Постанова від 30.11.2020 по справі 360/5048/19

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року справа №360/5048/19

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді- доповідача Ястребової Л. В., суддів Геращенка І.В. Компанієць І.Д.

секретар Сізонов Є.С.

за участі представника відповідача Бабенко А.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України №1» на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 року у справі № 360/5048/19 (головуючий І інстанції Тихонов І.В., складене в повному обсязі 23 березня 2020 року в м. Сєвєродонецьку Луганської області) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» до Головного управління ДПС у Луганській області, третя особа: «Луга-Трейд» Луганської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Луганській області, в якому просив: визнати дії Головного управління ДФС у Луганській області щодо винесення податкового повідомлення-рішення від 25.03.2019 № 0000484001, яким визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 602067 грн. 60 коп. протиправними; скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 25.03.2019 №0000484001, яким визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 602067 грн. 60 коп.

В обґрунтування позову зазначив, що Головним управлінням ДФС у Луганській області проведено фактичну перевірку "Луга-Трейд" Луганської філії ТОВ "Інтернаціональна група вин України № 1 з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за наслідками якої складено акт від 28.02.2019 р. № 105/12-32/40-01/39507683 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.03.2019 № 0000484001, яким до "Луга-Трейд" Луганської філії ТОВ "Інтернаціональна група вин України № 1 застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Зазначає, що "Луга-Трейд" Луганської філії ТОВ "Інтернаціональна група вин України № 1 не має адміністративної процесуальної правосуб'єктності, однак скарги позивача та третьої особи відповідачем та ДПС України залишені без розгляду. У порушення абзацу першого пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, посадовими особами Головного управління ДФС у Луганській області в акті не зазначено яким органом було винесено наказ від 25.02.2019 № 169 та направлення № 157 та № 156 від 25.02.2019, що позбавило можливості скаржника їх оскаржити. В порушення абзацу першого пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України до початку проведення перевірки податківцями не було вручено під розписку наказ від 25.02.2019 № 169 про перевірку ГДРІ Ткаченко І.Ф. за направленням № 156 від 25.02.2019 та НВ ОСОБА_1 за направленням № 157 від 25.02.2019. Вважає, тому зазначені фахівці Головного управління ДФС у Луганській області не мали права проводити перевірку, що свідчить про протиправність дій Головного управління ДФС у Луганській області щодо проведення перевірки загалом. Крім того, наголошує, що Акт про результати фактичної перевірки та податкове повідомлення-рішення №0000484001 від 25.03.2019 не відповідають один одному, так як актом перевірки порушення не виявлено, а у податковому повідомленні-рішенні вже констатується факт порушення з конкретним посиланням на ст. 11 Закону. Згідно розрахунку фінансових санкцій по акту перевірки № 105/12-32/40-01/39507683 від 28.02.2019 складеного головним державним ревізором-інспектором І. Семеновою до "Луга-Трейд" Луганської філії ТОВ "Інтернаціональна група вин України № 1 застосовані фінансові санкції у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 грн. у сумі 602067 грн 60 коп. відповідно до положення абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, однак у податковому повідомленні-рішенні №0000484001 від 25.03.2019 зазначено, що податковим органом застосовуються штрафні санкції за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що свідчить про невідповідність документів складених Головним управлінням ДФС у Луганській області.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 року у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна групи вин України № 1» відмовлено повністю.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин у справі, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач зазначив, що судом взагалі не було з'ясовано обставини щодо виробника алкогольної продукції, яка зберігалась на складі «Луга Трейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин № 1»; суд визнав встановленими обставини щодо відсутності видання акцизних марок алкогольної продукції на підставі листа Головного управління ДФС у Київській області від 18.03.2019 № 2571/7/10/-36-40-05-07 хоча не доведеними залишились обставини щодо джерела, яким керувався контролюючий орган під час надання інформації у цьому листі. Судом не враховано відсутність вини та причинного зв'язку між порушенням та наслідками такого порушення. Звертає увагу суду, що судом не було здійснено мотивованої оцінки наведеного представником апелянта аргументу щодо складання довідки відповідно до вимог абзацу 1 п. 86.1 ст. 86 ПКУ на предмет наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Наполягає на тому, що судом не враховано останню правову позицію Верховного суду, викладену у постанові ВС від 21 лютого 2020 року по справі № 826/17123/18. Вважає, що суд дійшов передчасних висновків щодо обґрунтованого та правомірного винесення Головним управлінням ДФС у Луганській області податкового повідомлення-рішення від 25.03.2019, оскільки судом не було проведено перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства, у тому числі не надано правову оцінку розпорядженню ДФС України «Про проведення операції «Акциз-2019» від 29.12.2018 № 142-р, як підстави для видання наказу № 169 від 25.02.2019 на предмет наявності підстав для проведення фактичної перевірки.

