Постанова від 19.11.2020 по справі 420/4751/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/4751/20

Головуючий в І інстанції: Бжассо Н.В.

Дата та місце ухвалення рішення: 10.07.2020 р. м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шеметенко Л.П.

судді - Стас Л.В.

судді - Турецької І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення компенсації та моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо ненарахування та виплати позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 07.05.2018 року нарахувати та виплачувати пенсію по інвалідності довічно, в розмірі 90% (згідно рішень Одеського окружного адміністративного суду від 16.10.2019 року по справі № 420/2642/19 та від 20.03.2020 року по справі № 420/371/20) грошового забезпечення (заробітку) відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши додатково до врахованих раніше основних видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення з останньої посади перед звільненням, а саме: оклад за посадою 7750,00 грн., оклад за спеціальним званням 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 4615,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) 13845,00 грн., премія (70%) 9691,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 2076,75 грн., надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (50%) 6922,50 грн., надбавка за знання та використання іноземної мови (25%) 3461,25 грн., індексація 1631,59 грн. (з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату за минулий час різниці між виплаченою пенсією та такою, що належить виплаті згідно нового розрахунку з моменту нарахування пенсії з 07 травня 2018 року по день фактичного проведення перерахунку однією сумою без обмеження максимальним розміром;

- стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області компенсацію відповідно до Закону України № 2050-ІІІ від 19.10.2000 року та Порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України № 159 від 21.02.2001 року;

- стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області моральну шкоду в розмірі 55000,00 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про задоволення позову, наголошуючи на порушенні судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також неповному з'ясуванні судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для вирішення справи.

Представником відповідача поданий відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Також, позивачем подано відповідь на відзив на апеляційну скаргу.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, згідно якого суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що з 19.09.2011 року позивачу була призначена пенсія за вислугу 34 роки відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.

Також, як встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 420/2642/19, яке набрало законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області № 31, виданої ОСОБА_1 , 01.05.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 7750 грн.; оклад за військове звання - 1480 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4615 грн.; премія 0% - 0,00 грн., всього 13845 грн., основний розмір пенсії позивачу визначено у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі 9691,50 грн., підсумок пенсії позивача (з надбавками) визначено у розмірі 12745,18 грн. та з урахуванням попередньої суми пенсії 9266,87 грн., та підвищення 1739,16 грн. (50% від 3478,31 грн.) сума пенсії позивача склала 11006,03 грн.

Наведеним рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 420/2642/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2018 року по 10.05.2018 року включно перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 31 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії», виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, з урахуванням здійснених виплат.

Крім того, як встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року у справі № 420/371/20, яке набрало законної сили, та визнається учасниками у даній справі, відповідно до протоколу за пенсійною справою № 1502021295 від 07.05.2018 року позивачу призначено (переведено) пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення.

Також, судом у наведеній справі встановлено, що 12.12.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії (з 01.01.2018 р. та з 11.05.2018 р. пенсії по інвалідності) для чого включити під час перерахунку до розміру грошового забезпечення, з якого призначається пенсія також таку складову, як середньомісячну суму додаткових видів грошовою забезпечення встановлених при звільненні з військової служби у 2011 році.

З посиланням на положення ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд у справі № 420/371/20, дійшов висновку, що, оскільки позивачу пенсія за вислугу років (першочергово) призначена відповідно до вказаного Закону (вислуга - 34 роки), позивач має право на призначення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років, а саме у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи зазначене та факт звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року у справі № 420/371/20, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу у перерахунку з 11.05.2018 року пенсії по інвалідності, у розмірі пенсії за вислугу років виходячи з 90 відсотків грошового забезпечення, відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 11.05.2018 року позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, згідно довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області № 31 від 2018 року.

На підставі наведеного рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, що не оспорюється сторонами.

Позивач вважає, що при призначенні йому пенсії по інвалідності 07.05.2018 року (при переведенні з пенсії за вислугу років) відповідач помилково не врахував при розрахунку його пенсії збільшенні додаткові види грошового забезпечення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення заявленого позову з огляду на викладене.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (чинного та в редакції на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Згідно ст.ст. 18, 21 вказаного Закону пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Також, згідно ст. 23 наведеного Закону у разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13).

За правилами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (чинного та в редакції на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно із пунктом 1 Порядку № 45 (чинного та в редакції на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 45, у вказаній редакції, передбачено, що пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як передбачено пунктом 3 Порядку № 45, у вказаній редакції, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, з 19.09.2011 року позивачу була призначена пенсія за вислугу 34 роки відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.

Також, як встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 420/2642/19, яке набрало законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області № 31, виданої ОСОБА_1 , 01.05.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 7750 грн.; оклад за військове звання - 1480 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4615 грн.; премія 0% - 0,00 грн., всього 13845 грн., основний розмір пенсії позивачу визначено у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі 9691,50 грн., підсумок пенсії позивача (з надбавками) визначено у розмірі 12745,18 грн. та з урахуванням попередньої суми пенсії 9266,87 грн., та підвищення 1739,16 грн. (50% від 3478,31 грн.) сума пенсії позивача склала 11006,03 грн.

Наведеним рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 420/2642/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2018 року по 10.05.2018 року включно перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 31 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії», виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, з урахуванням здійснених виплат.

Крім того, як встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року у справі № 420/371/20, яке набрало законної сили, та визнається учасниками у даній справі, відповідно до протоколу за пенсійною справою № 1502021295 від 07.05.2018 року позивачу призначено (переведено) пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення.

Також, судом у наведеній справі встановлено, що 12.12.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії (з 01.01.2018 р. та з 11.05.2018 р. пенсії по інвалідності) для чого включити під час перерахунку до розміру грошового забезпечення, з якого призначається пенсія також таку складову, як середньомісячну суму додаткових видів грошовою забезпечення встановлених при звільненні з військової служби у 2011 році.

З посиланням на положення ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд у справі № 420/371/20, дійшов висновку, що, оскільки позивачу пенсія за вислугу років (першочергово) призначена відповідно до вказаного Закону (вислуга - 34 роки), позивач має право на призначення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років, а саме у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Окрім цього, суд у справі № 420/371/20 послався на те, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 11.05.2018 року виходячи з 90% грошового забезпечення, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення встановлених при звільненні з військової служби, тобто, умови за яких органами Пенсійного фонду України повинен бути здійснений перерахунок пенсії, позивачем виконані.

Враховуючи зазначене та факт звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, суд у справі № 420/371/20 дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу у перерахунку з 11.05.2018 року пенсії по інвалідності, у розмірі пенсії за вислугу років виходячи з 90 відсотків грошового забезпечення є протиправними.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року у справі № 420/371/20, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу у перерахунку з 11.05.2018 року пенсії по інвалідності, у розмірі пенсії за вислугу років виходячи з 90 відсотків грошового забезпечення, відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 11.05.2018 року позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, згідно довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області № 31 від 2018 року.

На підставі наведеного рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, що не оспорюється сторонами.

В свою чергу, у даній справі позивач вказує на те, що станом на 07.05.2018 року розмір його пенсії був обрахований, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Разом з цим, позивач зазначає, що крім збільшення розміру окладів грошового утримання збільшенню підлягають і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувались при обчисленні пенсії.

За таких обставин, позивач вважає, що при призначенні йому пенсії по інвалідності 07.05.2018 року (переведенні з пенсії за вислугу років) відповідач помилково не врахував при розрахунку його пенсії збільшенні додаткові види грошового забезпечення.

При цьому, в поданій апеляційній скарзі, спростовуючи висновки суду першої інстанції щодо неможливості зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі самостійно обрахованих позивачем сум додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням яких має бути здійснений перерахунок пенсії, позивач вказує на те, що такі показники ним обраховані не самостійно, а на підставі даних пенсійної справи.

Так, на думку позивача, його пенсія має бути обрахована на підставі показників грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, що вказані у довідці УСБУ № 31, яка використовувалась при перерахунку його пенсії за вислугу років у 2018 році, а інші показники щодо додаткових видів грошового забезпечення мають бути використані з урахуванням даних його грошового атестату, тобто, мають бути враховані додаткові види грошового забезпечення, які він отримував під час проходження служби.

Проте, колегія суддів відхиляє наведені доводи апелянта, оскільки, здійснення перерахунку пенсії у наведений спосіб фактично суперечить рішенню Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року у справі № 420/371/20, яке набрало законної сили та яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 11.05.2018 року позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, згідно довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області № 31 від 2018 року.

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Порядок № 45 передбачає, що Головні управління ПФУ здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від державних органів, з яких особи були звільнені із служби, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

За таких обставин, враховуючи, що суд у справі № 420/371/20, своїм рішенням, що набрало законної сили, зобов'язав здійснити перерахунок пенсії позивача по інвалідності з урахуванням розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, згідно довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області № 31 від 2018 року, однак, у вказаній довідці відсутні додаткові види грошового забезпечення, які позивач просить зобов'язати врахувати відповідача у даній справі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстави для задоволення заявленого позову та зобов'язання відповідача врахувати наведені додаткові види грошового забезпечення у суду відсутні.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно послався на те, що з аналізу наведених вимог законодавства, що регулюють питання перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вбачається, що право самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Також, колегія суддів зазначає, що питання врахування у складі грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії додаткових видів грошового забезпечення могло би бути предметом спору про визнання протиправними дій/бездіяльності УСБУ щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача та не може бути розглянуто в межах цієї адміністративної справи.

Аналогічні висновки викладені у рішеннях Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18, що набрали законної сили.

На підставі наведеного у сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення під час призначення пенсії по інвалідності та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.

Також, оскільки вимоги позивача про стягнення на користь позивача компенсації відповідно до Закону України № 2050-ІІІ від 19.10.2000 року та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 року, та стягнення моральної шкоди в розмірі 55000 грн. є похідними від вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення під час призначення пенсії по інвалідності та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, в задоволенні яких суд відмовив, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимоги про стягнення компенсації та моральної шкоди до задоволення не належать.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи. Усім доводам апеляційної скарги судом апеляційної інстанції надано оцінку.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 240, 241, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2020 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Судове рішення складено у повному обсязі 19.11.2020 р.

Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко

Суддя: Л.В. Стас

Суддя: І.О. Турецька