, за результатами якого усі показники забруднюючих речовин перебували у нормі, як і показники у раніше та пізніше відібраних пробах.

За твердженням відповідача, результати досліджень, що були проведені лабораторіями позивача і КП «Адміністративно-технічне управління», якому відповідач передав свій взірець відібраних проб стічних вод, не лише відрізняються між собою, але і різко контрастують з результатами, які були отримані при проведеному відповідачем дослідженні, у зв'язку з чим останній звертався з проханням провести арбітражний аналіз проб стічних вод, в чому позивач йому відмовив.

Відповідач переконаний, що така відмова у проведенні арбітражного аналізу є неправомірною та порушує його права, і з огляду на це позовні вимоги є незаконними та безпідставними.

В ході розгляду справи відповідач з метою визначення реальних хімічних показників стічних вод заявляв клопотання про призначення у справі судової хімічної експертизи, в задоволенні якого йому було відмовлено ухвалою суду від 05.10.2020 р. з мотивів, наведеній у цій ухвалі.

У свою чергу, позивач пояснив, що з огляду на те, що розбіжність у результатах головного та контрольного аналізів складала менше 10%, підстави для проведення арбітражного аналізу відповідно до Місцевих Правил були відсутні, позивач діяв правомірно, відмовивши у його проведенні та здійснивши усі подальші розрахунки на підставі результатів головного аналізу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Пунктом 1.1. договору №102492/1, чинного з 11.01.2019 р., Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» (Львіводоканал) та Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (абонент) погодили, що Львівводоканал надає послуги з відведення стічних вод, код 90430000-0, ДК 021:2015 (водовідведення), а абонент користується послугами: скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду та питне водопостачання», Законом України «Про публічні закупівлі», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України», Бюджетним кодексом України, Цивільним кодексом України, «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» (надалі - Правила користування), «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення» (надалі - Правила експлуатації).

Кількість послуг: приймання стічних вод, в об'ємі: 58048,11 м.куб. (п.1.2.1. договору).

Згідно з п.2.1.1 договору, Львівводоканал зобов'язався відповідно до технічних умов, виданих Львівводоканалом, приєднати абонента до міської мережі каналізації.

За умовами п.2.1.3 договору, водоканал зобов'язався проводити обстеження систем водовідведення на предмет дотримання абонентом умов договору.

Як встановлено пунктом 2.2.6. договору абонент зобов'язався не перевищувати допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.

Пунктом 6.1. договору визначено, що Львівводоканал має право: безперешкодно проводити огляд мереж абонента, проводити перевірку справності та непорушності пломб на вузлі обліку, знімати показники водолічильника та проводити відбір проб у стічних водах (пп.6.1.2.); у відповідності до нормативно-правових актів здійснювати перевірку стічних вод на наявність в них забруднювальних речовин (пп.6.1.3.)

Скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання (п.4.8. договору).

В додатку №1 до договору сторони зазначили назви та адреси підрозділів абонента, серед яких ЛДУ БЖД головний корпус на вул.Клепарівській, 35, кількість вводів, водолічильників на вводах, загальні площі території, площі покрівель будинків і споруд, площі вдосконаленого покриття та площі зелених насаджень щодо кожного з підрозділів.

У додатку №2 до договору встановлено тарифи на послуги водовідведення для всіх категорій споживачів, які не с суб'єктами господарювання у сфері водовідведення (за 1 куб.м.): водовідведення - 3,62 грн без ПДВ, дощові стоки - 3,62 грн без ПДВ.

15.05.2019 р. актом №5 про відбір проби стічної води Львівського державного університету безпеки життєдіяльності комісією університету оформлено здійснення відбору проб стічних вод з контрольного колодязя №1 на території університету для проведення хімічного аналізу та передання проби для проведення хімічного аналізу в лабораторію університету, а відповідно до протоколу вимірювань показників якості стічної (зворотної) води №95 від 27.05.2019 р. у відібраній пробі не виявлено перевищення показниками ГДК.

В акті про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів №9574 від 12.06.2019 р. зафіксовано відбір проб стічних вод абонента Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (договір №102492) з контрольного колодязя КК-1 для проведення головного і контрольного аналізів. Відбір здійснений представниками ЛМКП «Львівводоканал» в присутності представників абонента за адресою: вул.Клепарівська, 35.

В акті вказано, що проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-12) та передано абонентові, який ознайомлений з правом проведений контрольного аналізу та порядком використання результатів.

Акт про відбір підписано представниками сторін без зауважень, а його примірник отримано ВМТЗ абонента.

Також 12.06.2019 р. актом №6 комісією університету оформлено здійснення відбору проб стічних вод для проведення хімічного аналізу та передання її в лабораторію університету, а відповідно до протоколу вимірювань показників якості стічної (зворотної) води №98 від 20.06.2019 р. у відібраній пробі не виявлено перевищення показниками ГДК.

За актом №95741 про здачу контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення контрольного хімічного аналізу від 12.06.2019 р., складеним відповідно до акту про відбір вибіркової контрольної проби №9574 від 12.06.2019 р., комісією у складі представників Львіводоканалу та абонента в присутності представника лабораторії КП «Адміністративно-технічне управління» відповідно до «Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова» проведено зняття пломб з проб стічних вод для проведення контрольного аналізу та опечатування проб стічних вод для проведення арбітражного аналізу; проби для проведення контрольного аналізу передано в лабораторію, проби для проведення арбітражного аналізу опечатано та передано на зберігання ЛМКП «Львівводоканал».

Згідно з лабораторним аналізом стічних вод, проведеним хімічною лабораторією КП «Адміністративно-технічне управління» за актом №95741 (контрольна проба) (початок аналізу - 12.06.2019 р., кінець аналізу - 18.06.2019 р.), концентрація азоту амонійного та аміаку (за азотом) становила 36,8 мг/дм3, сухий залишок - 994 мг/дм3.

Як вбачається зі сформованого хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП «Львівводоканал» результату вимірювань №385 відповідно до акту про відбір вибіркової проби №9574 від 12.06.2019 р. (дата початку робіт - 12.06.2019 р., дата оформлення - 19.06.2019 р.), концентрація азоту амонійного та аміаку (за азотом) становила 38 г/м3, сухий залишок - 1034 г/м3.

Телефонограмою від 19.06.2019 р. ЛМКП «Львівводоканал» повідомило ЛДУБЖД про порушення вимог до скиду стічних вод, виявлені згідно актом №9574 від 12.06.2019 р., та необхідність вжиття термінових заходів для усунення порушень.

20.06.2019 р. актом №95742, складеним відповідно до акту №95741 від 12.06.2019 р. про здачу контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення контрольного хімічного аналізу, представник Львівського державного університету безпеки життєдіяльності передав представнику ЛМКП «Львівводоканал» результати контрольного аналізу стічних вод, проведеного хімічною лабораторією КП «Адміністративно-технічне управління».

Листом №5/1377/06-01 від 24.06.2019 р. Львівський державний університет безпеки життєдіяльності повідомив ЛМКП «Львівводоканал» про те, що 12.06.2019 р. службою контролю ЛМКП «Львіводоканал» було відібрано проби стічної води університету і за результатами головного і контрольного аналізу в них виявлено перевищення ГДК азоту амонійного та аміаку в той час як абонентом було відібрано пробу стічної води та проведено аналіз в акредитованій лабораторії університету та перевищень ГДК не виявлено. У зв'язку з цим університет просив підприємство провести арбітражний аналіз проби стічної води, яка була відібрана одночасно з контрольною пробою.

У відповіді за №Вих-Вд5390-19 від 03.07.19 р. ЛМКП «Львіводоканал» зазначило, що з огляду на те, що розбіжність у результатах головного та контрольного аналізів складає менше 10% (за показниками: аміак - 3%, сухий залишок - 4%), підстав для проведення арбітражного аналізу немає, а усі подальші розрахунки буде проведено на підставі результатів головного аналізу.

В рахунку №102492_06_ 2019 за водовідведення за червень 2019 року по договору №102492 зазначено тариф на водовідведення - 4,23 грн без ПДВ та тариф за дощові стоки - 4,23 грн без ПДВ.

