Справа № 354/1070/19
Провадження № 3/354/51/20
27 листопада 2020 року м.Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Остап'юк М.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Яремчанського ВП Надвірнянського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, працюючого приватним підприємцем, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №054485 від 15.12.2019 року, ОСОБА_1 15.12.2019 року приблизно о 03 год. 31 хв. в с. Поляниця керував автомобілем марки «TOYOTA LANT CRUISER», д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився зі згоди водія у встановленому законом порядку з використанням спеціального технічного засобу газоаналізатора Alcotest 6810, який показав позитивний результат - 0,41 проміле. Тим самим ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9А ПДР, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення надійшли до суду 19 грудня 2020 року. Справа перебувала до кінця березня 2020 року у провадженні попереднього складу суду (судді Польської М.В.) Як вбачається з матеріалів справи судові засідання призначалися неодноразово, і були відкладені у зв'язку із неявками особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
У зв'язку із закінченням терміну відрядження судді Польської М.В. відбувся повторний автоматизований розподіл справи, однак, призначення судді, для розгляду вказаної справи не відбулося через відсутність у штаті суду суддів. В подальшу, у порядку автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа передана на розгляд судді Остап'юк М.В. 05.08.2020 року. Справа призначена до судового розгляду.
ОСОБА_1 про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлявся у відповідності до вимог законодавства поштовим зв'язком за адресами, вказаними у матеріалах справи, у тому числі за адресою його фактичного місця проживання, вказаною ним самим (а.с. 28), а саме: АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 повідомлявся також судовою повісткою, розміщеною на сайті Судової влади України. Однак у судові засідання, призначені 21.10.2020 року, 27.11.2020 року не з'являвся.
Суд звертає увагу, що у матеріалах справи є заяви представника ОСОБА_1 - Гарькавого М.В., адресована Яремчанському міському суду Івано-Франківської області, про ознайомлення із матеріалами справи та самого ОСОБА_1 з клопотанням про направлення копії винесеного рішення на його адресу.
Наявність у матеріалах справи всіх вищевказаних документів без жодного сумніву свідчить про те, що останній знав про те, що у провадженні Яремчанського міського суду Івано-Франківської області перебуває адміністративна справа відносно нього.
Слід зазначити, що відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У своїх рішеннях ЄСПЛ визначає правові підходи щодо розуміння порушення права особи на участь у судовому розгляді як з точки зору принципу процесуальної рівності, так й самої процесуальної поведінки сторони провадження, та наголошує, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження («Олександр Шевченко проти України», «Трух проти України», «Пономарьов проти України»).
За таких обставин, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Також слід зазначити, що положення ст. 268 КУпАП не містять заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи те, що справа надійшла до суду у грудні 2019 року, матеріали справи містять беззаперечні докази того, що ОСОБА_1 знав про те, що у провадженні Яремчанського міського суду Івано-Франківської області перебуває адміністративна справа відносно нього, як і про дату і час кожного судового засідання (які призначалися неодноразово), суд вважає за можливе провести судовий розгляд за відсутності ОСОБА_1 на основі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №054485 від 15.12.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення 15.12.2019 року, адміністративний матеріал переданий судді для розгляду 04.08.2020 року, тобто після закінчення тримісячного строку з дня вчинення останнім правопорушення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Згідно вимог п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення суд виносить одну із постанов, в тому числі і про закриття справи.
На підставі вищевикладеного, враховуючи, що на час передачі даної справи судді для розгляду закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч. 2 ст.38 КУпАП, а також зважаючи на те, що у матеріалах справи відсутні докази того, що діями ОСОБА_1 було порушено права та інтереси інших осіб, відновлення яких буде неможливим без встановлення вини у діях останнього, суд вважає за можливе провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити без дослідження наявності чи відсутності його вини за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 130, 221, 247, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст.130 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: М. В. Остап'юк