про залишення позовної заяви без руху
18 листопада 2020 року м. Київ № 320/11591/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича у наданні чіткої конкретної вичерпної інформації на інформаційний запит ЕГПСП-61-27 про виконання громадського позову ГП-12-33 і рішення до виконання ЕГПСП РВ-14-36 ОСОБА_1 від 27.07.2020;
- визнати протиправною відмову голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича виконати громадський позов ГП-12-33 і рішення до виконання ЕГПСП РВ-14-36 ОСОБА_1 від 27.07.2020;
- зобов'язати голову Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича надати окрему чітку конкретну вичерпну інформацію на поданий інформаційний запит ЕГПСП-61 -27 і виконати вимоги громадського позову ГП-12-33 і рішення РВ-14- 36 ОСОБА_1 від 27.07.2020;
- стягнути з голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича кошти на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю у сумі 999999,00 грн., яку ОСОБА_1 має намір спрямувати на благодійність з метою захисту честі, гідності та інтересів особисто своїх та членів громади із розрахунку вартості гарячої лінії, групи миттєвого реагування на жорстоке поводження з тваринами, надання правозахисної допомоги утримувачам тварин і постраждалим, надання невідкладної ветеринарної допомоги, перепису всіх утримуваних тварин, створення паспортизації всіх утримуваних тварин, створення єдиної системи обліку тварин, проведення чіпування собак, проведення регулярного щеплення тварин, організація стаціонарного пункту надання ветеринарних послуг з ветаптекою та обслуговуючих послуг, створення пункту відлову та перетримки для тварин, доставка тварин, у разі потреби, до більш кваліфікованих ветфахівців, залучення юристів для консультування та ведення процесів, періодичне видання просвітницької та повідомчої інформації про правила утримання тварин, про контактні телефони та номер гарячої лінії куди звертатися у разі потреби і необхідності, про відповідальність у разі порушення правил і умов утримання, про покарання і припинення випадків неналежного утримання тварин та іншої просвітницької та допоміжної діяльності, громадський контроль і розголос про недотримання умов і неналежне утримування тварин громадянами та допомогу і підтримку керівництвом Дівичківської сільської ради ОТГ та активної взаємодії керівництва громади (найнятих громадою менеджерів), як надавачів комплексних послуг, у тому числі і ветеринарних, з громадянами, заради їх убезпечення, комфортності життя, благополуччя та спокою, дотримання їх прав і свобод, захисту їх честі, гідності та інтересів, на благо членів громади та її розквіту.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Згідно з частиною першою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов'язками, яка передбачає можливість конкретної особи стати суб'єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов'язків, передбачених законом для даного суб'єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю.
Для особистої участі в адміністративній справі недостатньо володіти лише правоздатністю, необхідна ще й адміністративна процесуальна дієздатність, тобто здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді.
Відповідно до частини другої статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальні права та обов'язки, яка породжує відповідні юридичні наслідки. Вона визнається за фізичними особами, які досягли повноліття.
Положеннями статті 34 Цивільного кодексу України, серед іншого, передбачено, що особа вважається повнолітньою, якщо вона досягнула вісімнадцяти років.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 р. № 5492-VІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку належним доказом наявності у ОСОБА_1 адміністративної процесуальної правосуб'єктності є саме паспорт громадянина України.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати копії усіх заповнених сторінок паспорту громадянина України - ОСОБА_1 .
Згідно із частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, встановлюється ставка судового збору - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX встановлено, що у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2102 гривні.
Відповідно до абзаців першого та другого частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У прохальній частині позовної заяви позивач просить суд: визнати протиправною відмову голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича у наданні чіткої конкретної вичерпної інформації на інформаційний запит ЕГПСП-61-27 про виконання громадського позову ГП-12-33 і рішення до виконання ЕГПСП РВ-14-36 ОСОБА_1 від 27.07.2020; визнати протиправною відмову голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича виконати громадський позов ГП-12-33 і рішення до виконання ЕГПСП РВ-14-36 ОСОБА_1 від 27.07.2020; зобов'язати голову Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича надати окрему чітку конкретну вичерпну інформацію на поданий інформаційний запит ЕГПСП-61 -27 і виконати вимоги громадського позову ГП-12-33 і рішення РВ-14- 36 ОСОБА_1 від 27.07.2020; стягнути з голови Дівичківської сільської ради ОТГ Девка Тимофія Петровича кошти на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю у сумі 999999,00 грн., яку ОСОБА_1 має намір спрямувати на благодійність з метою захисту честі, гідності та інтересів особисто своїх та членів громади із розрахунку вартості гарячої лінії, групи миттєвого реагування на жорстоке поводження з тваринами, надання правозахисної допомоги утримувачам тварин і постраждалим, надання невідкладної ветеринарної допомоги, перепису всіх утримуваних тварин, створення паспортизації всіх утримуваних тварин,створення єдиної системи обліку тварин, проведення чіпування собак, проведення регулярного щеплення тварин, організація стаціонарного пункту надання ветеринарних послуг з ветаптекою та обслуговуючих послуг, створення пункту відлову та перетримки для тварин, доставка тварин, у разі потреби, до більш кваліфікованих ветфахівців, залучення юристів для консультування та ведення процесів, періодичне видання просвітницької та повідомчої інформації про правила утримання тварин, про контактні телефони та номер гарячої лінії куди звертатися у разі потреби і необхідності, про відповідальність у разі порушення правил і умов утримання, про покарання і припинення випадків неналежного утримання тварин та іншої просвітницької та допоміжної діяльності, громадський контроль і розголос про недотримання умов і неналежне утримування тварин громадянами та допомогу і підтримку керівництвом Дівичківської сільської ради ОТГ та активної взаємодії керівництва громади (найнятих громадою менеджерів), як надавачів комплексних послуг, у тому числі і ветеринарних, з громадянами, заради їх убезпечення, комфортності життя,благополуччя та спокою, дотримання їх прав і свобод, захисту їх честі, гідності та інтересів, на благо членів громади та її розквіту.
Суд звертає увагу позивача на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Така правова позиція викладена, зокрема в Довідці про аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", затвердженій Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 №2.
Таким чином, позовна заява містить 2 вимоги немайнового характеру, а сума судового збору, яка має були сплачена позивачем за звернення до суду з позовною заявою, становить 1681,60 грн. (2102,00 грн. х 0,4 х 2)
Позивачем всупереч вимогам чинного законодавства не було додано до позовної заяви доказів сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн.
У позовній заяві вказано про долучення до позовної заяви клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Проте, матеріали позовної заяви не містять вказаного клопотання.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати оригінал платіжного доручення (квитанції) про сплату судового збору у розмірі 1681,60 грн. за звернення з позовною заявою до суду, який слід сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;
Банк отримувача:Казначейство України (ЕАП);
Код банку отримувача (МФО): 899998;
Рахунок отримувача:UA718999980313151206084010001;
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
У рядку "призначення платежу" платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова "судовий збір за позовом", ПІБ чи назва установи, організації позивача, "Київський окружний адміністративний суд", код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою: https://adm.ko.court. gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Частиною четвертою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позивачем додано до позовної заяви нечіткі копії додатків до позовної заяви, які вказані у переліку додатків до позовної заяви під №№7-9, що унеможливлю встановлення судом змісту таких документів.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду чіткі копії відповідних документів.
Згідно з частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати копії усіх заповнених сторінок паспорту громадянина України - ОСОБА_1 ;
- надати докази сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн. за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного документу);
- надати чіткі копії додатків до позовної заяви, які вказані у переліку додатків до позовної заяви під №№7-9.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Дудін С.О.