Розрахунком величини додаткової плати для «ЛД університет безпеки життєдіяльності» за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей №8399 від 03.07.2019 р. відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова, чинного договору №102492 та акту від 12.06.2019 р. №9574 визначено розрахунковий коефіцієнт кратності для об'єкту абонента, що розташований за адресою: Клепарівська, 35, - 1,02. При цьому розрахунок виконано стосовно показників азоту амонійного, які перевищують допустимі концентрації, - 36,8 г/куб.м.; з врахуванням наявності дозволу на скид та ідентифікаційних табличок і відсутності скинутих токсичних речовин; виходячи з тарифів на послуги водовідведення 5,08 грн./куб.м., об'ємів скинутих стічних вод за червень 2019 р. 2471 куб.м. і 1088 куб.м., коефіцієнту ПДВ для обчислення частини плати до фонду охорони навколишнього природного середовища 5/6.

Внаслідок проведеного розрахунку визначено, що плата за приймання наднормативно забруднених стічних вод, яка перераховується підприємством на рахунок водоканалу, становить 18441,31 грн, а плата, яка перераховується підприємством до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, - 3841,94 грн, всього ж - 22283,25 грн плати.

Претензією №8399 про додаткову плату за скид стічних вод в міську каналізацію з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей на суму 22283,25 грн, оформленою листом №Вих-Вд5757-19 від 11.07.2019 р., ЛМКП «Львівводоканал» повідомило Львівський державний університет безпеки життєдіяльності про донарахування плати за водовідведення з коефіцієнтом кратності в сумі 22283,25 грн та запропонувало йому в місячний термін сплатити вказані суми.

До листа додано акт про відбір проби, результат вимірювань, розрахунок додаткової плати, рахунки і акт про приймання стічних вод.

На підтвердження направлення листа позивач подав фіскальний чек АТ «Укрпошта» від 16.07.2019 р. про надсилання рекомендованого листа.

15.07.2019 р. актом №7 комісія університету оформила здійснення відбору проб стічних вод для проведення хімічного аналізу та передання проби в лабораторію університету, а відповідно до протоколу вимірювань показників якості стічної (зворотної) води №103 від 23.07.2019 р. у відібраній пробі не виявлено перевищення показниками ГДК.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Згідно зі ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст.11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов'язань, є, зокрема, договори та інші правочини.

Як передбачено ст.174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України).

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч.1 ст.901 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За умовами ч.1 ст.70 Водного кодексу України, а також ч.3 ст.13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності та дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Відповідно до визначень, що містяться в ст.1 ВК України, гранично допустимою концентрацією (гдк) речовини у воді є встановлений рівень концентрації речовини у воді, вище якого вода вважається непридатною для конкретних цілей водокористування, а гранично допустимим скидом (гдс) речовини - маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом даного пункту водного об'єкта за одиницю часу.

Згідно із ст.42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи. Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними. Первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води. Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їх системи на умовах, що встановлюються між ними.

Стаття 44 ВК України передбачає обов'язки водокористувачів, серед яких обов'язки: дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Згідно зі ст.11 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить і затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.

Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 р. №316 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 р. за №56/31508 (надалі - Правила №316).

Відповідно до п.2 розділу І Правил №316, ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).

Статтею 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» визначено наступне.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Згідно з пунктами 4 та 5 Розділу І Правил №316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів. Виробники встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.

Як зазначено в п.10 розділу VI Правил №316, у місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо: 1) відбору проб стічних вод на аналіз; 2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об'єм проби; тип матеріалу тари, його об'єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 «Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб», ДСТУ ISO 5667-3-2001 «Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами», ДСТУ ISO 5667-10-2005 «Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод», КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод», Правил користування.

Відповідно до п.2.4. чинних на час виникнення та існування правовідносин між сторонами Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому від 18.09.2002 р. №292 (надалі - Місцеві Правила), Правила є обов'язковими до виконання всіма Підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами Водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в Міську Каналізацію безпосередньо чи опосередковано.

На момент відбору проби і здійснення нарахування плати за скид наднормативних забруднень стічних вод дані Місцеві Правила не були скасовані, визнані недійсними або такими, що суперечать чинному законодавству.

Відповідно до п.2.6., 2.7. Місцевих Правил, встановлення Абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у Міську Каналізацію, формулювання висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання Розрахунку входять виключно до компетенції Водоканалу. Контроль за виконанням Підприємствами Правил здійснюють Контролюючі служби.

За вказівкою п.1 Місцевих Правил, контролюючими службами є Державне управління екології та природних ресурсів у Львівській області, КП «Інспекція благоустрою та екології м.Львова», Водоканал тощо.

Пункт третій розділу І Правил №316 дає зокрема такі визначення термінів, які вживаються в Правилах:

- арбітражна проба - частина контрольної проби, аналіз якої здійснюється за рахунок споживача за його незгоди з результатами аналізу контрольної проби, яку провів виробник;

- виробник - суб'єкт господарювання, який надає послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод);

- вимоги до скиду стічних вод - вимоги щодо режиму, кількісного та якісного складу стічних вод, які споживач скидає до системи централізованого водовідведення населеного пункту, склад і зміст, порядок надання яких визначено цими Правилами та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту (далі - місцеві правила приймання);

- ДК - допустима концентрація забруднюючої речовини, г/м-3;

- контрольна проба - проба стічних вод споживача (субспоживача), відібрана виробником з контрольного колодязя з метою визначення складу стічних вод, що відводяться до системи централізованого водовідведення виробника.

В п.1 Місцевих Правил наведені серед іншого такі визначення:

- ГДК - гранично допустима концентрація забруднювальної речовини у воді поверхневих водних об'єктів господарсько-питного призначення (додаток 10.2);

- ГН - граничні норми забруднювальних речовин на скид в каналізацію (додаток 10.2);

- ДК - (допустима концентрація) найбільше допустиме значення концентрації забруднювальної речовини у Пробі стічних вод з Випуску Підприємства;

- Інспекція - КП «Інспекція благоустрою та екології м.Львова»;

- КК - (контрольний колодязь Підприємства) колодязь на Випуску Підприємства безпосередньо перед підключенням до Міської Каналізації.

Відповідно до п.6 розділу І Правил №316, виробник приймає стічні води споживача до системи централізованого водовідведення за умови, що показники якості стічних вод споживача відповідають вимогам цих Правил, місцевих правил приймання та умовам укладеного з виробником договору.

Як встановлено п.2 розділу ІІІ Правил №316, стічні води, що приймають до систем централізованого водовідведення, не повинні містити забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, установлених цими Правилами та місцевими правилами приймання.

Відповідно до п.5.1. Місцевих Правил, в Міську Каналізацію дозволяється скидати тільки такі стічні води, які не призведуть до порушення роботи каналізаційної мережі та споруд, є безпечними для обслуговуючого персоналу і можуть бути очищені на станції біологічного очищення разом з побутовими стічними водами згідно з умовами скидання зворотних вод в р. Полтва. Скидання стічних вод Підприємствами з перевищенням ДК заборонено.

Дотримання встановлених ДК визначається в КК на Випусках Підприємства (п.6.2. Місцевих Правил).

За умовами п.6.5. Місцевих Правил, ДК забруднювальних речовин на Випусках встановлюються на рівні ГН.

Розділ ІІ Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення стосується засад безперебійного функціонування систем централізованого водовідведення під час приймання до них стічних вод споживачів.

Так, п.1 даного розділу передбачає, що виробники повинні: контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб. Механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.

В свою чергу, згідно з п.2 даного розділу, споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із виробником, надавати виробнику інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення.

Відповідно до п.3.1. Місцевих Правил, Водоканал зобов'язаний: здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду; виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата з застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9).

Згідно з п.3.2. Місцевих Правил, Водоканал має право: у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши Підприємство) відбирати проби стічних вод; здійснювати раптовий (в будь-який час доби), непогоджений з Підприємством заздалегідь, відбір Проб; проводити хімічний аналіз Проб стічних вод Підприємств. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим (п. 2.6).

Підприємства несуть відповідальність: за своєчасну сплату (як на рахунок Водоканалу, так і на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища), за скид стічних вод визначену відповідно до розділу 8 Правил; за відповідність кількісних і якісних показників стічних вод, що скидаються у Міську Каналізацію, вимогам Правил (п.3.6. Місцевих Правил).

