ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" листопада 2020 р. справа № 300/2952/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді О. Л. Тимощука, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ.
1.1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 27.10.2020 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо: непроведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019; невиплати з 05.03.2019 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зменшення розміру грошового забезпечення з 74% до 70% з 01.01.2018;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 обчислення, перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) основного розміру пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на 05.03.2019;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 05.03.2019 з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Підставою звернення до суду слугувала протиправна бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку і виплати пенсії на підставі оновленої довідки із застосуванням 100% підвищення з 01.04.2019, обґрунтована відсутністю законодавчого механізму, умов та порядку проведення такого перерахунку, а також неправомірне зменшення процентної складової розміру грошового забезпечення при обрахунку пенсії з 74 % до 70%.
1.2. Позиція відповідача.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області вважає, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню. Відповідач вказав, що функції визначення грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія не входить до компетенції ГУ ПФУ в області. Також зазначає, що законодавством, перерахунок пенсії пенсіонерам-військовослужбовцям здійснюється тоді, коли буде прийнято Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії. Відповідач зазначив, що управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області в серпні 2020 року на адресу головного управління направило довідку про розмір грошового забезпечення позивача, проте не надавши будь яких відомостей про те, що попередня довідка є недійсною. Щодо виплати 100 відсотків суми підвищення пенсії відповідач вказав, що виплата 75 відсотків підвищення пенсії здійснювалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, а після її скасування була прийнята постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019, якою передбачалося здійснення у 2019 році виплати 75 відсотків підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Тому виплата 100 відсотків підвищення повинна здійснюватися з 01.01.2020. Стосовно зобов'язання здійснити перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018, відповідач зазначив, що з часу призначення пенсії позивачу механізм обчислення пільгової вислуги років та відсоткового значення розміру пенсії змінювався. З 01.05.2014 набрали чинності зміни, внесені до статті 13 Закону №2262-XII, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, позивач просить застосувати при обчисленні пенсії нове грошове забезпечення, встановлене з 01.01.2018 і норму Закону №2262-XII, яка діяла до проведення перерахунку, що у свою чергу порушує принцип дії закону в часі, визначений статтею 58 Конституції України, а тому ці вимог є безпідставними та необґрунтованими.
1.3. Заяви учасників справи та процесуальні дії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с.15-16).
Відповідно до частини 4 резолютивної частини зазначеної ухвали, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача. Пунктом 5 резолютивної частини рішення запропоновано ОСОБА_1 надати суду належним чином оформлені письмові докази із відповідним письмовим обґрунтуванням наявності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
На адресу суду 20.11.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №0900-0802-8/21593 від 16.11.2020 (а.с.22-28) та витребувані судом документи (а.с.29-42).
Інших документів на адресу суду не надходило.
Відповідно до частини 2 статті 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи в строк, передбачений КАС України.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
ОСОБА_1 25.12.2013 року звільнений в запас Служби безпеки України, в наслідок чого, відповідно до подання про призначення пенсії від 27.12.2013 (на звороті а.с.30), 26.12.2013 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, що підтверджується відомостями з протоколу за пенсійною справою - НОМЕР_1 (СБУ) від 15.01.2014 (а.с.29). Зазначеним протоколом визначено розмір пенсії: 74% грошового забезпечення.
Відповідачем 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 здійснено перерахунки грошового забезпечення позивача, що підтверджується протоколами за пенсійною справою 0902003288 (СБУ) (а.с.11, 12, 13). Зазначеними протоколами визначено основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Також передбачено, що сума підвищення до пенсії виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення, з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення, з 01.01.2020 щомісячно 100% підвищення.
На підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, супровідним листом №60/М-344/21-2808 від 19.08.2020 (а.с.8) направлено начальнику головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення підполковника ОСОБА_1 від 14.08.2020 №38 (на звороті а.с.8). Зазначеною довідкою встановлено, що за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), - старшого оперуповноваженого ВКЗЕ УСБУ в Івано-Франківській області, станом на 05.03.2019, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачені види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5500 грн; оклад за військовим званням - 1410 грн; надбавка за вислугу років 50% - 3455 грн; надбавка за особливості проходження служби 44% - 4560 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 825 грн, доплата в/с оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в ОРД на конфіденційній основі 5% - 275 грн; преміювання 10% - 550 грн.
