Рішення від 19.11.2020 по справі 380/5453/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2020 року справа №380/5453/20

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сподарик Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,

представника позивача Лучків А.В.,

представника відповідача Павліш О.Р.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фермерського господарства «Колодницька вербина» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішення про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фермерського господарства «Колодницька вербина» (82468, Львівська область, Стрийський район, с. Гірне, вул. Шевченка,87; код ЄДРПОУ 40693835) до Державної податкової служби України ( 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) та до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області з вимогами :

визнати протиправними та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: №1602344/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602345/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602346/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602347/40693835 від 02 червня 2020 року ;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ФГ «Колодницька вербина»: №4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн.

Ухвалою суду від 17.07.2020 вказану позовну заяву було залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення недоліків. На виконання вимог зазначеної ухвали суду позивач усунув недоліки позовної заяви.

31.07.2020 суд ухвалою відкрив загальне позовне провадження та призначив підготовче засідання на 17 вересня 2020 року о 10.00 год.

17.09.2020 представником позивача подано клопотання про залучення співвідповідача - Головне управління Державної податкової служби у Львівській області.

17.09.2020 суд протокольною ухвалою залучив у справі у якості співвідповідача - Головне управління Державної податкової служби у Львівській області.

17.09.2020 від представника відповідача 2 надійшов до суду відзив за вх. № 46792 на позовну заяву .

21.10.2020 за вх. № 54153 представником відповідача 1 подано відзив на позовну заяву.

22.10.2020 за вх. № 9420 ел. представником позивача подано клопотання про розгляд підготовчого засідання у його відсутності.

22.10.2020 суд ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення №1602344/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602345/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602346/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602347/40693835 від 02 червня 2020 року про відмову у реєстрації податкових накладних №4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн., які, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки платником податків на виконання вимог п.п.201.16.2 п.201.16 ст. 201 ПК України надано всі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній. На думку позивача, сукупність наявних первинних документів у повній мірі підтверджує реальність операцій, їх фактичне виконання, в той час, коли з документів ДПС України взагалі не вбачається, у чому саме полягають порушення, рішення про відмову в реєстрації накладних є протиправним і підлягає скасуванню з відновленням їх прав. Просив позов задовольнити повністю.

На виконання ухвали суду відповідач, Головне управління ДПС у Львівській області, 21.10.2020 за вх. № 54153 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що Комісією Головного управління ДПС у Львівській області розглянуто повідомлення позивача щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій, з яких встановлено, що позивачем не надано всього переліку документів та пояснень, які наведені у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженому Наказом №567. Також, зазначає, що позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) відповідно до п. «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено Наказом № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу. Під час розгляду пояснень та копій документів встановлено, що позивачем надано документи, які не є достатніми для прийняття рішення Комісією про реєстрацію вказаних накладних. Вказані обставини, на думку відповідача, є підставами для повної відмови в задоволенні позовних вимог.

Відповідач, Державна податкова служба України, 17.09.2020 за вх. № 46792 надала відзив на позовну заяву. Зазначає, що комісією прийнято рішення про відмову в такій реєстрації податкових накладних: № 4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн., оскільки надані позивачем документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні поясненням позовної заяви, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача, Головного управління Державної податкової служби у Львівській області у судовому засіданні підтримав обставини викладені у відзиві на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Проаналізувавши обставини справи, оцінивши докази, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог та заперечень, заслухавши вступне слово представників сторін, суд, приймаючи рішення, виходив з такого.

Фермерське господарство «Колодницька вербина» 28.07.2016 зареєстроване як юридична особа за №14171020000002487, код ЄДРПОУ 40693835, місцезнаходження: 82468, Львівська область, Стрийський район, с. Гірне, вул. Шевченка,87, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Фермерське господарство «Колодницька вербина» було створене та функціонує з метою здійснення сільськогосподарської, виробничої та іншої діяльності, ефективного використання земельних та матеріальних ресурсів. Предметом діяльності підприємства, серед іншого, є виробництво, заготівля (в тому числі закупівля) сільськогосподарської продукції, її зберігання, переробка і реалізація (оптова і роздрібна) готової продукції , що підтверджується Статутом.

Штатна чисельність Фермерського господарства «Колодницька вербина» становить 5 штатних одиниць, що підтверджується штатним розписом господарства, а також звітами по сплаті ЄСВ.

