Справа № 752/19233/20
Провадження №: 3/752/8343/20
іменем України
11 листопада 2020 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Єсауленко М.В., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , фізичної особи - підприємця, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 інкримінується порушення правил карантину людей, що полягає у тому, що вона, будучи директором магазину «Les Nereides», що розташований за адресою: АДРЕСА_2, будучи фізичною особою - підприємцем, допустила відсутність журналу термометрії працівників на момент проведення перевірки, яка відбулася 14.09.2020 р. о 13 год. 30 хв., чим порушила п. 1 Постанови Головного лікаря України № 17.
ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованих дій не визнала. Пояснила суду, що її магазин розташовано в ТЦ «Оушен Плаза», вона орендує торгівельну площу 6 кв.м, тобто торгівельний острівець, в якому обладнано місце для продавця і вітрини з товаром. Відповідно до норм чинного законодавства вона щоденно проводить термометрію працівника торгівельної точки, і відповідні виміри вона вносить до електронного журналу термометрії, який зберігається вдома на комп'ютері. Жодним нормативно правовим актом взагалі не передбачено ведення такого журналу, а також не вказано, що такий журнал має зберігатися на робочому місці. Не дивлячись на вказані обставини, посадові особи, які проводили перевірку торгівельної точки вимагали негайно надати такий журнал, вона просила надати їй деякий час для надання даного журналу, який зберігається у неї вдома у електронному вигляді, проте перевіряючи, не дивлячись на її пояснення склали відносно неї протокол. Просила закрити провадження у справі за відсутності у її діях складу адміністративного правопорушення за ст.44-3.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
З даних протоколу судом встановлено, що 14.09.2020 р. о 13 год. 30 хв. головним спеціалістом відділу контролю за благоустроєм Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації Угриніковим Р.Г. проведено перевірку господарської діяльність ФОП ОСОБА_1 , на предмет дотримання карантинних заходів. Перевірка проводилася за адресою: АДРЕСА_2 , де зазначена ФОП орендує певну торгову площу.
Проаналізувавши зміст протоколу на предмет його дотримання положенням ст.256 КУпАП, судом встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано нормативно - правовий акт, порушення якого інкримінується особі, зважаючи на те, що диспозиція ст. 44-3 КУпАП є бланкетною за змістом і потребує додаткової кваліфікації в частині зазначення певного нормативно - правового акту, який встановлює певні правила провадження діяльності чи поведінки.
Аналізуючи зміст протоколу, і матеріали які долучені до нього, суд може зробити висновок, що при викладенні протоколу в частині зазначення найменування нормативно - правового акту, який порушено ОСОБА_1 , особою якою складено протокол допущено неточність.
Згідно пункту 1 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зі змінами на час складання протоколу, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р.на території, зокрема, м. Києва, продовжено дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Постановою Головного державного санітарного лікаря України № 17 від 09.05.2020 р., затверджено Тимчасові рекомендації щодо організацій протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19).
Так, відповідно до п. 1 Тимчасових рекомендацій, порушення якого інкримінується ОСОБА_1 , передбачений обов'язок проведення температурного скринінгу усім працівникам перед початком зміни. Між тим, даною Постановою не передбачений обов'язок суб'єктів господарювання щодо ведення журналу термометрії працівників, як і обов'язку його зберігання за місцем провадження господарської діяльності.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В силу статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи, що здійснення підтримки обвинувачення у справах про адміністративні правопорушення відповідними органами не здійснюється, а суд не здійснює збирання додаткових доказів на підтвердження винуватості особи і розглядає справу лише в межах пред'явленого обвинувачення, суд приходить до висновку про відсутність як події, так і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП у діях ОСОБА_1 ,що відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.9, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.251-252, 44-3, 280, 283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, суд, -
постановив:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М.В. Єсауленко