Рішення від 23.11.2020 по справі 580/3780/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2020 року справа № 580/3780/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними рішень і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

У Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) (з урахуванням заяви від 22.09.20 вх.№24877/20) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м.Черкаси, вул.Максима Залізняка, буд.10; код ЄДРПОУ 03195719) (далі - відповідач-1), Міністерства соціальної політики України (01601, м.Київ, вул.Еспланадна, 8/10; код ЄДРПОУ 37567866) (далі - відповідач-2) про:

визнання протиправним і скасування рішення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Черкаської обласної державної адміністрації від 21.08.2019 про відмову у видачі довідки про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 17.03 до 30.03.1987;

визнання протиправним і скасування рішення Центральної комісії Міністерства соціальної політики України з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 25.06.2020, яким підтверджено рішення Регіональної комісії щодо відмови позивачу видати довідку про заробітну плату;

зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок заробітної плати та видати довідку встановленого зразку позивачу за роботу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 17.03. до 30.03.1987 з урахуванням правової оцінки судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 у справі 580/1059/19 щодо знаходження у відрядженні відповідно до фактичної кількості відпрацьованого часу, зазначеного у табелі обліку робочого часу та приведеного позивачем розрахунку в сумі 1876,98грн.;

зобов'язання відповідача-1 на основі відмови позивачу у перерахунку заробітної плати та видачі довідки подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення згідно з ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не на користь якого ухвалене судове рішення.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачі всупереч вимог закону відмовили позивачу у видачі довідки про заробітну плату. Передумовою такого звернення стало те, що під час звернення про перерахунок пенсії дізнався, що розмір пенсії обчислений з заробітної плати, визначеної за роботу в зоні відчуження вахтовим методом з 17 до 30 березня 1987року. Позивач стверджує, що працював відрядним методом - у відрядженні. Оскільки відсутня довідка про роботу у відрядженні, а підприємство, що відряджало позивача, припинене, позивач вважає, що відповідачі всупереч закону відмовилися перерахувати йому відповідну заробітну плату, що впливає на правильне обчислення його пенсії.

Ухвалою від 24.09.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження та вирішив справу розглянути правилами спрощеного провадження. Також установив відповідачам строк 10днів з дати отримання копії ухвали для надання суду відзиву, доказів та виконання вимог ухвали щодо обов'язку надати вказані судом докази.

Згадану ухвалу відповідно до відомостей повідомлень про вручення рекомендованих листів отримали: позивач - 26.09.2020, відповідачі - 28.09.2020.

У встановлений судом сторонам строк обґрунтовані клопотання про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з їх викликом суду не надходили. Зважаючи на недоцільність викликати для допиту свідків, призначити експертизу, суд вирішив розглянути справу за наявними доказами у письмовому провадженні.

26.10.2020 на адресу суду надійшов відзив відповідача-1 з прохання у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування зазначено, що питання позивача розглядалося на засіданні 01.11.2018, за результатом якого рекомендовано регіональній комісії доопрацювати справу позивача: перевірити виплаті документи на наявність підтвердження оплати праці у 1987році. До центральної комісії надано архівні довідки про виплату позивачу заробітної плати у березня 1987році та відсутні дані про оплату праці позивача з березня до грудня 1987року. Також було враховано табель обліку робочого часу позивача за березень 1987року. Тому вважає, що у спірних правовідносинах не допустив порушень вимог закону та не є належним відповідачем.

30.10.2020 позивач надав суду відповідь на вказаний відзив, в якій повідомив, що наведені доводи відповідача-1 не підтверджені жодним доказом.

Відповідач-2 правом надати відзив не скористався.

Оцінивши заявлені доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.

Посвідчення серії НОМЕР_2 від 13.05.2019 підтверджується, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 1).