Під час апеляційного розгляду представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечувала, інші учасники справи до суду не прибули. Від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з карантином, у задоволенні клопотання відмовлено. Представнику позивача було роз'яснено про можливість розгляду справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, проте своїм правом не скористався.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 36731785, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т. 2, а.с. 2-3).

«Луга-Трейд» Луганської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» діє на підставі Положення про діяльність «Луга Трейд» Луганської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1», відповідно до п. 3.1 розділу 3 філія є відокремленим підрозділом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» та не має статусу юридичної особи (т. 1, а.с. 36-38).

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження відокремленого підрозділу: 92700, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Пролетарська, буд. 13, знаходиться на обліку Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, як платник податків (т.1, а.с.35).

Відповідно до додатку до ліцензії № 5 «Луга-Трейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1», місцезнаходження якої: Луганська обл., Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Миру, буд.13, має право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на період дії ліцензії з 24.10.2016 до 24.10.2021 (т.1, а.с. 26-27).

Пунктами 3.1, 3.2, 3.4, 6.3, 7.1 Положення про діяльність «Луга-Трейд» Луганської філії ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1», філія має самостійний баланс, поточні рахунки в банківських установах з правом проведення розрахунків з контрагентами. Має круглу печатку зі своїм повним найменуванням українською мовою, штампи, печатки для податкових накладних та фірмовий бланк. Філія має власний статистичний код та самостійно здійснює розрахунки з бюджетом та сплачує податки за результатами госпрозрахункової діяльності.

Філія може набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки, може бути позивачем і відповідачем в судах та господарських судах.

Філія не відповідає за зобов'язаннями Товариства, Товариство не відповідає за зобов'язання Філії.

Директор Філії представляє Філію у відносинах з державними органами, підприємствами, організаціями та громадянами; має право підписувати договори, угоди, заявки на виконання послуг, документи первинного бухгалтерського обліку та податкової звітності в межах, наданих йому Товариством на підставі довіреності.

Філія самостійно веде відокремлений бухгалтерський та податковий облік, складає і подає статистичну інформацію та податкову звітність компетентним державним органам (т.1, а.с. 36-38).

Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду встановлено, що наказом ГУ ДФС у Луганській області від 25.02.2019 № 169 було призначено проведення фактичної перевірки «Луга-Трейд» Луганської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, вул. Пролетарська, буд. 13 (оптовий склад) з 26.02.2019 по 07.03.2019, в тому числі в позаробочий час (т.1, а.с.158).

Підставою для проведення перевірки було отримане розпорядження від ДФС України «Про проведення операції «Акциз-2019» від 29.12.2018 № 142-р з метою запобігання незаконному обігу підакцизних товарів, очищення ринку від фалсифікованої та незаконно ввезеної на територію України підакцизної продукції та відповідно до доперевірочного аналізу господарської діяльності «Луга-Трейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1», що свідчив про можливе порушення «ЛугаТрейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1» обігу підакцизних товарів (т.1 а.с.154-155).

За результати перевірки складний Акт про результати фактичної перевірки від 26.02.2019 № 105/12-32/40-01/30507683 (т.1 а.с.159-160).

