Справа № 855/114/20
19 листопада 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Оксененка О.М.,
суддів: Костюк Л.О.,
Лічевецького І.О.,
перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, треті особи: Вінницька обласна громадська організація «Ми разом», Президент України, Верховна Рада України, про визнання неправомірними та незаконними дій і бездіяльністі,
17 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду із адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, треті особи: Вінницька обласна громадська організація «Ми разом», Президент України, Верховна Рада України, в якому просив: визнати неправомірними та незаконними дії та бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо застосування при підготовці та проведені місцевих виборів у 2020 році в Україні тексту Конституції України, який не відповідає і не є автентичним офіційному тексту Конституції України (254к/96-ВР), прийнятої на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, введеної в дію 28 червня 1996 року спеціальним Законом (254/96-ВР) та доведеного до відома населення у порядку, встановленому законодавством шляхом опублікування у Відомостях Верховної Ради України від 23 липня 1996 року, № 30, стаття 141.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/5426/20-а, яке набрало законної сили 09.10.2020 року, встановлено факт існування в Україні двох текстів Конституції України, в редакції від 28 червня 1996 року та від 01 січня 2020 року.
Як наслідок, 16 жовтня 2020 року позивач звернувся з відповідним запитом до Центральної виборчої комісії, в якому просив повідомити:
1) який саме текст Конституції України, на виконання вимог статті 2 Виборчого кодексу України, застосовувала і застосовує Центральна виборча комісія при підготовці та проведені місцевих виборів у 2020 році?
2) нормами з якого тексту Конституції України керувалась Центральна виборча комісія при прийнятті постанов № 160 від 08 серпня 2020 року «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» та № 208 від 30 серпня 2020 року «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року».
3) інформацію про акт, яким текст Конституції України, що застосовується Центральною виборчою комісією при підготовці та проведені місцевих виборів у 2020 році було введено в дію. Чи доводився цей текст Конституції до відома населення у порядку, встановленому законом.
Листом від 23.10.2020 № 21-17-3-779 відповідач повідомив про те, що Центральна виборча комісія під час організації, підготовки та проведення місцевих виборів у 2020 році, зокрема, під час прийняття постанов від 08.08.2020 № 160 та від 30.08.2020 №208 керувалася Конституцією України, опублікованою у Відомостях Верховної Ради України від 23 липня 1996 року, № 30, стаття 141.
Однак, на думку позивача, усі дії та бездіяльність відповідача щодо організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в Україні є незаконними та протиправними.
Перевіривши позовну заяву, колегія суддів дійшла до висновку, дана справа не підсудна Шостому апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції та підлягає передачі до іншого адміністративного суду з огляду на таке.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно з нормами, передбаченими у частині першої статті 19 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1 - 3 частини першої цієї статті. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлено статтею 273 КАС України.
Відповідно до частини третьої названої статті КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.
Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що до Шостого апеляційного адміністративного суду оскаржуються рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії як суб'єкта виборчого процесу (за винятком рішень, дій чи бездіяльності щодо встановлення результатів виборів) та члена цієї комісії, якщо ці рішення, дії або бездіяльність прийняті (вчинені) в межах виборчого процесу.
При цьому, до таких справ не віднесено оскарження рішень, дій, бездіяльності Центральної виборчої комісії чи її посадових осіб, які прийнято, вчинено (допущено) поза межами виборчого процесу.
Так, виборчий процес, у розумінні частини першої статті 20 Виборчого кодексу України, - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
У частині сьомій статті 194 Виборчого кодексу України зазначено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу.
Згідно частиною п'ятою статті 195 Виборчого кодексу України перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
При цьому, пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Колегія суддів зазначає, що постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX вирішено призначити чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
У подальшому, 08 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову №160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року».
Отже, виборчий процес розпочався 05 вересня 2020 року.
Відтак, будь-які рішення, прийняті Центральною виборчою комісією поза визначеними строками виборчого процесу є виконанням покладених на неї законами України прямих повноважень - щодо організації, підготовки та проведення виборів в України, які прийняті нею як суб'єктом владних повноважень, а не як суб'єктом виборчого процесу та можуть бути оскаржені на загальних підставах, встановлених КАС України.
Даний висновок узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14 вересня 2020 року у справі №855/30/20.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що фактично незгода позивача з діями відповідача полягає у тому, що Центральна виборча комісія під час організації, підготовки та проведення місцевих виборів у 2020 році, зокрема, під час прийняття постанов від 08.08.2020 № 60 та від 30.08.2020 № 208 керувалася текстом Конституції України, який не відповідає і не є автентичним офіційному тексту Конституції України (254к/96-ВР), прийнятої на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, введеної в дію 28 червня 1996 року спеціальним Законом (254/96-ВР) та доведеного до відома населення у порядку, встановленому законодавством шляхом опублікування у Відомостях Верховної Ради України від 23 липня 1996 року, № 30, стаття 141.
Враховуючи, що оскаржувані позивачем дії та бездіяльність Центральної виборчої комісії вчинено поза межами виборчого процесу, даний спір не підсудний Шостому апеляційному адміністративному суду, як суду першої інстанції.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 05.03.2020 року по справі № 640/12339/19.
Згідно частини першої ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом (частина друга ст. 26 КАС України).
Оскільки місцезнаходженням відповідача є місто Київ, тому позов ОСОБА_1 має вирішуватися Окружним адміністративним судом міста Києва як судом першої інстанції.
Відповідно до п. 2 частини першої ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене у сукупності, колегія суддів дійшла до висновку, що даний позов підлягає розгляду Окружним адміністративним судом міста Києва, а тому слід передати за підсудністю до вказаного суду для розгляду.
Керуючись ст.ст. 19, 20, 22, 23, 25, 29, 273, 278, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Передати позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, треті особи: Вінницька обласна громадська організація «Ми разом», Президент України, Верховна Рада України, про визнання неправомірними та незаконними дій і бездіяльності за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Верховного Суду через Шостий апеляційний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О.М. Оксененко
Судді Л.О. Костюк
І.О. Лічевецький