справа №380/3571/20
18 листопада 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Шийович Р.Я.,
від позивача не прибув,
від відповідача не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БАУШПАР» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанов.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «БАУШПАР» (далі - позивач, ТОВ «Баушпар») з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів від 21.04.2020 №193238 та №193237.
В обґрунтування позову зазначено про те, що 06.03.2020 на 610 кілометрі Київ-Чоп співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Львівській області зупинено два автотягачі з причепом Volvo, з реєстраційними номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , які на праві власності належать позивачу. Відповідачу на вимогу надано накладні про придбання вантажу загальною масою 40000 кг., 47888 кг.
При передачі накладних працівникам відповідача надано роз'яснення, що зазначений у накладних товар перевозять чотири вантажних автомобілі, а інші два затримуються, прямують по цьому ж маршруту, однак із запізненням графіку. Вказаний товар придбано для власних потреб позивача, на підставі договору, а тому додаткових документів для його перевезення не потрібно.
Не зважаючи на пояснення водіїв, посадовими особами складено акти про порушення ст.ст. 34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», не додавши при цьому до матеріалів жодних документів, що б свідчили б про порушення водіями вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».
Вказаний акт працівники позивача відмовилися підписувати.
04.05.2020 на адресу товариства надійшли постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, згідно з якими розглянуто справи про порушення транспортного законодавства.
Позивач вважає, що оскільки габаритно-вагового контролю не було проведено, зважування ваговим обладнанням не відбулося, відсутні відповідні документи, які б підтверджували факти перевищення ваги, а відповідні акти не можуть вважатися допустимими доказами у такому випадку, оскаржувані постанови є протиправними та слід скасувати.
Ухвалою суду від 18.05.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
05.06.2020 за вх. №5167 ел. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву /арк.спр.28-33/. Зазначив, що у визначеному чинним законодавством порядку посадовими особами Управління Укртрансбезпеки 06.03.2020 проводилася рейдова перевірка у зоні габаритно-вагового контролю транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів на автомобільній дорозі Київ-Чоп 620км. + 200м. Під час цієї перевірки зупинено 2 транспортні засоби марки Вольво, номерні знаки НОМЕР_2 , НОМЕР_1 .
Водіями вказаних транспортних засобів надано до перевірки посвідчення водіїв, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, накладні №АГ000148 та №АГ000147 від 06.03.2020.
За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу із д.н.з. НОМЕР_3 становить 47,8т, а із д.н.з. - 47,7т, при допустимій фактичній масі 40т.
У зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних габаритних параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0018941 та №0018940 від 06.03.2020.
Відповідач зазначив, що відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами або документу про внесення плати за проїзд великовагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством, є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху, що зафіксовано в актах проведення перевірки.
Оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 06.03.2020 винесені за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за які передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Повідомлення про запрошення на розгляд справи №25656/30/24-20 від 20.03.2020 скероване позивачу. Однак на дату та час розгляду справи позивач не з'явився, тому розгляд справи відбувався за наявними матеріалами перевірки без його участі згідно з правилами визначеними п. 27 Порядку №1567.
Вважає позов безпідставним та необґрунтованим, просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 22.06.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін.
Сторони в судове засідання явки уповноваженим представників не забезпечили.
Позивач про розгляд справи відповідно до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважається повідомленим належним чином, оскільки скерована на його зареєстроване місцезнаходження поштова кореспонденція суду повернулася із відміткою відділення поштового зв'язку: «Адресат відсутній за вказаною адресою». Клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подавав.
Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подавав.
З врахуванням приписів ст. 205 КАС України, суд продовжив розгляд справи за відсутності сторін.
Суд з'ясував підстави позову та відзиву, фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, дослідив письмові докази, долучені до матеріалів справи, та, -
ТОВ «Баушпар» зареєстроване як юридична особа 05.12.2016, місцезнаходження: 79020, м. Львів, вул. Варшавська, 136/30; ідентифікаційний код юридичної особи 41001204. Відомості про припинення юридичної особи чи перебування такої в стані припинення - відсутні, діє на підставі Статуту.
06.03.2020 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області на підставі графіку проведення рейдових перевірок з 02.03.2020 по 06.03.2020, а також відповідно до направлення на перевірку №009352 від 28.02.2020 на автомобільній дорозі Київ-Чоп 610 км+200м проводилася рейдова перевірка у зоні габаритно-вагового контролю транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів /в.с.34, 35/.
Посадовими особами зупинено 2 транспортні засоби марки Volvo, номерні знаки НОМЕР_2 та НОМЕР_1 , водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно.
Вказані особи до перевірки надали документи:
- водій ОСОБА_1 посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_4 від 07.09.2012; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_2 , серії НОМЕР_5 ; накладну №АГ0000148 від 06.03.2020 (товар щебінь, кількість: 34,02т /арк.спр.9/) /арк.спр.49/;
- водій ОСОБА_2 посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_6 від 12.05.2015; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_7 ; накладну №АГ0000147 від 06.03.2020 товар щебінь, кількість: 33,84т /арк.спр.9/) /арк.спр.42/.
Згідно з довідкою №0007940 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.03.2020 вага автомобіля марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 , тип транспортного засобу №12 - 47,755т (водій ОСОБА_2 ) /арк.спр.38/.
Згідно з довідкою №0007941 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.03.2020 вага автомобіля марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_2 , тип транспортного засобу №12 - 47,888т (водій ОСОБА_1 ) /арк.спр.45/.
Цього ж дня посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області складено:
- акт №0018940 про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів щодо транспортного засобу марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 , належного ТОВ «Баушпар», водій ОСОБА_2 при нормативно допустимій повній масі 40т, фактична маса 47,755т /арк.спр.39/. Згідно з розрахунком плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування розраховано плату у сумі 105 євро /арк.спр.37/;
- акт №0018941 про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів щодо транспортного засобу марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_2 , належного ТОВ «Баушпар», водій ОСОБА_1 при нормативно допустимій повній масі 40т, фактична маса 47,888т /арк.спр.39/. Згідно з розрахунком плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування розраховано плату у сумі 105 євро /арк.спр.44/.
Актом №201730 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 06.03.2020 щодо транспортного засобу марки марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 , належного ТОВ «Баушпар», водій ОСОБА_2 виявлено порушення ст.ст. 34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Накладна №АГ0000147 від 06.03.2020, відправник: Воловецький КП «Агрошляхбуд», одержувач: ТОВ «Баушпар», загальна маса транспортного засобу становить 47755кг, що перевищує на 19,4% допустимі 40000кг. Відсутній відповідний дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами з перевищенням відповідних параметрів.
Вказане є порушенням абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу, без відповідного дозволу.
Водій з актом ознайомлений, від підпису та пояснень відмовився /арк.спр.36/.
Актом №201729 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 06.03.2020 щодо транспортного засобу марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_2 , належного ТОВ «Баушпар», водій ОСОБА_1 виявлено порушення ст.ст. 34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Накладна №АГ0000147 від 06.03.2020, відправник: Воловецький КП «Агрошляхбуд», одержувач: ТОВ «Баушпар», загальна маса транспортного засобу становить 47888кг, що перевищує на 19,7% допустимі 40000кг. Відсутній відповідний дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами з перевищенням відповідних параметрів.
Вказане є порушенням абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу, без відповідного дозволу.
Водій з актом ознайомлений, від підпису та пояснень відмовився /арк.спр.43/.
Позивачу скеровано запрошення на розгляд справ від 20.03.2020 №256/30/24-20 на 21.04.2020 /арк.спр.47/.
