справа №380/7843/20
27 листопада 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», Міністерства внутрішніх справ України, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Ухвалою судді від 29.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; з урахуванням клопотання представника позивача, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 19.10.2020 призначено судове засідання для розгляду клопотання відповідача, ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», про заміну неналежної сторони. Сторони були повідомлені про таке, однак позивач у судове засідання не прибув та будь-яких клопотань процесуального характеру не подавав.
Ухвалою суду від 28.10.2020 залучено до участі у справі співвідповідачів - Міністерство внутрішніх справ України та Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.
Посилається на те, що у зв'язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями ст.ст.43 та 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відтак, відмова ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» в підготовці та наданні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 у зв'язку з тим, що Урядом не приведено у відповідність підзаконні нормативно-правові акти (не внесені зміни у Порядок №45 щодо форми довідки), є протиправною і такою, що порушує вимоги ст.ст.3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 №5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване йому статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) право мирно володіти своїм майном. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача, ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу уповноваженим органом довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених постановою №103 та п.5 Порядку №45. Отже, у відповідача відсутні повноваження щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, вказав на те, що скасування в судовому порядку п.1 постанови №103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії, та не може слугувати підставою для надання до Головного управління Пенсійного фонду України нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019, оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям в 2019 році. Крім того, зазначив, що в ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» відсутні повноваження переглядати, готувати та подавати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідку про розмір грошового забезпечення, а відтак у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача. З урахуванням викладеного вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Від відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що від органів Пенсійного фонду України до Міністерства внутрішніх справ України жодних списків щодо направлення довідок про перерахунок пенсії позивачу не надходило, а відповідач не наділений повноваженнями самостійно приймати рішення стосовно виготовлення та направлення довідок. Також, вказав, що питання грошового забезпечення поліцейських врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988; оскільки позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, відтак види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та їх розмір, що зазначаються у довідці про грошове забезпечення, яка враховується під час перерахунку пенсії, мають визначатись Постановою №988, а не Постановою від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», як про це стверджує позивач. У зв'язку із чим вважає, що позовна вимога про направлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.
Окрім того, від Міністерства внутрішніх справ України надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Міністерства соціальної політики України, Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України та Національної поліції України. Проте, керуючись ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення такого клопотання, адже, зважаючи на предмет та підстави позову, судове рішення жодним чином не може вплинути на їх права та обов'язки.
Від відповідача, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. А, відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, надійшли пояснення, згідно яких з даним позовом не погоджується та вважає викладені в ньому мотиви та міркування такими, що не відповідають чинному законодавству та не підлягають до задоволення.
Окрім того, третьою особою подано клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, однак суд відмовляє у задоволенні такого, так як відповідно до п.1 ч.6 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 10.11.2005 отримує пенсію за вислугу років - 31 рік 06 місяців 01 день (календарна - 25 років 04 місяці), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Згідно з пенсійною справою позивача №91-1 від 31.01.2006 року, пенсія обрахована в основному розмірі 88% суми грошового забезпечення.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
Вказаний перерахунок був здійснений Управлінням з таких сум грошового забезпечення:
посадовий оклад - 2500,00 грн;
оклад за військовим званням (майор) - 2000,00 грн,
процентна надбавка за вислугу років 50% - 2250,00 грн;
премія 2,05% - 143,50 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 250,00 грн.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.
02.07.2020, у зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі №826/3858/18, позивач звернувся до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області із заявою, в якій просив підготувати, виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03 2019, у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.
08.07.2020 ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повідомила позивача, що його звернення скеровано за належністю до ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», який розпочав свою роботу з 01.04.2019.
Відповідач, ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», листом від 28.07.2020 №33/34-844 повідомив позивача про те, що після проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103 Кабінетом Міністрів України не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Визнання судами протиправними та нечинними положень Постанови №103 не є тим юридичним фактом, який тягне за собою обов'язок оформлення та направлення до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Також, повідомлено, що ні Порядок, ні жоден інший нормативно-правовий акт, не наділяє уповноважений орган повноваженнями самостійно на вимогу пенсіонера встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру, вказаного у довідці грошового забезпечення, окремі його види. Ураховуючи вищевикладене, вважає, що немає правових підстав для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням надбавок, доплат та премії.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача, ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», щодо не виготовлення та ненадання Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За ч.4 ст.63 Закону№2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону№2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45 (у відповідній редакції)).