Розділ VІ Правил №316 визначає порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення.

Споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників. Перелік забруднень, на наявність яких робиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються місцевими правилами приймання (п.1 розділу VІ).

Згідно з п.п.4 та 6 розділу VІ Правил №316, для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.

Пункт 9 розділу VІ передбачає, що у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем.

Пункт 7.1.1. Місцевих Правил встановлює, що відбір Проб здійснюється з КК.

Відібрана Проба повинна з достатньою повнотою репрезентувати показники складу стічних вод у момент відбору, для чого Проба розливається у дві посудини (для проведення головного і контрольного аналізів), а зберігання, транспортування і проведення хімічного аналізу Проб здійснюється Контролюючою службою (головний аналіз, п.7.2.11 - в обов'язковому порядку) і Підприємством (контрольний аналіз п.7.2.17 - згідно з п.7.2.19) незалежно і одночасно (п.7.2.1.).

З метою контролю якості стічних вод Підприємств здійснюється відбір разових Проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявленні таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати (п.7.2.2.)

Пункт 7.2.10. Місцевих Правил поділяє хімічні аналізи Проби за призначенням на: головні, контрольні та арбітражні.

Хімічний аналіз Проби проводиться за такими показниками: аміак; БСК5; водневий показник; жири; завислі речовини; залізо; мідь; нафтопродукти; нітрити; свинець; СПАР; сульфати; сухий залишок; фосфати; хлориди; хром; ХСК; цинк. Аналіз щодо інших показників проводиться при потребі (п.7.2.11. Місцевих Правил).

Пунктами 7.2.12. - 7.2.1.16 Місцевих Правил встановлено таке.

Головний аналіз - це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин (СФ), робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень ДК, встановлених для даного Підприємства (Об'єкта).

За дотримання встановленого порядку проведення Головного аналізу Проб несе відповідальність Контролююча служба.

Після відбору Проба для головного аналізу передається Контролюючою службою в хімічну лабораторію (п. 7.2.32). Якщо Проби відібрано Водоканалом - головний аналіз проводить хімічна лабораторія Водоканалу.

Результати головного аналізу, який проводить Контролююча служба, доводяться до Абонента при виявленні перевищення норм якісних показників стічних вод (п. 7.4.6).

Відповідно до пунктів 7.2.17. - 7.2.20. Місцевих Правил передбачено наступне.

Контрольний аналіз Проби - це аналіз, який може бути використаний як Контролюючою службою, так і Підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться Підприємством.

Проба для контрольного аналізу: маркується та пломбується Контролюючою службою і передається Підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби. Передається Підприємством в хімічну лабораторію відразу після відбору.

Контрольний аналіз може здійснюватись Підприємством лише в хімічній лабораторії (п.7.2.32) Інспекції. Якщо головний аналіз проводився в лабораторії Інспекції - контрольний аналіз здійснює лабораторія МКП «Львівводоканал».

Результати контрольного аналізу оформляються офіційним документом лабораторії.

Хімічні аналізи здійснюються акредитованими на право проведення вимірювань показників стічних вод лабораторіями. Відповідальність за вірогідність результатів аналізу несе лабораторія, яка проводила аналіз (п.7.2.32.).

Відповідно до п.7.2.38. Місцевих Правил, відбори проб, залежно від того, ким вони здійснюються, поділяються на два типи: систематичні та вибіркові.

Систематичний відбір проб - це відбір разових проб, який проводиться Підприємством з КК з метою контролю якісних показників своїх стічних вод (п.7.3.1. Місцевих Правил).

За умовами пп.7.4.1. - 7.4.3. Місцевих Правил, вибірковий відбір Проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод Підприємств здійснюється Контролюючими службами незалежно одна від одної (п.7.2.2). Вибірковий відбір Проб здійснюється з КК. На відібрані Проби складається Акт про відбір проби (додаток 10.12, п. 7.2.5).

Отже, на підставі нормативно-правових актів та договору позивач як суб'єкт господарювання, що надає послуги з централізованого водовідведення, володіє повноваженнями для здійснення контролю якості скидання стічних вод споживачами, в тому числі шляхом здійснення раптового відбору проб стічних вод, а також повноваженнями для проведення хімічного аналізу проб. Правила №316 для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів передбачають необхідність використання даних саме лабораторії позивача, а Місцеві Правила відносять до виключної компетенції позивача встановлення Абонентам нормативів скидання забруднювальних речовин та формулювання офіційного висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим.