16.03.2018 позивач звернувся до начальника УПЗСН Ватутінської міської ради Кучеренка В.М. заявою, в якій просив направити Регіональній комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках для перерахунку заробітку за березень 1987 року, який нараховано ліквідованою на відповідний час організацією - Мехколоною №25, що направляла позивача у відрядження до м.Чорнобиль на будівництво третьої черги промплощадки. До неї додав: оригінал заяви до Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990роках, оригінал архівної довідки №51/11-04-04 від 28.02.2018, оригінал архівної довідки №54/11-04-04 від 05.03.2018, копію табеля обліку робочого часу і нарахування заробітку за березень 1987 року, витяг з ЄДР про ліквідацію ДП «Механізована колона - №25, копію перереєстрованого посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з вкладкою, копію наказу ДП «Механізована колона-№25» №13 від 11.07.2012, копію листа ВАТ «Південбудмеханізація» №19/02 від 05.03.2012.

Довідкою Управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради від 07.11.2018 №586/01-13 підтверджується, що отримані документи на розгляд Центральної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках при Міністерстві соціальної політики України направлені Департаменту соціального населення Черкаської ОДА 25.06.2018.

Листом від 07.11.2019 вих№13-М678/7-2 відповідач-1 на звернення позивача від 09.10.2019 повідомив, що направлені документи надіслані 23.10.2019 до Центральної комісії з визначення даних про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Міністерства соціальної політики України.

Згідно з протоколом №2 від 21.08.2019 засідання регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках розглядалися матеріали справи щодо позивача за його особистою участю. За результатом обговорення одноголосно проголосували, що для видачі довідки підстав нема. Зокрема, відповідно до табелю обліку робочого часу по механізованій колоні №25 тресту «Південбудмеханізація» (відпрацьовано 14 календарних дні з 12-годинним робочим днем) робота проводилася вахтовим методом. Заробітна плата позивачу за березень 1987 року зазначена в архівній довідці міського державного архіву виконавчого комітету Ватутінської міської ради від 07.02.2019 №19/11-04-04.

Протоколом №47 від 25.06.2020 підтверджується розгляд матеріалів позивача на засіданні Центральної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Участь взяли члени комісії: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,, ОСОБА_9 . На засіданні вирішили підтвердити рішення регіональної комісії щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату.

Тому позивач звернувся з вищевказаним позовом.

Для вирішення спору суд врахував установлений абзацом другим ст.19 Конституції України обов'язок органів державної влади, їх посадових і службових осіб діяти виключно в межах, порядку та спосіб, визначених законом.

Відповідно до абзацу четвертого ст.15 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Пунктом 2.10. розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року № 886 затверджене Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (далі - Положення).

Згідно з п.1 Положення розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.

Відповідно до п.2 Положення центральна і регіональна комісії є допоміжними органами і у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства та цим Типовим положенням.

Під час прийняття рішення про достатність підстав для видачі працівнику довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, центральна і регіональна комісії керуються законодавчими, іншими нормативно-правовими актами та документами СРСР та УРСР, що діяли на дату їх складення.

Регіональна комісія відповідача-1 створена на підставі розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 12.10.2012 №303 "Про регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках" зі змінами, внесеними розпорядженням обласної державної адміністрації від 17.07.2013 № 218, 11.03.2020 №155.

Пунктом 6 Положення визначено, що рішення центральної і регіональної комісії є правоможним, якщо у засіданні бере участь не менш як дві третини її складу. Передача повноважень членами центральної і регіональної комісії іншим особам не допускається.

Рішення приймається центральною і регіональною комісією, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на її засіданні членів комісії.

У разі незгоди з прийнятим рішенням центральної або регіональної комісії член комісії письмово викладає свою позицію, яка додається до протоколу засідання.

Згідно з вимогами п.8 Положення регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

До заяви додаються копії:

перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення (з пред'явленням оригіналів);

архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією;

особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності);

довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони Російської Федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об'єкти (в населені пункти) зони відчуження;

документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об'єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);

колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.

Копії документів, які подаються заявником, засвідчуються в установленому порядку центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких зберігаються оригінали таких документів.

Копія перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення засвідчення не потребує.

Голова регіональної комісії в день надходження письмової заяви забезпечує надсилання до державного реєстратора запиту щодо надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про підприємство, установу, організацію, з якого було відряджено (призвано на військові збори) заявника.

