Справа 2 - а - 1673/10
29 квітня 2010 року Тернопільський міськрайонний суд
Тернопільської області в складі:
головуючого - Сливки Л. М.
за участю секретаря - Депутат Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління МВС України в Тернопільській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач ОСОБА_1 в березні 2010 року пред"явив до суду адміністративний позов до відповідача - Управління Державної автомобільної інспекції Управління МВС України в Тернопільській області про скасування постанови інспектора вказаного органу від 13 лютого 2010 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, покликаючись на те, що викладені в постанові обставини не відповідають дійсності, оскільки подія та склад такого порушення взагалі відсутні, позаяк він не здійснював зупинки належного йому транспортного засобу на перехресті, як указано в постанові, а керував транспортним засобом на дорозі, яка має дві смуги для руху, рухаючись по лівій смузі для здійснення повороту ліворуч. Під"їзджаючи до світлофора, побачив дозвільний для руху сигнал світлофора, після того як проїхав світлофор, але ще не закінчив переїзд через перехрестя, на іншому світлофорі загорівся спочатку жовтий, а потім - червоний (заборонний сигнал світлофора) , тому змушений був зупинитися, дочекався дозвільного - зеленого сигналу світлофора та переїхав перехрестя, аж тоді був зупинений інспектором ДАІ. Таким чином ніякої зупинки на перехресті не вчиняв. Однак ці обставини при розгляді справи інспектором ДАІ Лопатинським А. А. до уваги не взяті, також ним не надано, без будь-яких пояснень, копії протоколу про вчинення адміністративного правопорушення складеного 5 лютого 2010 року на місці події. З цих підстав вважає, що його притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення безпідставно, тому просить постанову інспектора Управління Державної автомобільної інспекції Управління МВС України в Тернопільській області Лопатинського А. А. від 13 лютого 2010 року скасувати як таку, що винесена з істотними порушеннями вимог чинного законодавства.
В судовому позивач ОСОБА_1 позов підтримав, зіславшись на викладені в позовній заяві мотиви, та просить його задоволити, скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, не повідомивши про причини неприбуття, що відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України не є перешкодою для розгляду справи.
Суд, заслухавши пояснення позивача, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, вважає, що позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення, оскільки:
13 лютого 2010 року Постановою серії ВО № 084814 інспектора Управління Державної автомобільної інспекції Управління МВС України в Тернопільській області Лопатинського А. А. позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 335 гривень.
Із указаної постанови слідує, що 5 лютого 2010 року о 16 годині 15 хвилин ОСОБА_1 на перехресті вулиць Л. України - Т. Протасевича у м. Тернополі здійснив зупинку транспортного засобу марки "ВАЗ-2109", номерний знак НОМЕР_1, чим порушив вимоги п. 15.9 (ґ) Правил дорожнього руху України.
Згідно п.п. ґ п. 15.9 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, зупинка забороняється на перехрестях та ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на них пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга.
З викладених у позовній заяві обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, та з його пояснень у судовому засіданні судом установлено, що ОСОБА_1 не здійснював зупинки належного йому транспортного засобу марки "ВАЗ -2101" номерний знак 39592ТЕ на перехресті, а керуючи транспортним засобом на перехресті вулиць Л. Українки-Протасевича в м. Тернополі , яка має дві смуги для руху, рухався по лівій смузі для здійснення повороту ліворуч. Під"їзджаючи до світлофора, побачив дозвільний для руху сигнал світлофора, після того як проїхав світлофор, але ще не переїхав через перехрестя, на іншому світлофорі загорівся спочатку жовтий, а потім - червоний (заборонний сигнал світлофора) , тому змушений був зупинитися, дочекався дозвільного - зеленого сигналу світлофора та закінчив переїзд через перехрестя.
При цьому відповідачем не надано, а судом не здобуто жодних доказів, які б спростовували ці обставини і підтверджували винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення.
Таким чином при розгляді справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не дотримано вимог закону, зокрема ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, позаяк не з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, чим істотно порушені права позивача.
Аналізуючи в сукупності викладені обставини та докази, суд приходить до переконання, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є незаконною та підлягає до скасування.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 69, 71 ,158, 159, 160, 171, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 251, 258, 279, 280, 288, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати незаконною та скасувати постанову серії ВО № 084814, винесену 13 лютого 2010 року інспектором Управління Державної автомобільної інспекції Управління МВС України в Тернопільській області , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, апеляційна скарга - протягом 20 днів після заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя