ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про зупинення провадження у справі
"20" листопада 2020 р. справа № 300/3007/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 29.10.2020 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації (надалі по тексту також - відповідач) про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Як з'ясовано судом з власної ініціативи відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 17.06.2020 відкрито провадження у зразковій справі за №440/2722/20 (провадження Пз/9901/14/20), предметом розгляду в якій є визнання протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
У цій зразковій справі за №440/2722/20 визначено ознаки типової справи:
позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 за №3-р/2020 у справі за №1-247/2018(3393/18);
позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Ознайомившись із ухвалою Верховного Суду від 17.06.2020 у справі за №440/2722/20, (провадження Пз/9901/14/20) встановлено, що адміністративна справа №300/3007/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги - є типовою справою по відношенню до зразкової справи, провадження в якій відкрито Верховним Судом 17.06.2020, оскільки:
1) позивачем є особа з інвалідністю внаслідок війни, яка має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
2) відповідачем є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради);
3) спір виник у зв'язку із відмовою відповідачем здійснити перерахунок розміру разової грошової допомоги позивача до 5 травня 2020 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
4) позовні вимоги хоч і викладені дещо відмінно від зразкової справи, втім за своїм юридичним змістом є ідентичними, зокрема, стосуються визнання протиправними дії Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради щодо відмови позивачу у перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як інваліду війни відповідно до вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", здійснити перерахунок та виплату такої допомоги у відповідному розмірі.
Відповідно до частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень та офіційного веб-сайту Судова влада України (підрозділ "рішення у зразкових справах" розділу "зразкові справи") судом встановлено, що 29.09.2020 року Верховним Судом прийнято рішення у справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20).
Втім, ухвалою від 02.11.2020 Велика Палата Верховного Суду відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20), таким чином станом на 17.11.2020 вказане рішення не набрало законної сили.
Положеннями частин 1 і 2 статті 255 КАС України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В даному випадку, виходячи із зазначених у рішенні Верховного Суду від 17.06.2020 ознак типових справ та обставин зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права, предмет та підстави позову ОСОБА_1 , в повній мірі відповідають правовим висновкам Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.
Враховуючи наведене, керуючись пунктами 21, 22 частини 1 статті 4, пунктом 9 частини 2 статті 236, частиною 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зупинити провадження в адміністративній справі №300/3007/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги, до набрання чинності рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №440/2722/20 (провадження Пз/9901/14/20).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 256, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Чуприна О.В.