Здійснений позивачем в червні 2019 року відбір проб стічних вод відповідача проводився на законних підставах у встановленому місці з дотриманням визначеного порядку відбору та був оформлений актом про відбір, який містить всі необхідні відомості та підписи представників сторін.

Матеріалами справи підтверджується, що лабораторією ЛМКП «Львівводоканал» було проведено головний аналіз проби, за результатами якого встановлено, що концентрація азоту амонійного та аміаку у відібраних стічних водах становила 38 г/м3, сухий залишок - 1034 г/м3, а лабораторією КП «Адміністративно-технічне управління» (змінене найменування Інспекції - КП «Інспекція благоустрою та екології м.Львова») за зверненням абонента було проведено контрольний аналіз, відповідно до якого концентрація азоту амонійного та аміаку становила 36,8 мг/дм3, сухий залишок - 994 мг/дм3.

При цьому згідно з додатком 10.1. до Місцевих правил, граничними нормативними показниками якості (ГН) стічних вод Підприємств щодо такого показника як азот амонійний та аміак (за азотом) є 30 г/куб.м., а щодо сухого залишку - 1000 г/куб.м.

Згідно з п.7.2.25. Місцевих Правил, для прийняття висновків щодо відповідності якості стічних вод у випадку розбіжностей результатів головного та контрольного аналізу: до 10% - приймається значення концентрації головного аналізу; понад 10% - може бути проведено арбітражний аналіз Проби (крім п.7.2.31.).

В даному випадку, враховуючи те, що розбіжності результатів головного та контрольного аналізу в частині показників, значення яких були більшими за гранично допустимі концентрації, не перевищували 10% (відрізнялися лише приблизно на 3% та 4% щодо двох показників), були відсутні підстави для проведення арбітражного аналізу, визначені обов'язковими для дотримання положеннями Місцевих Правил.

Таким чином, в матеріалах справи наявні результати передбаченого Місцевими Правилами головного та контрольного аналізу проб, розбіжності між якими не перевищують 10%, а ні акти законодавства, ні договір не визначають вплив результатів здійсненого власною лабораторією споживача вимірювання на висновки щодо відповідності якості стічних вод, на необхідність проведення арбітражного аналізу, інших аналізів чи експертиз проб стічних вод тощо.

Як передбачено п.7.2.31. Місцевих правил, Водоканал має право погодитись з результатами контрольного аналізу, і арбітражного аналізу не проводити. У цьому випадку всі розрахунки виконуються згідно з результатами контрольного аналізу.

Позивач у справі скористався своїм правом та погодився з результатами контрольного аналізу, проведеного лабораторією КП «АТУ», відповідно до якого показники концентрації речовин були навіть меншими, ніж встановлено головним аналізом, що в будь-якому випадку не порушило прав відповідача.

Отже, виявлені в належно відібраних пробах стічних вод перевищення ДК забруднюючих речовин є достатньою підставою для нарахування позивачем плати за скид понаднормативних забруднень і, у зв'язку зі згодою позивача - для виконання всіх розрахунків відповідно до результату контрольного аналізу.

Розділ 8 Місцевих Правил стосується визначення величини плати Підприємств за скидання стічних вод у Міську Каналізацію.

За умовами п.8.4.1. Місцевих Правил, у випадку повної відповідності якості та режиму скидання стічних вод Правилам, Абоненти сплачують за послуги водовідведення згідно з чинним тарифом (п.4.2.2.3).

У випадку порушення Правил стосовно вимог до складу і властивостей стічних вод Підприємств, що скидаються в Міську Каналізацію, Підприємства-порушники сплачують додаткову плату як Водоканалу за водовідведення (обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності), так і на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища (п.п. 8.4.5, 8.4.9). При цьому тарифи і об'єми визначаються згідно з груповим рахунком за послуги водопостачання і водовідведення за Розрахунковий період, в якому було виявлене порушення (п. 8.4.3. Місцевих Правил).

