ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"19" листопада 2020 р. справа №300/2267/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії, -
08.09.2020 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними щодо відмови у наданні соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, визнання протиправним та скасувати розпорядження Управління від 12.03.2020 року про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з січня 2020 року та зобов'язання призначити та виплатити вказану допомогу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, у зв'язку з купівлею чоловіком позивача автомобіля, ціна якого перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї. Зазначила, що більшу частину коштів на придбання даного автомобіля було виділено благодійною організацією у формі фінансової допомоги, а власні кошти, що були витрачені на придбання авто не перевищили 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї. Окрім цього вказала, що допомога громадських та благодійних організацій не включається до сукупного доходу сім'ї.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
У строк, встановлений судом, позивач усунула вказані недоліки, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження ( у письмовому провадженні).
Представник відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, згідно якого просив в задоволенні позову відмовити. Вказав, що відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства прийнято рішення про відмову у призначенні допомоги як малозабезпеченій сім'ї, оскільки під час розгляду заяви позивача було встановлено, що чоловіком позивача придбано автомобіль, ціна якого перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї та у власності сім'ї є два транспортні засоби, а тому, відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, вказана соціальна допомога не призначається.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Судом встановлено, що в січні 2020 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї. До вказаної заяви додано необхідні документи, зокрема, декларацію про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї, акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №1 від 03.01.2020 року, копію листа від благодійної організації "Церква в потребі" (Німеччина) від 21.12.2018 року з перекладом на українську мову, копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
У вказаному акті обстеження позивачем повідомлено, що її чоловік є священником та отримав від благодійної організації на обслуговування парафії автомобіль RENAULT LODGY, 2019 року випуску, ціна якого складає 430 000 грн.
Також вказано, що сім'я позивача на вихованні та утримані має 12 дітей, що підтверджується довідкою про склад сім'ї від 25.05.2020 року №277/02-28.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії про розгляд заяв громадян з питань призначення житлових субсидій та державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та надання пільг за фактичним місцем проживання №4 від 12.03.2020 року вирішено відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" відмовити у призначенні допомоги громадянці ОСОБА_1 , оскільки протягом 12 місяців перед зверненням, чоловіком була здійсненна купівля автомобіля в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернулася в суд з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-III, в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин (далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним верствам населення.
Згідно зі ст. 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до абзацу 4 статті 1 Закону № 1768-III, малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
У свою чергу, середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів (абзац 6 статті 1 Закону № 1768-III).
Порядок надання державної соціальної допомоги передбачений статтею 4 Закону № 1768-III.
Відповідно до ст. 4 даного Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
- документ, що посвідчує особу;
- довідка про склад сім'ї,
- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї;
- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);
- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в анти терористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.
Державна соціальна допомога призначається на шість місяців (абзац 1 статті 6 Закону № 1768-III).
Відповідно до статті 7 Закону № 1768-III державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли, зокрема:
з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;
у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:
у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250).
Положення статті 7 Закону № 1768-III кореспондуються із нормами пункту 10 Порядку № 250, згідного яких соціальна допомога не призначається у разі, коли, зокрема, особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;
у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії №4 від 12.03.2020 року було відмовлено у призначенні допомоги ОСОБА_1 , оскільки протягом 12 місяців перед зверненням, чоловіком позивача була здійсненна купівля автомобіля в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Як встановлено судом чоловік позивача, ОСОБА_2 , священник Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ отримав у 2019 році благодійну допомогу на придбання службового автомобіля для обслуговування вищезгаданої парафії від організації "Церва в потребі" (Німеччина), за посередництвом управління Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ, що підтверджується довідкою №99 від 18.02.2020 року.
Так відповідно до листа благодійної організації "Церва в потребі" від 21.12.2018 року було повідомлено про виділення фінансової допомоги в розмірі 10 000 Євро (277 000 грн.) для о. ОСОБА_2 на придбання автомобіля для духовного піклування в парафії.
06.09.2019 року ОСОБА_2 оплачено за автомобіль RENAULT LODGY суму в розмірі 430 803 грн., з яких 277 000 грн. благодійної допомоги та 153 803 грн. власні кошти.
Судом встановлено, що загальна сума місячного прожиткового мінімуму для сім'ї позивача складає 27 724 грн., а 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї 277 240 грн. Вказане не заперечується представником відповідача.
Відповідно до пункту 1 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (далі - Методика) призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру.
Підпунктом 8.7 пункту 8 Методики встановлено, що до сукупного доходу сімей (одержувачів) не включається допомога громадських та благодійних організацій.
Отже виділена благодійна допомога не повинна виключатись до сукупного доходу та, на переконання суду, не може впливати на отримання державної соціальної допомоги сім'єю позивача, оскільки кошти в розмірі 277 000 грн., які виділені чоловіку позивача благодійною організацією, не є особистими чи наданими для власних потреб, а виділені такою благодійною організацією для конкретної цілі, а саме для придбання службового автомобіля для обслуговування парафії церкви.
Водночас суд зазначає, що власні кошти, які сплачені позивачем за вказаний автомобіль становить 153 803 грн., що не перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї позивача.
Щодо посилання представника відповідача у відзиві на наявність у власності позивача двох автомобілів, як на підставу для відмови у призначенні позивачу державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї суд зазначає, що такі обставини не слугували підставою для відмови у наданні вказаної допомоги під час прийняття рішення 12.03.2020 року, а тому не є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Окрім цього комісією відповідача про наявність вказаного факту, як підставу для відмови, зазначено не було.
Більше того відповідно до статті 7 Закону № 1768-III, яка кореспондуються із нормами пункту 10 Порядку № 250 за наявності вказаних вище обставин державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішення комісії у разі, якщо у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років.
Так судом встановлено, що сім'я позивача є багатодітною сім'єю, у якій виховуються 12 дітей, 10 з яких є неповнолітніми, а тому комісія могла призначити вказану допомогу позивачу.
Таким чином, рішення Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, яке оформлено протоколом №4 від 12.03.2020 року є таким, що підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 з січня 2020 року державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так факт сплати позивачем судового збору у розмірі 840,80 грн., який підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 підтверджується квитанцією АТ "ПриватБанк" за №0.0.1827561685.1 від 08.09.2020 року та 0.0.1844717038.1 від 21.09.2020 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 255, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, яке оформлено протоколом №4 від 12.03.2020 року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 з січня 2020 року державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
Відповідач:
Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03193324, адреса: вул. Грушевського, 2, смт. Богородчани, Івано-Франківська область, 77701.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.