Рішення від 17.11.2020 по справі 260/3342/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2020 року м. Ужгород№ 260/3342/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С.А.

при секретарі судових засідань - Жирош С.Ю.

та осіб, що беруть участь у справі:

представника позивача - Майданського С.І.;

представник відповідача - Заяць Р.І.;

представника третьої особи - Бурдюх Д.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, третя особа на стороні позивача - Управління Служби Безпеки України в Закарпатській області, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, третя особа на стороні позивача - Управління Служби Безпеки України в Закарпатській області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Постанова КМУ № 103 із 05 березня 2019 року є нечинною, тому саме з 05 березня 2019 наявні всі підстави для надання Управлінням СБУ в Закарпатській області до пенсійного органу оновленої Довідки для перерахунку пенсії з урахуванням в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених чинною із 01 березня 2018 року Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Постановою КМУ № 45 повідомляють орган пенсійного фонду. Вказує на те, що є всі законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, виданої Управлінням СБУ в Закарпатській області, із зазначенням всіх складових грошового забезпечення, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, передбачених Постановою КМУ № 704, а тому відмова відповідача у здійсненні обчислення і перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року, яка оформлена листом від 25 вересня 2020 року, а також рішення про повернення довідки № 194 до УСБУ в Закарпатській області є протиправними.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2020 року відкрито спрощене провадження у даній адміністративній справі та призначено судовий розгляд.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з мотивів викладених у позовній заяві та просив суд позов задоволити.

Представник відповідача у судовому засідання проти позову заперечила та просила суд відмовити у задоволенні позову, з мотивів наведених у письмовому відзиві, зокрема вказавши, що довідка, яка видана СБУ в Закарпатській області та подана до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області сама по собі не породжує право позивача на перерахунок пенсії, підставою для перерахунку пенсії є нормативно-правовий акт КМУ, а за цих підстав позивачу вже було проведено належний перерахунок пенсії. Зазначає. що Головне управління не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з державного бюджету здійснювати виплату коштів.

Представник третьої особи у судовому засіданні пояснив, що на виконання вимог ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з урахуванням рішення ВС в складі Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року та постанови ВС від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, УСБУ листом за вих. № 58/21/К-285/2603/25 від 25 серпня 2020 року направило до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області оновлену довідку № 194 від 25 серпня 2020 року про грошове забезпечення за військовим званням - 1410 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 3216 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 994,50 грн., надбавка за особливі проходження служби (34%) - 3827,04 грн., премії (10%) - 663 грн. Усього - 16 740,54 грн. Однак, пенсійний фонд листом від 02 вересня 2020 року повернув до УСБУ довідку № 194 від 25 серпня 2020 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 , із зазначенням, що підстави для перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 63 Закону № 2262 відсутні.

Заслухавши думку сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом в ході розгляду адміністративної справи, позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 21 травня 2011 року відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.

Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що у травні 2018 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року із врахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, без щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

27 липня 2020 року позивач звернувся в Управління СБУ в Закарпатській області із заявою підготувати та направити в ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за посадою, яку такий займав перед звільненням з військової служби, із зазначенням не тільки відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені згідно Постанови КМ України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», але також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", для здійснення пенсійним органом обчислення та перерахунку із 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.

Згідно відповіді Управлінням СБУ в Закарпатській області за № 58/21/Г-285/2603/25 від 25 серпня 2020 року ГУ ПФУ в Закарпатській області було направлено нову довідку № 194 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за посадою, яку займав позивач перед звільненням з військової служби, для здійснення обчислення і перерахунку основного розміру пенсії.

Так, відповідно до довідки Управління СБУ в Закарпатській області № 194 від 28 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року посадовий оклад складає 6360,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 3216,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 994,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (34%) - 3827,04 грн., премія (10%) - 663,00 грн. Усього: 16 740,54 грн.

27 серпня 2020 року позивач подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про здійснення обчислення і перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки.

Згідно листа-відповіді відповідача від 25 вересня 2020 року №2020-2097К/-02/8-0700/20, підстав для перерахунку пенсії позивача не має, а довідку № 194 від 25 серпня 2020 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії повернуто до Управління СБУ в Закарпатській області згідно листа за вих. № 0700-0319-8/30665 від 02 вересня 2020 року.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Положення Закону України № 2262-ХІІ запроваджують дві самостійні процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) у випадку призначення пенсії вперше (стаття 43) та 2) у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді (стаття 63 ).

При цьому, статтею 43 Закону України № 2262-ХІІ визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).

Натомість, статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).

Згідно висновку Великої Палати Верховного Суду з приводу застосування положень статті 63 Закону України № 2262-ХІІ у контексті складання нової (оновленої) довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії, викладеному у постанові від 24 червня 2020 року по зразковій справі № 160/8324/19 на реалізацію статті 63 Закону України № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі по тексту - Порядок № 45), а внесені до Порядку № 45 зміни згідно із постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року і тому із 05 березня 2019 року втратили чинність обмеження у включенні до бази обчислення грошового забезпечення діючого військовослужбовця інших платежів з винагороди за службу окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ (затверджений постановою правління ПФУ від 31 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрований в Мінюсті України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі по тексту - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабміном України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України за № 704 від 30 серпня 2017 року (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (пункт 5 підпункт 1 абзац 4 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704). При цьому, пунктом 5 підпунктом 2 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, із 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені статтею 51 частинами 2 і 3 Законом України № 2262-ХІІ.

Згідно із статтею 51 частинами 2 і 3 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладене та в зв'язку з виникненням у позивача права на перерахунок пенсії із 01 квітня 2019 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, враховуючи надіслання Управлінням СБУ в Закарпатській області до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідки № 194 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії останнього - суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у здійсненні обчислення і перерахунку з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 194 від 25 серпня 2020 року, виданої Управлінням СБУ в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби.

Як наслідок, з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити обчислення і перерахунок із 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 194 від 28 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, із врахуванням висновків суду, а також здійснити виплату перерахованої пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум та у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Необхідно зазначити, що з аналізу чинного законодавства України та правової позиції Верховного Суду, викладеної у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у цій зразковій справі, випливає, що право на звернення за оновленою довідкою до уповноваженого органу, з якого особа звільнена з військової служби та право на перерахунок пенсії виникли у позивача з моменту визнання протиправною та нечинною Постанови Кабінету Міністрів України № 103, тобто із 05 березня 2019 року.

Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час наведені відповідачем обставини не дають суду підстав вважати, що у відповідача були законні підстави для відмови у перерахунку пенсії позивачу, а тому наведені відповідачем обставини не можуть бути підставою для відмови у задоволенні даного позову.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, третя особа на стороні позивача - Управління Служби безпеки України в Закарпатській області - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови оформленої листом за № 2020-2097/К-02/8-0700/20 від 25 вересня 2020 року у здійсненні обчислення і перерахунку з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт - НОМЕР_1 , ІПН - відсутній, у зв'язку із відмовою) на підставі довідки № 194 від 25 серпня 2020 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби та повернення такої довідки Управлінню Служби безпеки України в Закарпатській області.

3. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, Код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити обчислення і перерахунок із 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт - НОМЕР_1 , ІПН - відсутній, у зв'язку із відмовою) на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 194 від 25 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ ", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, з врахуванням висновків суду та здійснити виплату перерахованої пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум та у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт - НОМЕР_1 , ІПН - відсутній, у зв'язку із відмовою) судові витрати у вигляді сплати судового збору у розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень 80 копійок) грн., що підтверджено квитанцією № 14 від 12 жовтня 2020 року.

5. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текс рішення виготовлено та підписано 23 листопада 2020 року.

СуддяС.А. Гебеш