Ухвала від 23.11.2020 по справі 906/1190/19

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

УХВАЛА

про відкладення розгляду справи

"23" листопада 2020 р. Справа № 906/1190/19

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючої судді Коломис В.В.

судді Дужич С.П.

судді Миханюк М.В.

секретар судового засідання Романець Х.В.

за участю представників сторін:

позивача за первісним позовом - Огороднікова І.В.;

відповідача за первісним позовом - Рогаль О.К. - директор, Раєцький А.О. - адвокат;

третьої особи за первісним позовом - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс" та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях на рішення Господарського суду Житомирської області від 11.09.2020 (повний текст складено 15.09.2020) у справі №906/1190/19 (суддя Лозинська І.В.)

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державного підприємства "Спецагро"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс"

про стягнення 130139,15 грн.

та за зустрічною позовною заявою

позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Технополіс"

відповідач-1 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях

відповідач-2 Державне підприємство "Спецагро"

про визнання дії РВ ФДМУ по Рівненській та Житомирській областях по нарахуванню орендної плати незаконними; стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс", відповідно, з РВ ФДМУ по Рівненській та Житомирській областях - 286965,36 грн., сплачених за оренду; з ДП "Спецагро" - 208016,33 грн., сплачених за оренду (з врахуванням заяви від 24.12.2019)

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 11 вересня 2020 року у справі №906/1190/19 в задоволенні первісного позову про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс" 130139,15 грн. - відмовлено.

В задоволенні зустрічного позову про стягнення з Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській областях 286965,36 грн., про стягнення з Державного підприємства "Спецагро" 208016,33 грн. та про визнання дій Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській областях по нарахуванню орендної плати незаконними - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Технополіс" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду в частині відмови в задоволенні зустрічного позову скасувати та прийняти в цій частині нове судове рішення, яким зустрічні позовні вимоги задоволити.

Також, не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду в частині відмови в задоволенні первісного позову скасувати та прийняти в цій частині нове судове рішення, яким позовні вимоги задоволити.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.10.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс" на рішення Господарського суду Житомирської області від 11 вересня 2020 року у справі №906/1190/19. Призначено справу № 906/1190/19 до розгляду на 02 листопада 2020 р.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.11.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях на рішення Господарського суду Житомирської області від 11 вересня 2020 року у справі №906/1190/19. Об'єднано апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс" та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях в одне апеляційне провадження для спільного розгляду.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.11.2020 у справі №906/1190/19 розгляд апеляційних скарг Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс" та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях на рішення Господарського суду Житомирської області від 11.09.2020 відкладено на 23 листопада 2020 р. о 11:00 год.

В судове засідання представник Державного підприємства "Спецагро" не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Безпосередньо в судовому засіданні представники апелянтів підтримали вимоги та довои викладені в апеляційних скаргах та у відзивах на них.

Разом з тим з матеріалів справи вбачається, що позивач за зустрічним позовом просить суд стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях та з Державного підприємства "Спецагро" сплачені орендні платежі. При цьому, апеляційним судом встановлено, що орендна плата в розмірі 286 965,36 грн була перерахована згідно п.3.6 договору до державного бюджету.

При цьому судом враховується особливості спеціального статусу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях.

За змістом ст.1 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державно власності.

У сфері оренди державного майна Фонд державного майна України: виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності; бере участь у здійсненні контролю за поверненням цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закінчення строку дії договорів оренди (статті 5 Закону).

Таким чином, ФДМУ, виступаючи орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та іншого майна реалізує державну політику у сфері оренди, тобто діє від імені Держави в цивільних правовідносинах в силу законодавчих приписів.

Відповідно до ст.174 ЦК України, держава відповідає за своїми зобов'язаннями своїм майном, крім майна, на яке відповідно до закону не може бути звернено стягнення.

Цивільно-правова відповідальність держави може мати дві основні форми: а) безпосередньо за своїми зобов'язаннями; б) опосередкована, субсидіарна відповідальність за зобов'язаннями державних установ і казенних підприємств.

У випадках, коли відповідний компетентний орган державної влади діє від імені держави в цивільних правовідносинах, інша особа-кредитор має право висувати відповідні вимоги безпосередньо до держави як казни й одержувати задоволення від неї, а не від представників, що виступають від імені держави в цивільному обороті, і казна повинна нести безпосередню відповідальність за власними зобов'язаннями держави (як казни), коштами і майном державної скарбниці.