Згідно з п.п.1 та 3 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зокрема, довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Таким чином, обов'язок оформити та подати до органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення особи, яка звільнена зі служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС, покладено на Міністерство внутрішніх справ.
Відповідно до п.п.1, 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.018 №760 (далі - Інструкція №760), ця інструкція визначає, зокрема, процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За визначенням, наведеним у п.3 Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Згідно п.п.1 та 2 розділу ІІ Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи: 1) організовують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.
Загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, яким оформлюється пенсія, здійснює уповноважений структурний підрозділ МВС.
Пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції №760 визначено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» таким уповноваженим структурним підрозділом визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно п.п.1, 3 та 4 Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.12.2015 року №1570, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України є самостійним структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ. Основним завданням Департаменту є, зокрема: загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг колишніми працівниками міліції, службовцями апарату МВС, територіальних закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС, звільненим зі служби, роботи, та членами їх сімей. Департамент відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, оформляє та подає до територіальних органів Пенсійного фонду України документи для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» службовцям апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС та Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України розв'язує питання визначення розмірів грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, зі змісту наведених положень слідує, що саме Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України уповноважений здійснювати підготовку та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій, в т.ч. виготовляти та направляти відповідні довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій.
Відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ», посередницькі функції між пенсіонерами ОВС та МВС України, а також особами, які набувають право на пенсію, отримують посвідчення, пільги тощо виконує Сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області».
До функцій сектору належать, зокрема:
- прийом заяв та документів, які дають право на отримання посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби» та нагрудних знаків відповідно до законодавства;
- надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсії пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримати пенсію, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення;
- розгляд звернень, заяв, скарг, з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції Сектору.
Таким чином, відповідач - ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», відмовляючи позивачу у видачі оновленої довідки, перевищив свої повноваження та відмовив у видачі довідки, хоча відповідно до наданих йому повноважень повинен був тільки надати до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України, яким є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, матеріали щодо оформлення довідки про грошове забезпечення позивача. Разом з тим, особою, відповідальною за складання та направлення до органу Пенсійного фонду довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, є Міністерство внутрішніх справ України (в особі уповноваженого структурного підрозділу - Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності).
Матеріалами справи підтверджено, що із заявою від 02.07.2020 про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивач звернувся до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, яким вказана заява скерована до Сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області».
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивач звернувся до неналежного органу, а у ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», до якої скеровано заяву позивача, відсутні повноваження як розглядати по суті таку заяву, так і виготовляти і направляти до органу Пенсійного фонду довідки про грошове забезпечення.
При цьому суд враховує, що із заявою про виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивач до Міністерства внутрішніх справ України (Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України) не звертався та відповідно Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України у виготовленні та поданні до органу Пенсійного фонду такої довідки не відмовляло.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню. А саме, суд вважає за необхідне, на підставі ст.ст.9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, для ефективного правового захисту прав позивача визнати протиправними дії ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» щодо розгляду по суті заяви позивача від 02.07.2020 та зобов'язати ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» направити до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України матеріали для вирішення питання щодо оформлення довідки про грошове забезпечення позивача.
Водночас суд вважає за необхідне вказати, що у судовому рішенні не надається оцінка обґрунтованості доводів сторін про наявність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення, його складові та розміри, оскільки відсутня відмова уповноваженого органу у її видачі та відповідне обґрунтування такої відмови.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 134, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» щодо розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 02.07.2020 про підготовку та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.
Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» (місцезнаходження: вул.Замарстинівська, 233, м.Львів, 79068; код ЄДРПОУ: 08734210) направити до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України матеріали для вирішення питання щодо оформлення довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» (місцезнаходження: вул.Замарстинівська, 233, м.Львів, 79068; код ЄДРПОУ: 08734210) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.