Справа № 560/5719/20
іменем України
30 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 25.09.2020 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати Рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну, винесене Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області 18 серпня 2020 року за №233.
Позовну вимогу обгрунтовує тим, що 28.08.2020 отримав Рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну №233 від 18 серпня 2020 року за №233, яке вважає протиправним, адже ним був поданий повний пакет документів для отримання дозволу на імміграцію в Україну, і йому 13.08.2015 був наданий такий дозвіл. 17.08.2016 йому видано посвідку на постійне проживання в Україні. Скасування дозволу на імміграцію в Україну після 5-и років постійного проживання в країні, по законам якої має право на отримання громадянства, де живе його батько похилого віку, за яким він здійснює постійний догляд, вважає не законним. Крім цього відповідач не брав у нього жодних пояснень, направив рішення простою кореспонденцією та не витребував посвідку на постійне проживання в Україні, що також, підтверджує незаконність дій та рішень відповідача (арк. спр. 2-6).
Згідно з ухвалою від 29.09.2020, суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр. 18-19).
У Відзиві на позов від 12.10.2020, відповідач просить відмовити у задоволенні позову, так як за базою "Аркан" не значиться перетин ОСОБА_1 кордону у напрямку в'їзд через КПП Конотоп. Вказує: "Таким чином при подачі документів та заяви про надання дозволу на імміграцію були грубо порушені вимоги імміграційного законодавства та законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, що заявник намагався приховати, надавши про себе неправдиві відомості (арк. спр.24-26).
Позивач 30.10.2020 надав відповідь на Відзив від 27.10.2020 в якому вказує, що в'їхав на територію України залізничним потягом зі сторони Російської Федерації, і порушень щодо цього у 2015 році не було встановлено в тому числі в базі "Аркан", тому йому було надано дозвіл на імміграцію та 19.08.2015 документовано посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 , яка в подальшому була обміняна 17.08.2016 на посвідку серії НОМЕР_2 . Звертає увагу, що відповідач не встановив порушень посадових осіб, які надали йому дозвіл на імміграцію в 2015 році, але через 5-ть років встановили у нього порушення.
З'ясувавши обставини на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Дозвіл на імміграцію в України №1501-ім від 13.08.2015 за підписом начальника Управління О.М. Панькова, виданий Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області Чечуріну Ігорю Анатолійовичу, який дійсний до 13.08.2018 (арк. спр. 48).
Відповідно до Заяви для оформлення посвідки на постійне проживання від 17.08.2015, ОСОБА_1 отримав 17.09.2015 посвідку серії ІН №087902 (арк. спр. 51).
Згідно з Заявою про обмін посвідки від 12.08.2016, ОСОБА_1 отримав 30.08.2016 посвідку серії НОМЕР_2 (арк. спр.51).
Посвідка на постійне проживання видана 03.08.2015 - ОСОБА_1 (арк спр. 56), Посвідка на постійне проживання видана 17.08.2016 (арк. спр.14).
Згідно з листом Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України за №8.1-1820/8.1.1-20 від 13.05.2020 повідомлено про опрацювання проекту висновку про скасування дозволу на імміграцію в Україну, який був надісланий Управлінням ДМС у Хмельницькій області листом №6801.4-2074/6801.4.1-20 від 17.03.2020 (арк. спр.58).
Відповідно до Висновку щодо скасування дозволу на імміграцію громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 від 14.08.2020, затвердженим в.о. начальника УДМСУ в Хмельницькій області Ростиславом Семківим, головний спеціаліст відділу у справах іноземців та ОБГ УДМСУ в Хмельницькій області Михайло Івахов: "... керуючись пунктами 1 та 5 ч.1 ст.12 Закону України "Про імміграцію", пунктами 21-22 Порядку провадження, підпункту 1 пункту 64, підпункту 4 пункту 72 Порядку оформлення, вважав би: 1. Скасувати рішення УДМС України в Хмельницькій області від 13.08.2015 про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , скасувати, визнати недійсною та такою, що підлягає вилученню та знищенню, видану на підставі цього дозволу посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_2 від 17.08.2016 (погоджено ДМС України, лист вих. 8.1-1820/8.1.1-20 від 13.05.2020)." (арк. спр.59-60).
Згідно Рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну №233 від 18.08.2020 за підписом в.о. начальника Управління Ростислава Семківа, видане ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що йому скасовані дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 13 серпня 2015 року та посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_2 від 17 серпня 2016 року (арк. спр.61).