Отже, для видачі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження заявник має надати вказаний перелік документів. Серед них обов'язковою є довідка архівної установи про відсутність документів за ліквідованим підприємством, оскільки саме з метою з'ясування даних про заробітну плату в зоні відчуження у вказаному періоді, які невідомі особі, і створюються відповідні комісії.

У заявлених спірних правовідносинах позивач на надавав відповідачам довідки архівної установи щодо відсутності документів щодо оплати праці ліквідованим підприємством, що, за його твердженням, направляло його відрядження в зону відчуження. Натомість надав довідки архівної установи, що містять повну інформацію про його заробітну плату за відповідний період. Тому всі аргументи позивача щодо правильності зазначення відомостей про його заробітну плату та за такий період стосується правильності оформлення саме архівною установою такої довідки. Чинним законодавством не передбачено права відповідачів змінювати відомості довідок таких установ.

Згідно з п.9 Положення за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.

Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.

Форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики.

Відповідно до п.10 Положення довідка про заробітну плату видається протягом п'яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.

У разі відсутності підстав для видачі довідки про заробітну плату копія рішення регіональної комісії відповідно до п.11 Положення у тижневий строк надсилається заявникові із зазначенням причин відмови.

Згідно з п.14 Положення центральна комісія розглядає звернення регіональної комісії щодо незгоди заявника з її рішенням.

Центральна комісія розглядає подані регіональною комісією документи і приймає рішення на черговому засіданні.

За наявності підстав для задоволення заяви центральна комісія відповідно до п.15 Положення приймає рішення про видачу довідки про заробітну плату і повідомляє про це протягом трьох робочих днів регіональну комісію.

Відповідно до п.16 Положенням у разі прийняття центральною комісією рішення, яке збігається з рішенням регіональної комісії, подальший розгляд документів щодо видачі довідки про заробітну плату не здійснюється. Копія такого рішення у тижневий строк надсилається заявникові.

Після прийняття рішення центральна комісія у тижневий строк повертає документи заявника на зберігання регіональній комісії.

Отже, вказані види комісій уповноважені приймати 2 види рішень: про наявність підстав для видачі вказаної довідки про заробітну плату або про відсутність підстав для її видачі.

Суд врахував, що повноваженням перерахувати нараховану заробітну плату за роботу в зоні відчуження за виданою архівною установою довідкою, з відомостями якої заявник не погоджується, відповідачі та створені при них відповідні комісії не наділені. Тож така позовна вимога не обгрунтована.

Зважаючи, що поданий позивачем відповідачам пакет документів містив довідки та документи щодо даних про його заробітну плату у зоні відчуження, у т.ч. довідку архівної установи з відомостями про його заробітну плату, яку просить зобов'язати видати, відповідачі правомірно дійшли висновку про відсутність підстав для її видачі.

Отже, позовні вимоги не є обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і не надав доказів його сплати, відсутні підстави для його повернення за наслідками вирішення спору відповідно до ст.ст.134-139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 134-139, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м.Черкаси, вул.Максима Залізняка, буд.10; код ЄДРПОУ 03195719), Міністерства соціальної політики України (01601, м.Київ, вул.Еспланадна, 8/10; код ЄДРПОУ 37567866) про:

визнання протиправним і скасування рішення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Черкаської обласної державної адміністрації від 21.08.2019 про відмову у видачі довідки про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 17.03 до 30.03.1987;

визнання протиправним і скасування рішення Центральної комісії Міністерства соціальної політики України з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 25.06.2020, яким підтверджено рішення Регіональної комісії щодо відмови позивачу видати довідку про заробітну плату;

зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати та видати довідку встановленого зразку позивачу за роботу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 17.03. до 30.03.1987 з урахуванням правової оцінки судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 у справі 580/1059/19 щодо знаходження у відрядженні відповідно до фактичної кількості відпрацьованого часу, зазначеного у табелі обліку робочого часу та приведеного позивачем розрахунку в сумі 1876,98грн.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 23.11.2020.