Відповідно до висновку Акту перевірки встановлено порушення «Луга-Трейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1» статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР.

Так, в Акті зазначено, що контролюючим органом в ході перевірки вибірково перевірені алкогольні напої, перелік яких доданий на вкладених аркушах до акту фактичної перевірки в кількості 57 аркушів, та здійснено висновок, що у разі встановлення порушення ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», п.20 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів» - відсутність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці алкогольного напою для продажу таких товарів споживачам, будуть застосовані штрафні санкції, передбачені ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

На наслідками Акту перевірки від 26.02.2019 № 105/12-32/40-01/30507683, Головним управлінням ДФС у Луганській області було прийняте податкове повідомлення-рішення від 25.03.2019 № 39507683, яким на позивача на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та абз.15 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР накладено штраф у розмірі 602067,60 грн. (т.1, а.с.248).

Не погодившись з податковим повідомленням - рішенням від 25.03.2019 № 39507683, позивач звернувся до ДФС України зі скаргою.

Рішенням ДФС України від 30.05.2019 № 24835/6/99-99-11-06-01-25 про результати розгляду скарги, податкове повідомлення- рішення від 25.03.2019 залишено без змін, а скарга без задоволення (т.1, а.с.21-22).

Матеріли справи містять копію постанови Старобільського районного суду Луганської області від 29.05.2019 у справі № 431/2503/19, яка набрала законної сили, про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за статтею 164-5 КУпАП, дослідженням якої встановлено, що провадження стосовно ОСОБА_2 закрито у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення (т.1, а.с. 96).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог підпунктів 19-1.1.14, 19-1.1.16-19-1.1.18 пункту 19-1.1 статті 191 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; організовують роботу, пов'язану із замовленням марок акцизного податку, їх зберіганням, продажем, відбором зразків, з метою проведення експертизи щодо їх автентичності та здійснюють контроль за наявністю таких марок на пляшках (упаковках) з алкогольними напоями і пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації.

Підпунктами 20.1.4, 20.1.8, 20.1.10, 20.1.11, 20.1.13 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; під час проведення перевірок у платників податків - фізичних осіб, а також у посадових осіб платників податків - юридичних осіб та платників єдиного внеску перевіряти документи, що посвідчують особу, а також документи, що підтверджують посаду посадових осіб та/або осіб, які фактично здійснюють розрахункові операції; здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів; проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій; доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.

Умови, порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, строки проведення перевірок та оформлення їх результатів визначені статтями 75, 80, 81 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно п.п. 80.2.2 та п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Порядок проведення фактичної перевірки визначений статтею 80 Податкового кодексу України, а саме:

- фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1);

- фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункт 80.2.5 пункту 80.2);

- допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу (пункт 80.5);

- фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції (пункт 80.7);

- порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу (пункт 80.10).

Абзацом 2 пункту 81.3 статті 81 Податкового кодексу України встановлено, що керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).

Аналіз наведених вище норм законодавства свідчить про те, що фактична перевірка суб'єкта господарювання може бути проведена при дотриманні таких умов, як наявність підстав для проведення фактичної перевірки та пред'явлення посадовими особами податкового органу необхідного пакету документів, а саме: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Встановлені главою 8 розділу ІІ Податкового кодексу України правила щодо призначення та проведення перевірок є законодавчими гарантіями дотримання прав платників податків під час контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства, який здійснюється контролюючими органами в розумінні податкового кодексу України в процесі адміністрування податків і зборів. Відповідні гарантії спрямовані на забезпечення нормального перебігу господарської діяльності платників податків, а так само на надання можливості платникові податків висловити свою незгоду із неправомірним, на його думку, проведенням контрольних заходів щодо такого платника.

Недотримання встановлених статтями 73, 75-81 Податкового кодексу України приписів порушує відповідні гарантії захисту прав та інтересів платника податків, а отже, є порушенням суб'єктивних прав останнього в адміністративних правовідносинах.