На адвокатський запит адвоката Щадей Н. В., яка діяла в інтересах ОСОБА_1 , відповідачем надано відповідь у формі листа №0900-0316-8/19127 від 13.10.2020, в якій зазначено, що 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 №862/3858/18 (у листі допущена описка, помилково зазначено номер справи №862/3838/18), яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 залишене без змін та яким вирішено визнати протиправним та не чинним пункти 1-2 Постанови №103. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Враховуючи викладене, у Головного управління немає ні законних підставі, ні відповідних повноважень для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.9).
Не погоджуючись із такою відповіддю, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі, також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до пункту в) абзацу 1 статті 12 Закону №2262-XII, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема: особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, у редакції станом на момент виходу позивача на пенсію, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Надалі, до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, на підставі Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII вносились зміни, якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами 1 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (надалі, також - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 5 Порядку №45, у редакції до прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, у редакції після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до пункту 7 Порядку №45, особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною 10 статті 290 КАС України передбачено, що у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Згідно з частиною 3 статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
ІV. ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ.
Виходячи зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено три відокремлені позовні вимоги, зокрема:
- визнати бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.04.2020 на підставі виданої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язання здійснити такий перерахунок та виплату пенсії;
- визнати бездіяльність відповідача щодо невиплати з 05.03.2019 по 31.12.2019, 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов'язання здійснити перерахунок та таку виплату;
- визнати зменшення розміру грошового забезпечення з 74% до 70%, з 01.01.2018 протиправним та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугою років у розмірі 74% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Щодо непроведення відповідачем перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки з 01.04.2020, суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зауважив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними та, як наслідок, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ в Івано-Франківській області (відповідач) та управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області (орган в якому перебував на службі позивач) у зв'язку із втратою чинності положень пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, станом на момент виникнення спірних правовідносин, не змінився. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Необхідно зазначити, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У свою чергу, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, який у відповідності до частини 4 статті 242 КАС України врахований судом.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надалі, також - Постанова №704).
Отже, враховуючи приписи частини 2 статті 265 КАС України, а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, саме з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 і скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою №704.
Таким чином, у зв'язку з отриманням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області №38 від 14.08.2020 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2020, у відповідача виникає обов'язок перерахувати та виплачувати пенсію позивачу з наступного місяця після зміни грошового забезпечення, а саме з 01.04.2019.
Суд зазначає, що відповідно до приписів пункту 4 Порядку №45 та частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення позивача, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд зазначає, що посилання відповідача про відсутність належного нормативного регулювання порядку нарахування і виплати пенсії позивача є необґрунтованими, так як такий порядок встановлений Законом №2262-ХІІ та Порядком №45. Також, на переконання суду посилання у відзиві про невідкликання попередньої довідки позивача є безпідставними, оскільки обов'язковість таких дій не передбачена Порядком №45.
Надаючи оцінку вимогам позивача про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити позивачу з 05.03.2019 виплату пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, суд зважає на таке.
Як підтверджується протоколами за пенсійною справою позивача від 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 (а.с.11-13) та не оспорюється сторонами, починаючи з 1 січня 2018 року виплата перерахованої пенсії позивачу, у відповідності до пункту 2 Постанови №103 здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по - 75 відсотків та з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
У рішенні, ухваленому 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19 Верховний Суд вказав, що у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовані, а тому, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
Суд також зазначив, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Пунктом 1 Постанови №103 встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
На підставі приписів статті 63 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови №103. При цьому, як уже зазначалось судом, Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку №45.
Так, Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, пункт 1 Постанови №103 скасував. Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв Постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10 Постанови №704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою №103) ця постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року. Постанова №103 в частині внесення змін до Постанови №704 та, власне, Постанова №704 є чинними.
Отже, в цій частині Верховний Суд підсумував, що з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
У той же час, у зв'язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії, скасовано.
З огляду на наведене Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Суд зазначає, що в частині виплати пенсії позивача з урахуванням 100 відсотків підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 повністю відповідає ознакам типової справи по відношенню до зразкової №826/3858/18.
Таким чином, ураховуючи висновки Верховного Суду, бездіяльність відповідача щодо непроведення та невиплати з 05.03.2019 по 31.12.2019, 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 є протиправною, а тому позовні вимоги в частині визнання її такою та зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019, якою передбачалося здійснення у 2019 році виплати 75 відсотків підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, то суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії із врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячних додаткових його видів, є "законними сподіваннями" на отримання пенсії в належно обчисленому розмірі, та підпадає під дію статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
В даному випадку слід вказати, що частиною 3 статті 7 КАС України передбачено, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Також, суд стверджує, що вказані вимоги до застосування норм з дотриманням принципу верховенства права стосуються не лише суду, але й органів державної влади. Так, згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, пункту 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, територіальні підрозділи Пенсійного фонду України у своїй діяльності керується в першу чергу Конституцією та законами України, а також підзаконними нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Отже, на переконання суду, застосування до спірних правовідносин положень постанов Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 та №1088 від 24.12.2019, якими встановлено аналогічне з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 обмеження, правова оцінка яким вже надана при розгляді адміністративної справи №826/3858/18 буде несумісним з принципом верховенства права.
Щодо обмеження процентної складової грошового забезпечення при обрахунку пенсії позивача, суд зазначає, що відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри її складових визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виходячи із наведених норм Закону №2262-XII, складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Застосування відповідачем 70% цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а також нормами постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, а тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивача змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Така позиція суду відповідає висновкам Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 в зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та №11-198заі19).
Враховуючи наведені обставини та висновки суду, при здійсненні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років, відповідачем протиправно застосовано розмір процентної складової грошового забезпечення в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, а відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині є підставними, обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Беручи до уваги усі висновки суду, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
V. СУДОВИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВОГО РІШЕННЯ.
Стосовно прохання позивача встановити судовий контроль за виконанням прийнятого судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказана норма процесуального закону дає право суду в разі наявності обґрунтованого сумніву щодо належного виконання його рішення скористатися додатковим інструментом контролю за його виконанням. Водночас такий обґрунтований сумнів повинен грунтуватися на належних підтверджуючих аргументах та доказах. В свою чергу, позивачем не наведено жодного аргументу щодо можливості невиконання рішення суду, після набрання його законної сили та звернення до виконання у відповідності до приписів Закону України «Про виконавче провадження».
Таким чином, зважаючи на недоведеність необхідності встановлення судового контролю, а також те, що вказаний захід є правом суду, а не його обов'язком, відсутні обгрунтовані підстави для застосування судового контролю відповідно до вимог статті 382 КАС України. Водночас, суд зазначає, що встановлення судового контролю не є позовною вимогою в розумінні статті 5 та 245 КАС України, а тому вимоги позовної заяви підлягають задоволенню в повному обсязі.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає, що квитанцією від 26.10.2020 №44053 підтверджується сплата позивачем судового збору в загальному розмірі 2522,40 грн (а.с.1).
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2102 гривню.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, розмір судового збору за одну позовну вимогу немайнового характеру становить 840,80 грн, в свою чергу за три - 2522,40 грн.
Враховуючи відсутність у матеріалах справи доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи та задоволення позовних вимог, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору, у розмірі 2522,40 грн.
Керуючись статтею 129-1 Конституції України, статтями 139, 241-246, 255, 263, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) щодо непроведення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), - старшого оперуповноваженого ВКЗЕ УСБУ в Івано-Франківській області, станом на 05.03.2019, виданою управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області та невиплати з 05.03.2019 по 31.12.2019, 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та дії щодо зменшення розміру грошового забезпечення з 74% до 70% при обрахунку пенсії з 01.01.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) з 01.04.2019 здійснити обчислення, перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) основного розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), - старшого оперуповноваженого ВКЗЕ УСБУ в Івано-Франківській області, станом на 05.03.2019, виданою управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області 14 серпня 2020 року за №38.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) суми пенсії за вислугу років у розмірі 74% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2522 (дві тисячі п'ятсот двадцять дві) гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.