Статтею 1 Закону України від 07.06.2001 № 2491-III "Про імміграцію" (далі - Закон № 2491-III) визначено, що імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання, а дозвіл на імміграцію - це рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.
Згідно з ст. 12 Закону №2491-III, дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.
Відповідно до п. 12 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою КМ України від 26.12.2002 № 1983 (далі - Порядок №1983), територіальні підрозділи за місцем проживання, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію: формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, справжність поданих документів та відповідність їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з'ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію; надсилають у місячний термін разом з матеріалами справи інформацію про результати їх розгляду територіальним органам або підрозділам (відповідно до категорії іммігрантів). Справи, прийняття рішення за якими належить до компетенції ДМС чи територіальних органів, надсилаються територіальним органам, в інших випадках - територіальним підрозділам; здійснюють провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію, якщо таке провадження належить до їх компетенції.
Пунктами 21-24 Порядку № 1983 визначено, що дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
Для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу. У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення. Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти.
Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію". Копія рішення надсилається Держприкордонслужбі.
Отже, відповідач у 2015, відповідно до п. 12 Порядку №1983, проводив перевірку заяви позивача про надання дозволу на імміграцію, та не встановив жодних порушень, однак у 2020 році ініціював нову перевірку, якою встановив: "Законність свого перебування на території України на момент подачі заяви про надання дозволу на імміграцію (16.05.2016) іноземець громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 підтвердив копією паспорта громадянина Російської Федерації 47-04 №925859 від 10.09.2004, та вкладним талоном до зазначеного паспортного документу зі штампом перетину державного кордону України ДПС 28.02.2015 у напрямку в'їзд через КПП Конотоп, який за базою "Аркан" не значиться." (арк. спр. 59, зворот). Це вважає порушенням позивача, так як це (відсутність даних у базі даних) намагався приховати заявник, надавши про себе неправдиві відомості, чому суд дає критичну оцінку, адже цей висновок відповідача не підтверджений жодним доказом, і такі його дії та рішення порушують Порядок №1983 та Закон №2491-III. Суд вважає, що неправдивих відомостей позивач щодо себе не подавав, та не порушував імміграційне законодавство, так як відсутність у 2020 році (чи інші роки) даних у базі "Аркан" не спростовує перетин кордону позивачем через КПП Конотоп. Тобто, на даний час ніхто не встановив порушень позивача щодо незаконного перетину ним кордону за відсутності доказів цього, як і порушень цього суб'єкта владних повноважень (його посадових осіб), які у 2015 році надали позивачу дозвіл на імміграцію, провівши відповідну перевірку, який підтвердили у 2016 році та документували ОСОБА_1 . Посвідкою на постійне місце проживання в України серії НОМЕР_2 від 17.08.2016. При цьому, суд звертає увагу суб'єкта владних повноважень, що він, прийнявши оскаржуване рішення, сам грубо порушив вимоги ст.12 Закону №2491-III, так як, на думку суду, фактично придумав підставу, яку законом не передбачено.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів що діяв у межах закону, прийнявши Рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну №233 від 18.08.2020, що підтверджено доказами які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 гривень, відповідно до квитанції №11 від 24.09.2020 тому, згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, судовий збір слід присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Згідно з Наказом Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.10.2020 №185-од "Про тимчасове припинення відправлення поштової кореспонденції Хмельницьким окружним адміністративним судом", у зв'язку із недостатнім фінансуванням, відсутністю поштових знаків та відмови Державної судової адміністрації України щодо виділення коштів відповідно до листа від 16.09.2020 №14-17229/20, наказано відділу документального забезпечення тимчасово припинити відправлення поштової кореспонденції до надходження коштів, тому суд про прийняте рішення у справі повідомляє учасників на вказані ними у позові засоби зв'язку (телефон, електронна пошта).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 18 серпня 2020 року №233 про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області.
Копії рішення надати учасникам судового розгляду наявними в них засобами зв'язку та відповідному підрозділу Хмельницького окружного адміністративному суду, який зобов'язати невідкладно організувати виконання вимог ст. 44, 251 КАС України, після усунення підстав, які стали підставою для не надсилання поштової кореспонденції учасникам справи, і про це повідомити суддю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 листопада 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Миколи Мазура, 4, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29007 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя А.І. Петричкович