Матеріали справи містять копії розпорядження ДФС України «Про проведення операції «Акциз-2019» від 29.12.2018 № 142-р., наказ про проведення фактичної перевірки від 25.02.2019 № 169 та направлення на перевірку від 25.02.2019 № 156 та від 25.02.2019 № 157, в яких зазначена вся необхідна інформація, визначена пунктом 81.1 статті 81 ПК України, у тому числі й щодо підстави для проведення фактичної перевірки (т. 1, а.с. 157-158).

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що до початку проведення перевірки посадовими особами контролюючого органу були вручені уповноваженій особі «Луга-Трейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1» Ковтуну С.Ю. направлення на проведення фактичної перевірки від 25.02.2019 № 156 та № 157, наказ про проведення фактичної перевірки від 25.02.2019 № 169, про що свідчить підпис директора ТОВ «Луга-Трейд» Ковтуна (т.1, а.с. 156 - 158).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України, регламенті Законом України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» » від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі Закон № 481).

Відповідно до статті 11 Закону № 481, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 17 Закону № 481 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»», затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України №790 від 02.06.2003 (далі - Порядок), фінансові санкції застосовуються у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом, до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень.

Зокрема, пунктом 113.3 статті 113 Податкового кодексу України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.

Отже, виходячи з аналізу наведених норм, можна дійти висновку про те, що хоча маркування алкогольних напоїв марками акцизного податку і здійснюється виробниками цієї продукції, втім порушенням норм Закону №481 щодо правил торгівлі такими напоями є саме виробництво, зберігання, транспортування, реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку; немаркованими ж вважаються алкогольні напої, марковані марками акцизного податку, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Згідно підпункту 14.1.107 пункту 14.1статті 14 ПК України, марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно пункту 226.2 статті 226 ПК України, наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

За змістом пункту 226.1 статті 226 ПК України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Пунктом 226.3 статті 226 ПК України визначено, що виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 226.6-226.7 статті 226 ПК України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.

Згідно пункту 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані:

- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;

- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

- алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Відповідно до Акту про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольним напоями та/або тютюновими виробами № 105/12-32/40-01/30507683, встановлені факти зберігання на складі «Луга-Трейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1» з алкогольної продукції в асортименті горілка «Провідниця» об'ємом 0,5 л. вміст спирту 40%, горілка «Яскрава» об'ємом 0,5 л. вміст спирту 40%, горілка «Exlusive standard» об'ємом 0,5 л. вміст спирту 40%, горілка «Standart classic» об'ємом 0,5 л. вміст спирту 40% у кількості 4689 пляшок на загальну суму 301033,80 грн.

Також Актом перевірки встановлено, що на складі «Луга-Трейд» Луганська філія ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1» здійснюється господарська діяльність на підставі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі від 24.10.2016 серія АЕ № 297977, додатку до ліцензії № 5 від 02.11.2016 серія ПВ № 023670 (реєстраційний номер 100435). Будівля розташована за адресою: Луганська обл., м. Старобільськ, вул. Пролетарська (Миру), буд.13, належить ТОВ Старобільське ТП Магазин «Спорттовари», на праві оренди згідно з угодою оренди від 29.12.2018 № 1: орендодавець надає в оренду частину нежилого приміщення за адресою: Луганська обл., м. Старобільськ, вул. Пролетарська (Миру), 13, загальною площею 99 кв.м.: 80 кв.м. - склад, 19 кв.м. - для інших потреб.

В оптовому складі «Луга-Трейд» Луганська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» зберігається алкогольна продукція в асортименті: горілка в заводських упаковках, коньяк в заводських упаковках, лікеро-горілчана продукція в заводських упаковках.

Облік товарних запасів на складі здійснюється на підставі довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру від 22.05.2017 серія АП № 185612.

Вибірково перевірені алкогольні напої, перелік яких доданий на вкладених аркушах до акту фактичної перевірки в кількості 57 аркушів, та здійснено висновок, що у разі встановлення порушення ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», п.20 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів» - відсутність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці алкогольного напою для продажу таких товарів споживачам, будуть застосовані штрафні санкції, передбачені ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».(т. 1 а.с. 159-220).

Згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів» зразки марок розробляються Мінфіном разом з ДПС, Мінекономіки, СБУ, МВС, Мін'юстом та затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Марки встановленого зразка виготовляються на замовлення ДПС державним підприємством, що належить до сфери управління Мінекономіки.

Продавець марок веде електронну базу марок акцизного податку, в якій відображається інформація про отримані марки продавцем марок.

Реєстр виданих марок розміщується на офіційному веб-порталі ДПС. У реєстрі зазначаються всі реквізити марки, а також найменування покупців марок, місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв, та рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів.

Суд вірно зазначив, що ДПС є уповноваженою особою (контролюючим органом) стосовно підтвердження або спростування фактів щодо видачі конкретних марок акцизного податку виробникам алкогольних напоїв.

Матеріали справи свідчать, що Головним управлінням ДФС у Луганській області на адресу ГУ ДФС у Київській області Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів скеровано запит № 656/7/12-32-40-01-06 від 01.03.2019 про надання інформації щодо виробника алкогольних напоїв, якому були видані марки акцизного податку з відповідними реквізитами АВ ЛГП код регіону 10, згідно додатку на 38 аркушах (т.1, а.с.226-245).

За інформацією Головного управління ДФС у Київській області від 18.03.2019 вх.№ 2571/7/10-36-40-05-07 марки акцизного податку, зазначені у додатку до листа від 01.03.2019 № 656/7/12-32- 40-01-06, не видавалися.

Отже ці марки є невстановленого зразка, що підтверджує про відсутність видачі виявлених контролюючим органом марок акцизного податку.

Отже, виходячи з аналізу вищенаведених норм, можна дійти висновку про те, що хоча маркування алкогольних напоїв марками акцизного податку і здійснюється виробниками цієї продукції, втім порушенням норм Закону № 481 щодо правил торгівлі такими напоями є саме виробництво, зберігання, транспортування, реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку; немаркованими ж вважаються алкогольні напої, марковані марками акцизного податку, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

З огляду на викладене, суд не приймає до уваги доводи позивача стосовно того, що судом не було з'ясовано обставини щодо виробника алкогольної продукції, яка зберігалась на складі «Луга-Трейд» Луганської філії ТОВ «Інтернаціональна група вин України № 1», як і посилання апелянта на відсутність джерела, яким керувався контролюючий орган під час надання інформації у листі від 18.03.2019 та відсутність вини і причинного зв'язку між порушенням та наслідками такого порушення.

Апелянт посилається на нездійснення судом першої інстанції аргументу щодо складання довідки відповідно до вимог абзацу 1 п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, на що суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.

Довідка перевірки - документ який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати і є носієм доказової інформації про невстановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Актом перевірки від 26.02.2019 № 105/12-32/40-а/30507683 підтверджено факт проведення перевірки. У висновка Акту перевірки відсутня інформація про не встановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органу, відтак доводи апелянта щодо складання довідки є помилковим.

Щодо доводів апеляційної скарги, що судом не було надано правову оцінку розпорядженню ДФС України «Про проведення операції «Акциз-2019» від 29.12.2018 № 142-р, як підстави для видання наказу № 169 від 25.02.2019 на предмет наявності підстав для проведення фактичної перевірки, суд не приймає до уваги, оскільки оскарження зазначеного розпорядження не охоплюється предметом даного позову. При цьому, судом першої інстанції надана правова оцінка на дотримання контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки. Тому колегія суддів вважає безпідставним посилання позивача на практику Верховного Суду у справі № 826/17123/18 від 21 лютого 2020 року.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернаціональна група вин України № 1» - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 року по справі № 360/5048/19 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 30 листопада 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Ястребова

Судді І.В. Геращенко

І.Д. Компанієць