Пункт 8.1. Місцевих Правил встановлює порядок розрахунку коефіцієнту перевищення фактичних показників якості стічних вод над допустимими за Розрахунковий період:

- визначення коефіцієнтів вмісту (KВij) для кожного (i-того) фактичного числового показника якості (інгредієнта) у кожній (j-тій) Пробі, що дорівнює різниці між CФij - числовим значенням i-того фактичного показника якості в j-тій Пробі та ДКi - допустимим числовим значенням i-того показника якості для j-ої Проби, поділеній на ДКі;

- визначення коефіцієнтів невідповідності (KНij) для кожного (i-того) фактичного показника якості (інгредієнта) в кожній (j-тій) Пробі (в даному випадку дорівнює KВij);

- визначення коефіцієнтів перевищення фактичного значення над допустимим (КПі) для кожного показника якості стічних вод (інгредієнта) за Розрахунковий період (в даному випадку у зв'язку з тим, що за Розрахунковий період на Підприємстві відібрано одну Пробу, дорівнює KНij, а відтак і KВij).

Відповідно до п.8.1.4. Місцевих Правил, значення коефіцієнта перевищення (КП) фактичного забруднення стічних вод над допустимим для Підприємства (Об'єкта) за даних обставин становить суму КПі кожного з показників, фактичне значення якого перевищувало допустиме.

Згідно з п.8.4.3. та 8.4.4. Місцевих Правил, розрахунковий коефіцієнт кратності (Кр), враховуючи наявність Дозволу на скид та ідентифікаційної таблички, обчислено виходячи зі значення коефіцієнту перевищення фактичного забруднення стічних вод над допустимим та значення згідно з додатком 10.15. до Місцевих Правил, а коефіцієнт кратності (Кк) для Розрахунку дорівнює розрахунковому коефіцієнту кратності (Кр).

За умовами п.8.4.8. Місцевих Правил, коефіцієнт кратності застосовується до всього об'єму стічних вод, скинутих Підприємством згідно з рахунком за послуги водопостачання і водовідведення за період, в якому відбувався відбір Проб (п.п. 8.3.3 - 8.3.5).

Пункт 8.4.5. Місцевих Правил визначає, що розмір плати Підприємства за скид наднормативно забруднених стічних вод (П) дорівнює сумі плати, яка перераховується Підприємством на рахунок Водоканалу (П1), та плати, яка перераховується Підприємством на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища (П2).

При встановленні значення П1 фактично слід визначити суму добутків тарифів на приймання стічних вод (Ті) на об'єми скинутих стічних вод відповідних класів (Qi) (тарифи, класи та об'єми згідно з груповим рахунком за Розрахунковий період) та помножити її на значення Кк, а при встановленні значення П2 - помножити отримане значення П1 на коефіцієнт 0,25.

Суд встановив, що розрахунок величини додаткової плати для ЛДУБЖД за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей було проведено арифметично вірно, за відповідними формулами розрахунку та з врахуванням дійсних значень необхідних параметрів.

При цьому під час обчислення плати, яка перераховується Підприємством на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища (П2), плату П1 було помножено позивачем не лише на коефіцієнт 0,25, а й на зазначений в розрахунку коефіцієнт ПДВ - 5/6, внаслідок чого розмір плати П2 зменшився порівняно з її розміром, який мав би бути визначений відповідно до п.8.4.5. Місцевих Правил.

За наслідками проведеного розрахунку встановлено, що плата за приймання наднормативно забруднених стічних вод, яка перераховується підприємством на рахунок водоканалу, дорівнює 18441,31 грн, а плата, яка перераховується підприємством до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, - 3841,94 грн.

Пунктом 4.8. укладеного сторонами договору передбачено, що скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.

Відповідно до п.3.1.5. Місцевих Правил, водоканал зобов'язаний виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата з застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9).

Згідно з п.9.2. Місцевих Правил, при виявленні перевищень встановлених ДК Водоканал зобов'язаний: при значних перевищеннях (КП > 0.15) - в установленому порядку пред'являти Підприємствам претензії та позови про додаткову плату за скид до Міської Каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей, застосовуючи для Розрахунку коефіцієнти кратності за водовідведення у випадках, обумовлених у розділі 8 Правил.

