Рішення від 30.11.2020 по справі 367/5953/19

Справа № 367/5953/19

Провадження №2/367/2276/2020

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

30 листопада 2020 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючої судді Саранюк Л. П.,

за участі секретаря с/з Бабакової М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства Прип'ятського монтажного управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж» про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він працював в Прип'ятському монтажному управлінні тресту «Південтеплоенергомонтаж» на посаді слюсаря 4 розряду з 04.04.1979 року до 11.08.1986 року. 25.03.1994 року на базі Державного тресту «Південтеплоенергомонтаж» Міністерства енергетики та електрифікації України засновано ВАТ «Південтеплоенергомонтаж». 20.04.1998 року Прип'ятське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж» реорганізовано в Дочірнє підприємство Прип'ятське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж».

Зазначає, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 2 категорії.

Вказує, що 28 травня та 03 червня 1986 року він під час роботи на підприємстві відповідача був призваний та виконував державне завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до довідки №22 ДП ПрМУВАТ «ПТЕМ» від 24 серпня 2008 року ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПСС, Ради Міністрів СРСР, що дає йому право на пільгову пенсію.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644 затверджено зразок довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, необхідної для обчислення пенсії.

Позивач звернувся до ДП ПрМУВАТ «ПТЕМ» щодо надання довідки про розмір заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, але вказану довідку відповідач не надав, мотивуючи це тим, що документи про нарахування заробітної плати за період його роботи на даному підприємстві були вивезені із зони радіаційного забруднення в зв'язку з аварією на ЧАЕС.

На час ліквідації аварії на ЧАЕС та виконання зазначених у позові робіт позивач перебував у трудових правовідносинах з відповідачем, де працював з 04.04.1979 року до 11.08.1986 року.

Отже, стверджує, що на підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, покладається обов'язок видати довідку про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі документів, відповідальність за збереження яких також покладена на вказане підприємство.

Позивач у вказаний період часу за основним місцем роботи працював на підприємстві відповідача і був в зонах небезпеки ЧАЕС тa брав безпосередню участь у роботах по ліквідації наслідків Чорнобильські катастрофи. Це означає, що позивач є особою, яка відповідно до наведених норм, має право на отримання зазначеної у позові довідки.

Оскільки ненадання відповідачем довідки встановлено зразка, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року № 644, порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, підвищений рівень соціального захисту, гарантований законом, перешкоджає реалізації його прав, то його порушені права підлягають захисту в судовому порядку.

У зв'язку з вищевикладеним, просить суд зобов'язати Дочірнє підприємство Прип'ятське монтажне управління ВАТ "Південтеплоенергомонтаж" видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 04.04.1979 по 11.08.1986 року відповідно до форми, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України №644 від 12 жовтня 2012 року.

В судове засідання позивач не з'явився, про місце, дату та час судового розгляду повідомлена належним чином. Згідно заяви, яка міститься в матеріалах справи, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити, просить розгляд справи проводити без її участі.

В судове засідання відповідач свого представника не направив, про місце, дату та час судового розгляду повідомлені належним чином, що підтверджується оголошенням на веб-сайті «Судова влада України» про виклик у судове засідання, а тому відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов такими, що підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в Прип'ятському монтажному управлінні тресту «Південтеплоенергомонтаж» на посаді слюсаря 4 розряду з 04.04.1979 року (наказ № 99 від 03.04.1979 року) до 11.08.1986 року (наказ № 188 від 05.08.1986 року). 25.03.1994 року на базі Державного тресту «Південтеплоенергомонтаж» Міністерства енергетики та електрифікації України засновано ВАТ «Південтеплоенергомонтаж». 20.04.1998 року Прип'ятське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж» реорганізовано в Дочірнє підприємство Прип'ятське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж».

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 2 категорії, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 21 лютого 2007 року Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

28 травня та 03 червня 1986 року він під час роботи на підприємстві відповідача був призваний та виконував державне завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією маршрутного листа.

Відповідно до довідки №22 ДП ПрМУВАТ «ПТЕМ» від 24 серпня 2008 року ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПСС, Ради Міністрів СРСР, що дає йому право на пільгову пенсію.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644 затверджено зразок довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, необхідної для обчислення пенсії.

Позивач звернувся до ДП ПрМУВАТ «ПТЕМ» щодо надання довідки про розмір заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, але вказану довідку відповідач не надав, мотивуючи це тим, що документи про нарахування заробітної плати за період його роботи на даному підприємстві були вивезені із зони радіаційного забруднення в зв'язку з аварією на ЧАЕС.

На час ліквідації аварії на ЧАЕС та виконання зазначених у позові робіт позивач перебував у трудових правовідносинах з відповідачем, де працював з 04.04.1979 року до 11.08.1986 року, що підтверджується копією трудової книжки.

Отже, на підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, покладається обов'язок видати довідку про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі документів, відповідальність за збереження яких також покладена на вказане підприємство.

Позивач у вказаний період часу за основним місцем роботи працював на підприємстві відповідача і був в зонах небезпеки ЧАЕС тa брав безпосередню участь у роботах по ліквідації наслідків Чорнобильські катастрофи. Це означає, що позивач є особою, яка відповідно до наведених норм, має право на отримання зазначеної у позові довідки.

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Із 01.01.2012 набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено перерахунок пенсії чорнобильцям, виходячи із розміру заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі від фактичних збитків.

Постановою визначено, що пенсії призваних на військові збори інших осіб, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали в зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку б вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу в зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,1 - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно з ст. 15 ч.4 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату на цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати, що передбачено нормою ст. 49 КЗпП України.

Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1, передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особі видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Підпунктом 1) пункту 317 (підрозділ 4.2 «Бухгалтерський облік та звітність») «Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 року № 578/5, встановлено, що розрахунково-платіжні відомості (особові рахунки) працівників повинні зберігатися не менше 75 років.

Статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що закони Української PCP та інші акти, ухвалені Верховною радою Української PCP, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Порядок оплати праці особам, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС регулювався наступними нормативними актами.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. № 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964 - у III, II, І зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з 100% тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.

Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 р № 153/1043, для віх працівників, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні забруднення, був установлений 6-годинний робочий день та 6-денний робочий тиждень, розрахункову годинну тарифну ставку в зоні відчуження обчислювали відповідно до роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦСПС від 16 січня 1969 року.

Оскільки, позивачем доведено ті обставини, на які він посилається у позовній заяві, докази, подані позивачем є допустимими, а позовні вимоги обґрунтованими, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. З огляду на викладене фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Керуючись ст.ст. 4,12,81,263-268 ЦПК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Дочірнє підприємство Прип'ятське монтажне управління ВАТ "Південтеплоенергомонтаж" видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 04.04.1979 по 11.08.1986 року відповідно до форми, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України №644 від 12 жовтня 2012 року.

Копію заочного рішення суду направити сторонам для відома.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Л.П. Саранюк