Згідно з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №193237 від 21.04.2020 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ «Баушпар», враховуючи те, що ним (Volvo, ВС0934ІВ) 06.03.2020, автошлях Київ-Чоп км 610м 200, м-т: вантажні перевезення допущено перевищення встановлено законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність, за яке передбачена ч. 1 абз. 15 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн. /арк.спр.40/.
Згідно з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №193238 від 21.04.2020 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ «Баушпар», враховуючи те, що ним (Volvo, ВС049ІВ) 06.03.2020, автошлях Київ-Чоп км 610м 200, м-т: вантажні перевезення допущено перевищення встановлено законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність, за яке передбачена ч. 1 абз. 15 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн. /арк.спр.48/.
Вказані постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 21.04.2020 скеровано позивачу та ним отримано.
Позивач вважаючи вказані постанови протиправними та такими, що порушують його права, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-ІІІ від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-ІІІ) державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами (надалі - Порядок №1567).
Відповідно до п. 3 Порядку №1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Пунктом 15 Порядку №1567 встановлений виключний перелік питань, що з'ясовується під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено: перевірка наявності визначених статями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з п. 16 Порядку №1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п. 20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно з п.п. 21, 22 Порядку №1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).
Разом з тим, відповідно до п. 6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422, у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів) і 3 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ МВС про такі порушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ), з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 33 Закон №2862-IV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до п. 4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як передбачено ст. 48 Закону №2344-ІІІ, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
За підпунктом 2 п. 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - це процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Відповідно до підпункту 4 п. 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до підпункту 5-1 п. 2 Порядку №879, документальний габаритно-ваговий контроль - це визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Згідно з п.п. 3, 6 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до п.п. 15-18, 20 Порядку №879, контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль. Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. Габаритно-ваговий контроль транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години (з моменту заїзду транспортного засобу на ваги до кінцевого оформлення матеріалів у разі виявлення порушення). За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. У разі пред'явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Згідно з абзацом 15 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-IIІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що фактично оскаржуваними постановами від 21.04.2020 до позивача засновано штраф за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. При цьому, висновки про порушення чинного законодавства зроблено на підставі документального габаритно-вагового контролю.
Відповідно до актів про перевищення транспортними засобами нормативно-вагових параметрів №0018940 від 06.03.2020 та №0018941 від 06.03.2020 фактична повна маса транспортного засобу марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 47,755т, а транспортного засобу марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_2 - 47,888т відповідно, при нормативно допустимій 40 тон.
Вказаний розрахунок був здійснений шляхом додавання власної маси транспортних засобів, вказаних у свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів та маси вантажу зазначеної у накладних №АГ0000148 від 06.03.2020 - 34,02т та №АГ0000147 від 06.03.2020 - 33,84т, наданих до перевірки.
Також безпідставними є доводи позивача про те, що перевезення вказаного вантажу здійснювалося не 2 автомобілями, а 4-ма, 2 з яких рухалися із запізненням у графіку, оскільки жодних письмових доказів таких тверджень до матеріалів справи не представлено.
Таким чином, позивачем допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%, при перевезенні вантажу. Відповідно до цих результатів вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження більш ніж на 2 %, що дало підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами ч. 4 ст. 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що позивач має такий дозвіл.
З огляду на викладене, позивач перевозив вантаж з перевищенням вагових обмежень без спеціального дозволу, а тому постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 21.04.2020, якими на підставі абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у зв'язку із перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, стягнуто з позивача адміністративно-господарські штрафи в розмірі 17000,00 грн. За кожною з постанов щодо двох транспортних засобів, винесені правомірно.
Суд не бере до уваги твердження позивача щодо необхідності проведення точного габаритно-вагового контролю, оскільки такий контроль здійснюється, у разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів. В межах даних правовідносин було здійснено документальний ваговий контроль, а позивачем не наведено обставин, які б вказували на обов'язковість проведення інших видів контролю.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та письмові докази, долучені до матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачу, якому в задоволенні позову відмовлено, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 294, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 23.11.2020.
Суддя Кравців О.Р.