Рішення від 27.11.2020 по справі 360/3494/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

27 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3494/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека, відповідач), в якій позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 130617 від 07.09.2020, начальника Управління Укртрансбезпеки у Луганській області К.О. Стефанова про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, яка передбачена абзацом 3 частиною першою статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" у вигляді адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем 14.09.2020 отримано копію постанови Укртрансбезпеки від 07.09.2020 № 130617, якою на ОСОБА_1 відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 гривень.

Із посиланням на положення статей 39, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки перевезення пасажирів в комерційних цілях 18.07.2020 не здійснював.

Представники сторін в судове засідання не прибули, про розгляд справи повідомлялись належним чином.

19.11.2020 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 47326/2020 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю, в якому також зазначено, що позовні вимоги підтримує повному обсязі (арк. спр. 35).

09.11.2020 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 45721/2020 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити з підстав правомірності прийняття Укртрансбезпекою оскаржуваної постанови. Також просили справу розглядати за відсутності уповноваженого представника (арк. спр. 22-23, 42-44).

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення частини 9 статті 205 КАС України, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (арк. спр. 15-16).

Ухвалою суду від 19.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 39).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, позивач є власником транспортного засобу марки MERSEDES-BENZ, моделі 313D ПЕ, державний номер НОМЕР_1 (арк. спр. 11).

18.07.2020 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області проведена перевірка транспортного засобу марки MERSEDES-BENZ, моделі 313D ПЕ, державний номер НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_2 .

За наслідками вказаної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.07.2020, яким зафіксовано порушення статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме не надання посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, протоколу ОТК, договору з замовником транспортних послуг, документів, що засвідчують оплату транспортних послуг, копії договору обов'язкового страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті (звор. бік арк. спр. 24).

07.09.2020 управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову № 130617, якою на ОСОБА_1 відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 гривень (арк. спр. 6).

Дослідженням змісту вказаної вище постанови встановлено, що позивача притягнуто до відповідальності відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» саме як фізичну особу-суб'єкта господарювання.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України " Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (в редакції на час проведення перевірки), Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою КМУ від 08.11.2006 №1567.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу четвертого статті 6 Закону № 2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно статті 39 Закону № 2344 автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;

для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду.

Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:

для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:

для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для автомобільного самозайнятого перевізника:

ліцензія, посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сервісна книжка, медична довідка.

Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для водія юридичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для фізичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивачем до матеріалів справи в обґрунтування факту керування водієм ОСОБА_2 18.07.2020 транспортним засобом марки MERSEDES-BENZ, моделі 313D ПЕ, державний номер НОМЕР_1 в особистих цілях, що виключає факт перевезення пасажирів в комерційних цілях, надав копію наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 28.10.2019 № 430 про анулювання ліцензії.

Зі змісту даного наказу вбачається, що ліцензію, видану ОСОБА_1 на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.05.2016 № 247 на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом, анульовано (арк. спр. 36-37).

Таким чином, судом не встановлено наявності у позивача статусу суб'єкта господарювання, що провадить діяльність саме у сфері автомобільного транспорту з наданням послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом.

Оскільки відповідачем притягнуто позивача до відповідальності відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 гривень саме як фізичну особу-підприємця, проте судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 28.10.2019 № 430 про анулювання ліцензії ліцензію, видану ОСОБА_1 на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.05.2016 № 247 на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом, анульовано, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова Укртрансбезпекою прийнята протиправно.

Враховуючи, що в ході розгляду справи відповідачем не надано жодних доказів в підтвердження здійснення позивачем господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про те, що позивач не підпадає під статус перевізника, який надає послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом, відтак до позивача не може бути застосована відповідальність, що передбачена абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 840,80 гривень, що підтверджується платіжним дорученням від 17.09.2020 № 0.0.1838452493 (арк. спр. 4).

Оскільки позовні вимоги задоволено, суд дійшов висновку про стягнення з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 840,80 гривень.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код: 39816845, місцезнаходження: місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 07 вересня 2020 року № 130617 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ОСОБА_1 у мусі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код: 39816845, місцезнаходження: місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.О. Кисельова