Основним видом діяльності Фермерського господарства «Колодницька вербина» за КВЕД є 01.11. Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Свою діяльність із вирощування зернових культур фермерське господарство здійснює на землях сільськогосподарського призначення в селах Конюхів, Гірне, Монастирець, Воля Довголуцька, Любинці, Довголука та Колодниця Стрийського району Львівської області, що перебувають у власності фізичних осіб (земельні паї) та передані фермерському господарству «Колодницька вербина» у довгострокове користування оренду, що підтверджується повідомленнями про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП.

Відповідно до договору оренди землі від 28 грудня 2018 року фермерському господарству «Колодницька вербина» було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 72,93 га сільськогосподарського призначення в адміністративний межах Гірнинської сільської ради Стрийського району Львівської області.

15 березня 2019 року між фермерським господарством «Колодницька вербина» та ТОВ «Суффле Агро Україна» було укладено договір поставки №1300027864, на основі якого фермерським господарством «Колодницька вербина» було придбано 11 вересня 2019 року 4 900 т. насіння озимої пшениці Меморі R1 та 19 вересня 2019 року 4 200 т. насіння озимої пшениці Богемія R1, що підтверджується копіями видаткових накладних, платіжного доручення та специфікаціями.

У фермерського господарства «Колодницька вербина» було наявне насіння озимої пшениці власного виробництва в кількості 9 100 т., що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рах. №201 за 2019 рік..

20 березня 2019 року між фермерським господарством «Колодницька вербина» та ТзОВ «Транс Інвест Агро» №20/03-2019, за яким останнє зобов'язується надати послуги по виконанню комплексу сільськогосподарських робіт з використанням високопродуктивної імпортної техніки, а саме послуги оранки та дискування бороною «Фрегат». Надання зазначених послуг підтверджується відповідними актом надання послуг та рахунком на оплату від 25 березня 2019 року, а також виписками по рахунку та платіжними дорученнями на оплату послуг .

Посів зерна, а також обробка посівів добривами здійснюється самостійно силами працівників ФГ «Колодницька вербина» із використанням сількогосподарської техніки, що перебуває у власності господарства, а саме: трактор колісний «Case Magnum 7250», сівалка «Vaderstad Rapid 600С», борона дискова БГРВ 4,2.

Мінеральні добрива, добрива для позакореневого підживлення та засоби захисту рослин було закуплено у ТОВ «Суффле агро Україна» на підставі договору поставки №1300027864 від 15.03.2019 року .

Поставка нафтопродуктів (паливно-мастильних матеріалів) для сільськогосподарської техніки фермерського господарства «Колодницька вербина» здійснювалась на підставі договору купівлі-продажу нафтопродуктів №47171-1528/19, укладеного із ПП «ОККО-БІЗНЕС КОНТРАКТ» 31 січня 2019 року, що підтверджується відповідними видатковими накладними .

24 червня 2019 року між фермерським господарством «Колодницька вербина» та ТзОВ «Імпорт Агріколь» було укладено договір про надання послуг зі збирання врожаю №2406/ФГВК-ІА, за яким ТзОВ «Імпорт Агріколь» зобов'язується надати послуги зі збирання врожаю власними комбайнами з власним обслуговуючим персоналом. Факт надання послуг підтверджується платіжними дорученнями №144 від 08.08.2019 р., №259 від 16.09.2019 року та №267 від 19.09.2019 року.

Увесь зібраний урожай пшениці зберігався у приміщенні корівника, який розташований за адресою АДРЕСА_1 та належить на праві приватної власності засновнику ФГ «Колодницька вербина» ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2059821446253.

16 вересня 2019 року між фермерським господарством «Колодницька вербина» та ТзОВ «Скфія» було укладено договір поставки №С.ОО34, за яким ТзОВ «Скіфія» отримувало у власність пшеницю (код за УКТЗЕД 1001) в кількості 120 тон, відповідно до специфікації №16 до договору, що підтверджується копією договору та специфікацією, а також виписок із поточного-рахунка (ст. 212-216).

Поставка зерна за вказаним вище договором відбувалась частинами:

За видатковою накладною №5 від 02 лютого 2020 року пшеницю в кількості 30, 12 тон та видатковою накладною № 6 від 02 лютого 2020 року пшеницю в кількості 29, 98 тон було поставлено на ТОВ «Збаразький КХП» для ТзОВ «Скіфія», що підтверджується складською квитанцією на зерно №80 від 02 лютого 2020 року на пшеницю заліковою вагою 60 100 кг. (копії видаткових накладних та складської квитанції додаються). Послуги з перевезення зазначеного зерна було надано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , що підтверджується товарно-транспортною накладною №20 від 02.02.2020 року та №22 від 02.02.2020 року.

За видатковою накладною №7 від 04 лютого 2020 року пшеницю в кількості 56 955 тон було поставлено на ТОВ «Збаразький КХП» для ТзОВ «Скіфія». Послуги з перевезення зазначеного зерна було надано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 в кількості 29 760 кг, що підтверджується товарно-транспортною накладною №23 від 04.02.2020 року та складською квитанцією на зерно №104 від 04.02.2020 року, а також ТОВ «Тріо-Агрохім» в кількості 27 125 кг, що підтверджується товарно-транспортною накладною від 04.02.2020 року та складською квитанцією на зерно №105 від 04.02.2020 року, що відображено у копіях видаткових накладних та товарно- транспортних накладних, а також договору з ФОП ОСОБА_2 , акту виконаних робіт та платіжних доручень в матеріалах справи (а.с. 217-226) .

У фермерського господарства «Колодницька вербина» (Продавця) на дату відвантаження на користь ТзОВ «Скіфія» зерна українського походження врожаю 2019 року класу виникли податкові зобов'язання з постачання товарів та обов'язок скласти та зареєструвати в ЄРПН податкові накладні. А саме позивачем під час здійснення операцій з поставки товарів було оформлено податкові накладні №4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; які направлено 05.02.2020 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також позивачем під час здійснення операцій з поставки товарів було оформлено податкову накладну №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; яка направлено 12.02.2020 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн., яка направлено 02.03.2020 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

05.02.2020 Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер: 9013381887, у якій було зазначено, що реєстрація податкової накладної № 4 від 02.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій.

05.02.2020 Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер: 9013452594, у якій було зазначено, що реєстрація податкової накладної № 6 від 02.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій.

12.02.2020 Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер: 9022013731, у якій було зазначено, що реєстрація податкової накладної № 7 від 04.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій.

02.03.2020 Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер: 9039755870, у якій було зазначено, що реєстрація податкової накладної № 15 від 04.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій.

Також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п.п.201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ.

За результатами обробки вказаних податкових накладних з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України отримано квитанцію (по податкових накладних №4 від 02.02.2020; №6 від 02 лютого 2020; №7 від 04 лютого 2020; №15 від 04 лютого 2020, в яких вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА».

Причиною зупинки реєстрації по податкових накладних відповідачем вказано те, що оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України та/або таблицю даних платника податків.

Позивач направив на адресу ДПС України пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, які підтверджують реальний характер здійснених господарських операції та таблицю даних платника ПДВ.

Комісією Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації винесено рішення про відмову в реєстрації податкових накладних з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування: №1602344/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602345/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602346/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602347/40693835 від 02 червня 2020 року.

Не погоджуючись із рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.

Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики

За визначенням пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі по тексту - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі по тексту Порядок № 1165), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктами 6, 7, 10, Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тесту Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкову накладну, реєстрацію якої за наслідком проведеного моніторингу було зупинено та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були надані пояснення та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій, зокрема, 16 вересня 2019 року між фермерським господарством «Колодницька вербина» та ТзОВ «Скфія» було укладено договір поставки №С.0034, за яким ТзОВ «Скіфія» отримувало у власність пшеницю (код за УКТЗЕД 1001) в кількості 120 тон, відповідно до специфікації №16 до договору, що підтверджується копією договору та специфікацією, а також виписок із поточного-рахунка (ст. 212-216). Поставка зерна за вказаним вище договором відбувалась частинами.

За видатковою накладною №5 від 02 лютого 2020 року пшеницю в кількості 30, 12 тон та видатковою накладною № 6 від 02 лютого 2020 року пшеницю в кількості 29, 98 тон було поставлено на ТОВ «Збаразький КХП» для ТзОВ «Скіфія», що підтверджується складською квитанцією на зерно №80 від 02 лютого 2020 року на пшеницю заліковою вагою 60 100 кг.. Послуги з перевезення зазначеного зерна було надано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , що підтверджується товарно-транспортною накладною №20 від 02.02.2020 року та №22 від 02.02.2020 року. За видатковою накладною №7 від 04 лютого 2020 року пшеницю в кількості 56 955 тон було поставлено на ТОВ «Збаразький КХП» для ТзОВ «Скіфія». Послуги з перевезення зазначеного зерна було надано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 в кількості 29 760 кг, що підтверджується товарно-транспортною накладною №23 від 04.02.2020 року та складською квитанцією на зерно №104 від 04.02.2020 року, а також ТОВ «Тріо-Агрохім» в кількості 27 125 кг, що підтверджується товарно-транспортною накладною від 04.02.2020 року та складською квитанцією на зерно №105 від 04.02.2020 року, що відображено у копіях видаткових накладних та товарно- транспортних накладних, а також договору з ФОП ОСОБА_2 , акту виконаних робіт та платіжних доручень в матеріалах справи (а.с. 217-226) .

Суд звертає увагу, що у фермерського господарства «Колодницька вербина» (Продавця) на дату відвантаження на користь ТзОВ «Скіфія» зерна українського походження врожаю 2019 року класу виникли податкові зобов'язання з постачання товарів та обов'язок скласти та зареєструвати в ЄРПН податкові накладні. А саме: позивачем під час здійснення операцій з поставки товарів було оформлено податкові накладні №4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; які направлено 05.02.2020 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем під час здійснення операцій з поставки товарів було оформлено податкову накладну №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; яка направлено 12.02.2020 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн., яка направлено 02.03.2020 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних №4, № 6, №7, №15 для забезпечення повного, неупередженого, законного розгляду скарги платника податків, надало до ДПС України скан-копії всіх первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, копії виписки по рахунку, які підтверджують оплату покупцем товару, поставленого позивачем та таблицю даних платника ПДВ., що відображено у договорі поставки №С.0034, у копіях видаткових накладних та товарно- транспортних накладних, а також договору з ФОП ОСОБА_2 , акту виконаних робіт та платіжних доручень в матеріалах справи.

В свою чергу, контролюючий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не надходило.

Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що оскаржуване рішення повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної, зокрема, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування тощо.

Отже, суд дійшов висновку, що посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Крім того, рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної є актом індивідуальної дії.

Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Натомість, рішення комісії не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17 (адміністративне провадження № К/9901/62719/18).

Суд дійшов висновку, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняте без врахування всіх обставин та не у спосіб, визначений законом, а відтак, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту настання першої події - постачання товарів/послуг, або отримання коштів, які, в свою чергу, підтверджені первинними документами, на підставі яких і складена податкова накладна.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентами, а також те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної, так як спірне рішення не відповідає встановленим у ч.2 ст.2 КАС України критеріям обґрунтованості, добросовісності, розсудливості та на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення комісії головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а саме: №1602344/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602345/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602346/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602347/40693835 від 02 червня 2020 року прийняті з порушенням порядку, не у спосіб визначений законом, а тому, є протиправними та підлягають скасуванню.

Таким чином, належним і ефективним способом захисту порушеного права фермерського господарства «Колодницька вербина» є саме : зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ФГ «Колодницька вербина»: №4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн. датою їх подання на реєстрацію.

Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів.

А тому, вважає, що покладання на Державну податкову службу України обов'язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.

Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши обставини справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не спростовано встановлені судом обставини та не доведено правомірності своїх дій, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Оскільки відповідачами у цій справі є Головне управління ДПС у Львівській області та ДПС України, судові витрати у вигляді судового збору, що сплачений на загальну суму 8408,00грн., підлягають стягненню за рахунок їхніх бюджетних асигнувань на користь позивача у сумі 4204,00грн., з кожного.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов фермерського господарства «Колодницька вербина» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішення про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:№1602344/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602345/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602346/40693835 від 02 червня 2020 року; №1602347/40693835 від 02 червня 2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ФГ «Колодницька вербина»: №4 від 02 лютого 2020 року на суму 161 142,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 857,00 грн.; №6 від 02 лютого 2020 року на суму 160 393,00 грн. в т.ч. ПДВ 26 732, 17 грн.; №7 від 04 лютого 2020 року на суму 63 665,00 грн. в т.ч. ПДВ 10 610, 83 грн.; №15 від 04 лютого 2020 року на суму 70 887,50 грн. в т.ч. ПДВ 11 011, 58 грн. датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська,35, код ЄДРПОУ 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фермерського господарства «Колодницька вербина» (82468, Львівська область, Стрийський район, с. Гірне, вул. Шевченка,87; код ЄДРПОУ 40693835) судовий збір в сумі 4204 (чотири двісті чотири) грн.

Стягнути з Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; код ЄДРПОУ 43005393) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фермерського господарства «Колодницька вербина» (82468, Львівська область, Стрийський район, с. Гірне, вул. Шевченка,87; код ЄДРПОУ 40693835) судовий збір в сумі 4204 (чотири двісті чотири ) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.

Повний текст рішення складено та підписано 24 листопада 2020 року