справа №380/6875/20
23 листопада 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області (місцезнаходження: вул.Щурата, 1, м.Броди, Львівська область, 80600; код ЄДРПОУ: 03194298), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області про позбавлення ОСОБА_1 права на отримання пільг, визначених статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-ХІІ;
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області про виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області поновити виплати пільг, визначених статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-ХІІ ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області включити ОСОБА_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він як учасник бойових дій користувався пільгами, зокрема, 75-процентною знижкою плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Листом Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області повідомило позивача, про те, що останнього позбавлено права на отримання пільг у зв'язку із неповідомленням відповідача про зміну реєстрації місця проживання та зміни в складі сім'ї. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, не містить положень про те, що пільговик повинен повідомляти уповноважений орган про зміну місця реєстрації, а лише про зміну місця проживання. При цьому, посилається на те, що позивачем місце проживання змінено не було, змінено лише місце реєстрації. У зв'язку з наведеним, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що позивач змінив адресу зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , з 10.01.2019 в межах Бродівського району, а з 03.07.2019 поза межами району. Вказує на те, що позивач не надав Управлінню, передбачену п.7 Положення про порядок призначення житлових субсидій інформацію про зареєстроване місце проживання та місце фактичного проживання. Також, позивач не повідомив Управління про зміни у складі сім'ї (розірвання шлюбу), як передбачено Положенням. У зв'язку з наведеним просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді від 16.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій з 01.07.2015.
Позивач, як учасник бойових дій, користувався пільгою, зокрема, 75-процентною знижкою плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Згідно повідомлень про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 , який перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, пільги надавались за зареєстрованим місцем проживання за адресою: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 06.07.2012. За вказаною адресою були також зареєстровані дружина ОСОБА_2 та діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Рішенням Бродівського районного суду Львівської області від 05.12.2019 позов ОСОБА_2 задоволено, розірвано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що був зареєстрований 22.04.2004 у Немирівській сільській раді Радивилівського району Рівненської області, про що було зроблено актовий запис №1.
Згідно відповіді на запит Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області №04-623 від 17.07.2020 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 10.01.2019 зняті з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, 10.01.2019 позивача знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та 10.01.2019 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_4 .
27.06.2019 позивача знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_4 та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_5 .
03.06.2020 позивача знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_5 та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_6 .
28.07.2020 Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області листом за №04-672 повідомило позивача про те, що на підставі п.п.7, 8 Положення про Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 та постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2019 №373 «Про деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» останнього позбавлено права на отримання згаданих вище пільг у зв'язку із неповідомленням відповідача про зміну реєстрації місця проживання та зміни в складі сім'ї.
Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо позбавлення права на отримання пільг, визначених статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема:
75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відповідно до п.1 Положення про Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (далі - Положення №117) реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
За приписами п.2 Положення № 117 до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 10 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Пунктом 3 Положення № 117 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що уповноважені органи з дотриманням вимог Закону України «Про інформацію» мають право: отримувати від пільговика документи, що підтверджують їх право на пільгу, проводити перевірку достовірності поданих документів, отримувати відомості від пільговиків, використовувати під час наповнення Реєстру інформацією з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги, надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції.
За змістом зазначеного Положення № 117 особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно пп. 7, 8 Положення № 117 у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово.
У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.
Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.
У разі коли у складі сім'ї пільговика відбулися зміни, що потребують коригування включеної до Реєстру інформації, він повідомляє про це уповноважений орган.
Відповідно до положень зазначеного нормативно-правового акту особа, яка бажає користуватися пільгами, встановленими законодавством має подати уповноваженому органу довідку про склад сім'ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Відтак, вказане свідчить про те, що позивач має право на пільги або за адресою зареєстрованого місця проживання, або за адресою фактичного місця проживання.
Тобто, органи соціального захисту населення ведуть облік пільговиків та вносять до Реєстру відповідні уточнення , шляхом формування на кожну особу персональної картки платника податків, лише за зареєстрованим місцем проживання або за адресою фактичного місця проживання.
Статтею 29 ЦК України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Як вже встановлено судом, позивач неодноразово змінював реєстрацію свого місця проживання, що підтверджується відмітками про реєстрацію у паспорті, а саме: 10.01.2019 позивача знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_4 ; 27.06.2019 позивача знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_4 та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_5 ; 03.06.2020 позивача знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_5 та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_6 .
Окрім того, як вже встановлено судом, відбулись зміни у складі сім'ї позивача.
Доказів про те, що позивач повідомляв Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області про зміну ним реєстрації без зміни фактичного місця проживання та зміни у складі сім'ї суду не надано.
Отже, позивач змінив місце реєстрації поза межами адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує відповідач, та не повідомив про це орган соціального захисту населення, що є порушенням вимог п.п.2, 7, 8 Положення «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» відтак, відповідач мав всі законні підстави для призупинення надання пільг позивачу.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
При цьому, вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної адміністрації Львівської області про виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та зобов'язання відповідача включити ОСОБА_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, є безпідставними, з огляду на відсутність доказів наявності рішення контролюючого органу щодо зняття ОСОБА_1 з зазначеного обліку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з положеннями статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем вчинено дії у відповідності до критеріїв, визначених ч. 2 статті 2 КАС України.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
у задоволенні позову - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 30 листопада 2020 року.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна