Ухвала від 28.11.2020 по справі 305/1758/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без розгляду

28 листопада 2020 рокуЛьвівСправа № 305/1758/20 пров. № А/857/14244/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

Ільчишин Н.В.,

перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 листопада 2020 року про залишення позову без розгляду (прийняту у м. Рахові суддею Ємчук В.Е.) у справі № 305/1758/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ясінянської селищної територіальної виборчої комісії Рахівського району Закарпатської області про визнання рішення, дій виборчої комісії протиправними,

ВСТАНОВИВ:

16 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Рахівського районного суду Закарпатської області з позовом, в якому просила визнати рішення, дії Ясінянської селищної територіальної виборчої комісії Рахівського району Закарпатської області протиправними.

Ухвалою Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 листопада 2020 року позов залишено без розгляду.

Не погодившись із прийнятою ухвалою, ОСОБА_1 оскаржила її до суду апеляційної інстанції, вказавши зокрема, що під час проголошення цієї ухвали вона не була присутня, а копію ухвали отримала на руки 18 листопада 2020 року.

Апелянт 19 листопада 2020 року здала вказану апеляційну скаргу на пошту для відправки до суду апеляційної інстанції.

До суду апеляційної інстанції - Восьмого апеляційного адміністративного суду - справа надійшла поштовим зв'язком лише 24 листопада 2020 року.

Проаналізувавши матеріали справи та апеляційну скаргу, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення скарги без розгляду з огляду на таке.

Статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначенні особливості судового розгляду й вирішення окремих категорій термінових адміністративних справ, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.

Особливості судових рішень за наслідками розгляду справ, пов'язаних з виборчим процесом чи референдумом, та їх оскарження визначені статтею 278 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 278 КАС України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273 - 277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Згідно частин першої, другої та п'ятої статті 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273 - 277, 280 - 283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.

Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.

Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Аналіз вказаної статті свідчить про те, що строки визначенні статтею 270 КАС України є абсолютними, поновленню не підлягають незалежно від того, коли особа дізналася про ухвалення оскаржуваного рішення суду.

Також за змістом вказаної статті на спірні правовідносини не поширюються зокрема приписи частини дев'ятої статті 120 КАС України про те, що строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

За вимогами частини першої статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Разом з тим, відповідно до пункту 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені КАС України у редакції від 15 грудня 2017 року, тобто апеляційні скарги можуть бути подані до адміністративного суду апеляційної інстанції також через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, а суд першої інстанції після закінчення строку на подання апеляційної скарги надсилає її разом зі справою до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Про вказаний порядок оскарження також було зазначено в резолютивній частині оскаржуваної ухвали суду першої інстанції від 17 листопада 2020 року.

При розгляді цієї апеляційної скарги, апеляційний суд також враховує прецедентну практику Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), що міститься у низці судових рішень цього суду.

Так, за висновками ЄСПЛ загалом прийнятним вважається встановлення в національному законодавстві процесуальних обмежень та вимог з метою належного здійснення правосуддя; проте вони не повинні підривати саму суть права на доступ до суду (рішення ЄСПЛ від 16 грудня 1992 року у справі ,"Хаджіанастасіу проти Греції", п. 32 - 37).

Проте, якщо держава передбачає апеляційне оскарження до суду вищої інстанції, вона має право встановлювати умови такої апеляції, як - матеріально-правові, так і процесуальні, як-от: судові збори, часові обмеження, обов'язкове представництво тощо (рішення ЄСПЛ від 12 червня 2006 року у справі "Степенська проти України").

При цьому очікується, що заявник продемонструє уважне ставлення до дотримання процесуальних вимог національного законодавства, наприклад, до строків для подання апеляцій (рішення ЄСПЛ від 07 вересня 1999 року у справі ,"Йодко против Литви").

Як зазначено в рішенні ЄСПЛ у справі ,"Крастьо Дамянов Крастев проти Болгарії", скаржник повинен виявляти ,"необхідну старанність", щоб подати апеляційну скаргу у встановлений законом строк.

Апеляційний суд зазначає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 листопада 2020 року у цій справі надійшла до апеляційного суду 24 листопада 2020 року, що підтверджується відміткою канцелярії суду апеляційної інстанції.

З урахуванням того, що апеляційна скарга на ухвалу Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 листопада 2020 року у справі № 305/1758/20 надійшла до суду апеляційної інстанції з пропуском строку, встановленого положеннями частини другої статті 278 КАС України, а відповідно до частини п'ятої статті 270 КАС України строк подання апеляційної скарги, встановлений у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без розгляду.

Керуючись статтями 5-10, 270, 272, 273, 278, 292, 293, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 листопада 2020 року про залишення позову без розгляду у справі № 305/1758/20 - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та касаційному оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин