Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
25 листопада 2020 р. Справа №200/10832/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Арестова Л.В. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Іллінівської сільської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Іллінівської сільської Ради Донецької області про визнання незаконною бездіяльності Іллінівської сільської Ради Донецької області щодо: ліквідації в сел. Клебан Бик Краматорського району Донецької області несанкціонованих звалищ сміття; організації процесу окремого збирання, сортування та подальшої утилізації відходів, зокрема: побутових відходів, органічної складової побутових відходів, ремонтних відходів, твердих відходів; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами; виконання затвердженої рішенням ради № 1/31-9 13 листопада 2018 року Програми поводження з твердими побутовими відходами на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області; зобов'язання Іллінівської сільської Ради Донецької області виконати вимоги законодавства України щодо поводження з відходами на території сел. Клебан Бик шляхом виконання заходів затвердженої рішенням ради № 1/31-9 13 листопада 2018 року Програми поводження з твердими побутовими відходами на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області в місячний строк з моменту набуття законної сили цим судовим рішенням.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення наведених вимог, позивачем не зазначено офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, відомості про відсутність електронної адреси у позовній заяві також відсутні.
Також, не зазначена офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти представника позивача - адвоката Поліщука Валерія Филимоновича, у той час, як такі відомості щодо зазначеного адвоката про адресу електронної пошти містяться у Єдиному реєстрі адвокатів України у вільному доступі в мережі інтернет за адресою https://erau.unba.org.ua/profile/15833.
Щодо зазначеної у позовній заяві адреси місця проживання чи перебування представника позивача - адвоката Поліщука Валерія Филимоновича, суд також констатує невідповідність відомостей Єдиного реєстру адвокатів України в цієї частині відомостям, що зазначені позивачем у позовній заяві.
Відповідно до частини четвертої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частини четвертої статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Відповідно пункту 9 частини першої статті 20 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов'язковий спосіб посвідчення копій документів.
Встановлено, що позивачем додані до позовної заяви документи, копії яких засвідчені представником позивача - адвокатом Поліщуком В.Ф., на підтвердження повноважень якого позивачем надано документ з назвою “ОРДЕР серія ДН № ООО,” з вписаними від руки цифрами “52663” із зазначенням дати складення “12 жовтня 2020 р.”, щодо якого суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 2, 3 Положення про надання правничої (правової) допомоги, що затверджене рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019 р., ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05 липня 2012 року No 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими законами України, в Україні встановлюється єдина, обов'язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1).
Відповідно до пунктів 4-6 Рішення Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019 “Про затвердження Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги новій редакції”, Рада адвокатів України дозволила адвокатам України в строк до 01 січня 2022 року використовувати Типову форму ордера, виготовлену друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону. Типова форма ордеру, виготовлена друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону відповідно до Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затверджене рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17 грудня 2012 року, із змінами та доповненнями, діє після 01 січня 2022 року до закінчення повноважень адвоката у конкретній справі (провадженні). Визнати таким, що втратило чинність Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17 грудня 2012 року, із змінами та доповненнями, крім Додатка № 1 до Положення про ордер адвоката та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17 грудня 2012 року, та пункту 18 Положення, які діють до 01 січня 2022 року.
Додатком 1 до Положення про ордер адвоката та порядку ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України №36 від 17.12.2012 встановлена типова форма ордера, відповідно до якої у ордері, зокрема, зазначається адреса робочого місця адвоката.
Відповідно до частини першої статті 17 Закона України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до цього Закону набули права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності. Внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України здійснюється радами адвокатів регіонів та Радою адвокатів України.
Відповідно пункту 4 частини другої статті 17 Закона України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, до Єдиного реєстру адвокатів України вносяться такі відомості: адреса робочого місця адвоката, номери засобів зв'язку.
Надаючи оцінку наведеному, суд констатує розбіжності у адресі робочого місця адвоката, що їх зазначено в наданому на підтвердження повноважень адвоката Поліщук В.Ф. ордері та відомостям Єдиного реєстру адвокатів України, що розміщені у мережі Інтернет за адресою https://erau.unba.org.ua/profile/15833.
Виходячи з наведеного, судом зроблений висновок, що документ з назвою “ОРДЕР серія ДН № ООО,” з вписаними від руки цифрами “52663” із зазначенням дати складення “12 жовтня 2020 р.” не є належним документом на підтвердження повноважень адвоката Поліщук В.Ф., зокрема, на засвідчення копій наданих до позовної заяви документів, отже, додані до позовної заяви копії документів не є такими, що засвідчені належним чином.