Водоканал, згідно з чинним законодавством України, скеровує Підприємству претензію, до якої додаються: копія акту про відбір проби, копія результатів хімічного аналізу, Розрахунок (додаються лише документи, які стороні не передавались) та рахунок за перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин стічних вод (п.7.4.6.2. Місцевих Правил).

Пунктом 7.4.7. Місцевих Правил встановлено, що підприємства, які одержали претензію, зобов'язані в місячний строк задовольнити обґрунтовані вимоги Водоканалу відповідно до виставленого рахунку на суму додаткової плати, обчисленої за коефіцієнтом кратності (розділ 8). У випадку незгоди - повідомити Водоканал, вказавши мотиви повного чи часткового відхилення претензійних вимог. Якщо місячний строк розгляду претензії порушено чи її залишено без відповіді, Підприємство несе відповідальність згідно з чинним законодавством.

За умовами п.8.4.9. Місцевих Правил, плата Підприємств за скид до Міської Каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей (п. 9.2.2), а також за скид стічних вод без Дозволу (п.п.9.4.2, 9.4.2.1) здійснюється відповідно до рахунків, які виставляє Водоканал, і розподіляється таким чином: 20 відсотків перераховуються Підприємством на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища, 80 відсотків перераховуються Підприємством на рахунок Водоканалу.

Варто зазначити, що додаткова плата за скид стічних вод з перевищенням встановлених ДК є зобов'язанням, яке виникає з норм Правил та умов договору, а не штрафною оперативно-господарською санкцією як заходом оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

Зазначена плата є платою за надання водоканалом послуг щодо водовідведення, лише обчисленою за підвищеним коефіцієнтом кратності, та може спрямовуватись позивачем на відшкодування його додаткових витрат, пов'язаних з необхідністю доочищення понаднормативних забруднень води, відтак правовідносини сторін є зобов'язальними згідно з укладеним договором та нормами чинного законодавства.

Схожі висновки щодо правової природи додаткової плати за скид викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.01.2019 р. у справі №920/730/16 та постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 17.04.2019 р. у справі №916/2273/16.

Відповідно до ч.5 ст.626 ЦК України, договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.

Згідно зі ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як передбачено ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В липні 2019 року позивач скеровував відповідачеві разом з актом про відбір проби, результатом вимірювань, розрахунком величини додаткової плати та рахунками за перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин стічних вод претензію про додаткову плату за скид стічних вод, в якій пропонував сплатити суми за рахунками в місячний термін.

Відповідач вимог претензії не виконав, не оплатив суми додаткової плати, як і не повідомив про свою незгоду з нею.

Стаття 599 ЦК України вказує на те, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно зі ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст.612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як вказано у ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

За наведених обставин, встановивши, що відповідач неправомірно здійснив скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень у міську систему каналізації, про що в сукупності свідчать акт відбору контрольної вибіркової проби стічних вод, та результат контрольного хімічного аналізу, суд прийшов до висновку про прострочення виконання відповідачем зобов'язання з погашення підставно нарахованої плати за скид наднормативно забруднених стічних вод, що, в свою чергу, є підставою для стягнення з нього боргу.

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно зі ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 13 ГПК України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Як встановлено ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи все наведене, суд дійшов висновку, що права позивача були порушені, а позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Як передбачено п.2 ч.5 ст.238 ГПК України, в резолютивній частині рішення зазначається про розподіл судових витрат.

Оскільки згідно з п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню з відповідача повністю.

Керуючись ст.ст.4, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, м.Львів, вул.Клепарівська, 35 (ідентифікаційний код 08571340) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів, вул.Зелена, 64 (ідентифікаційний код 03348471) 18441,31 грн додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням норм якісних показників та 1921 грн судового збору.

3. Стягнути з Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, м.Львів, вул.Клепарівська, 35 (ідентифікаційний код 08571340) в дохід міського бюджету м.Львова - міського фонду охорони навколишнього природного середовища 3841,94 грн плати за скид понаднормативних забруднень.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

В судовому засіданні 16.11.2020 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено 26.11.2020 р.

Суддя З.П. Гоменюк