Залежно від підстав виникнення держава несе відповідальність з договірних та позадоговірних зобов'язань. Підставою для відповідальності держави може бути, зокрема, невиконання або неналежне виконання зобов'язань, які виникають з договорів, укладених державою через компетентні органи державної влади. Тобто, відшкодування у такому випадку здійснюється за рахунок держави органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а не за рахунок коштів на утримання органу державної влади.

Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України, Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Згідно з приписами частини першої статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Згідно з приписами статті 1 Положення про Державну казначейську службу України, яке затверджено Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011 Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.

У відповідності до статті 4 вказаного Положення Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює, зокрема безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до п.9 вказаного Положення, Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п.34 ст.29 Бюджетного кодексу України, до доходів Державного бюджету України включаються надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном.

Кабінетом Міністрів України затверджена постанова "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" №106 від 16.02.2011, відповідно до якої встановлено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, згідно з додатком. Органам, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечити відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Згідно затвердженого постановою Переліку Фонд Державного майна контролює справляння надходжень бюджету по коду 22080300, який зазначений у платіжних дорученнях, на підставі яких позивачем за зустрічним позовом перераховувалися кошти за оренду державного майна до бюджету.

Наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - порядок), яким визначено процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії.

Дія цього Порядку не поширюється на операції з бюджетного відшкодування податку на додану вартість та безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані заяві платника.

Враховуючи вищевикладені норми, можна зробити висновок, що відповідач - 1 (РВ ФДМУ по Рівненській та Житомирській областях) за зустрічним позовом є контролюючим органом за надходженнями до бюджету від орендної плати за оренду державного майна, а територіальний орган Державної казначейської служби України здійснює повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів шляхом оформлення розрахункових документів.

Оскільки, відповідно до наведених вище норм, набувачем 70% сплаченої позивачем за зустрічним позовом орендної плати за договором оренди нерухомого державного майна є Державний бюджет України, помилково або надмірно сплачені суми орендної плати підлягають стягненню саме з Державного бюджету України.

Кошти державного бюджету належать на праві власності державі. Отже, з урахуванням положень ч.2 ст.2, ст.170 ЦК України, боржником у зобов'язанні зі сплати коштів державного бюджету є держава Україна як учасник цивільних відносин, яка через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом, набуває та здійснює свої цивільні права та обов'язки.

При цьому, в господарському процесі відповідно до ч.4 ст.56 ГПК України, держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження", рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з пп.1 п.9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання.

Таким чином, територіальний орган Державної казначейської служби України є уповноваженим державою органом, що здійснює списання коштів державного бюджету на виконання судових рішень про стягнення надходжень бюджету.

Отже, у цій справі відповідачем є держава, яка бере участь у справі через відповідний орган (органи) державної влади. Такими органами у цій справі є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях (яке виступає орендодавцем державного майна та є контролюючим органом за надходженнями до бюджету від орендної плати за оренду державного майна) та Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (яка відповідно до законодавства є органом, який здійснює повернення коштів з державного бюджету).

На зазначене суд першої інстанції уваги не звернув.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний господарський суд вбачає за необхідне виправити допущене місцевим господарським судом процесуальне порушення, залучивши до участі у справі Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (10008 м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 24, Код ЄДРПОУ 37976485) як співвідповідача за зустрічним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 216 ГПК України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.

Згідно частини 3 статті 216 ГПК України про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.

У зв'язку з залученням до участі у справі співвідповідача за зустрічним позовом, зважаючи на неможливість вирішення спору в даному судовому засіданні, судова колегія вважає за необхідне з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, відкласти розгляд апеляційних скарг.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 48, 216, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі №906/1190/19 Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (10008 м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 24, Код ЄДРПОУ 37976485) в якості співвідповідача за зустрічним позовом.

2. Розгляд справи №906/1190/19 відкласти на "10" грудня 2020 р. о 12:00 год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59 у залі судових засідань № 4.

3. Зобов'язати позивача за зустрічним позовом надіслати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області копію позовної заяви та апеляційної скарги та доданих до них документів, докази надіслання надати суду.

4. Зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях надіслати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області копію апеляційної скарги та доданих до неї документів, докази надіслання надати суду.

5. Встановити Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області строк для подання до суду відзиву на апеляційні скарги та доказів надсилання (надання) апелянтам копії відзиву та доданих до нього документів протягом 5 (п'яти) днів з дня вручення даної ухвали.

6. Явка повноважних представників сторін в судове засідання - на розсуд сторін.

7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя Коломис В.В.

Суддя Дужич С.П.

Суддя Миханюк М.В.