Відповідно до частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів випливає, що позивач мешкає у сел. Клебан Бик з листопада 2014 року, а з початку постійного проживання в селищі позивач зіткнулась з тим, що в ньому відсутні контейнери та майданчики для збору побутових відходів, не налаштовано їх вивезення, а починаючи з 19 жовтня 2018 року позивач вступила в листування із зазначених питань з відповідачем, тобто про порушення своїх прав, про відновлення яких позивається позивач, останньої первинно стало відомо у листопаді 2014 року, але заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску позивачем в порушення вимог частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви не додано.
Згідно частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Виходячи зі змісту вказаного, звільнення чи відстрочення від сплати судових витрат є правом, а не обов'язком суду. Окрім того, обов'язковою умовою є тяжкий майновий стан позивача, який повинно бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Позивач надає суду клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтовує тим, що не має можливості сплатити судовий збір.
Вказане клопотання не підтверджено жодними доказами.
Таким чином, суду не надано жодних доказів на підтвердження скрутного майнового становища позивача. За таких обставин суд відмовляє в задоволені вказаного клопотання.
Таким чином, позивачем не сплачено суму судового збору за подання позовної заяви до Донецького окружного адміністративного суду.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет” від 14 листопада 2019 року № 294-IX, розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу становить 2102 грн.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу в розмірі 840,80 грн.
Суддя зазначає, що для зарахування до державного бюджету судового збору необхідно сплатити судовий збір за наступними реквізитами: отримувач коштів Слов'янське УК/м. Слов'янськ/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) 37803368; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку IBAN: UA408999980313121206084005075; код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу: “Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35099148 (суду, де розглядається справа)” та надати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору відповідно до вимог Закону України “Про судовий збір”.
Відповідно до абз 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Так, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, таким чином, позивач має платити судовий збір в розмірі 1 681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) гривня 60 копійок.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Судом встановлено, що позовні вимоги позивача зведені до визнання незаконною бездіяльність Іллінівської сільської ради Донецької області (код ЄДПРОУ 41073075) щодо: ліквідації в сел. Клебан Бик Краматорського району Донецької області несанкціонованих звалищ сміття; організації процесу окремого збирання, сортування та подальшої утилізації відходів, зокрема: побутових відходів, органічної складової побутових відходів, ремонтних відходів, твердих відходів; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами; виконання затвердженої рішенням ради № 1/31-9 13 листопада 2018 року Програми поводження з твердими побутовими відходами на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області; зобов'язання Іллінівської сільської Ради Донецької області (код ЄДПРОУ 41073075) виконати вимоги законодавства України щодо поводження з відходами на території сел. Клебан Бик шляхом виконання заходів затвердженої рішенням ради № 1/31-9 13 листопада 2018 року Програми поводження з твердими побутовими відходами на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області в місячний строк з моменту набуття законної сили цим судовим рішенням.
Разом з тим, зміст позовної заяви та доданих до неї документів свідчать, що в порушення пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачем не зазначено, а для суду не є можливим встановити, станом на яку дату, або період часу мала місце, на думку позивача, бездіяльність відповідача, або порушення прав позивача триває станом на дату звернення до суду з цією позовною заявою.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Іллінівської сільської Ради Донецької області (код ЄДПРОУ 41073075) виконати вимоги законодавства України щодо поводження з відходами на території сел. Клебан Бик шляхом виконання заходів затвердженої рішенням ради № 1/31-9 13 листопада 2018 року Програми поводження з твердими побутовими відходами на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області в місячний строк з моменту набуття законної сили цим судовим рішенням, суд зазначає наступне.
До позовної заяви надана Програма поводження з твердими побутовими відходами на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області на 2018-2020 роки, що затверджена рішенням відповідача № 1/31-9 від 13 листопада 2018 року, відповідно до якої, виконавцями поряд з відповідачем зазначені педагогічні колективи, керівники організацій, підприємств, установ, ОСББ, що діють на території селища, депутати Іллінівської сільської Ради, члени виконавчого комітета, а термін виконання зазначений період з 2018 по 2020 року.
Разом з тим, позиваючись лише до Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області про зобов'язання виконати Програму поводження з твердими побутовими відходами на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області на 2018-2020 роки, що затверджена рішенням відповідача № 1/31-9 від 13 листопада 2018 року, позивач залишила поза увагою наведені судом обставини про суб'єктний склад виконавців спірної програми, а також те, що строк виконання зазначеної програми ще не сплинув, оскільки станом на дату звернення позивачем до суду, 2020 рік ще не закінчився.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Іллінівської сільської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Л.В. Арестова