Рішення від 11.11.2020 по справі 280/3567/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 листопада 2020 року 16 год. 58 хв.Справа № 280/3567/20 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Серебрянникової О.А. та сторін

від позивача: адвокат Стасік А.І.,

від відповідача: Набока А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 )

до - Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.03.2020 №0009691-5005-0828,

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення відповідача від 06.03.2020 №0009691-5005-0828.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення відповідача є безпідставним та незаконним, оскільки відповідач документально не підтвердив факт використання позивачем нерухомого майна у комерційних цілях.

Ухвалою суду від 29.05.2020 відкрито провадження по справіза правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін, призначено судове засіданння на 23.06.2020 об 14 год. 30 хв. Відповідачу запропоновано 15-ти денний строк для надання відзиву на позов.

23.06.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №29116) поданий відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечує та зазначає, що винесене відповідачем Податкове повідомлення - рішення від 20.01.2020 винесене з дотриманням вимог статті 58 ПКУ та не суперечить Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 28.12.2015 №1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.201 бза №124/28254, із змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2017 №658 та є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає сплаті. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.

23 червня 2020 р. ухвалою суду зупинено провадження у справі до 11 листопада 2020 р. об 16 год. 00 хв

11 листопада 2020 року ухвалою суду поновлено провадження по справі та призначено судове засідання а 11.11.2020 о/об 16 год. 00 хв.

11.11.2020 від позивача через канцелярію суду (вх. №54146) подана відповідь на відзив, в якій зазначено, що враховуючи, що загальна площа нерухомості становить 98,60 кв. м, а пільгова площа 120 кв. м, тобто перевищує фактичну загальну площу нерухомості, що перебуває у власності позивача, то база оподаткування у позивача відсутня.

У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягає та просить суд позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову відмовити та просить суд відмовити у його задоволенні.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

На підставі свідоцтва про право власності серія НОМЕР_2 ОСОБА_2 одноособово володіє об'єктом нерухомого майна загальною площею 98,60 кв.м - котедж площею 91,4 кв.м та господарська будівля-насосна площею 7,02 кв.м за адресою АДРЕСА_2 .

Рішенням Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області №3 від 26.06.2018 встановлено ставки місцевих податків та зборів на 2019 рік.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.03.2020 №0009691-5005-0828, яким нараховано позивачу податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік у розмірі 2468,75 гривень.

У додатку до податкового повідомлення рішення від 06.03.2020 №0009691-5005-0828 «Розрахунок податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік, по об'єктах оподаткування, які належать ОСОБА_2 НОМЕР_1 » зазначено:

· код ДПІ об'єкта - 821

· код території об'єкта (КОАТУУ) - 2320355400

· адреса об'єкта - АДРЕСА_2

· тип об'єкта - нежитлове приміщення

· дата державної реєстрації права власності - 05.11.2013

· дата державної реєстрації припинення права власності - 31.12.2999

· загальна площа об'єкта, кв.м - 98,60

· розмір частки у праві спільної власності, кв.м, в залежності від періоду володіння - 98,60

· пільга у вигляді зменшення бази оподаткування - не зазначено

· ставка податку - 0,60% 25,04 грн

· сума податку всього за 2019 рік - 2468,75 грн.

Прийняте податкове повідомлення - рішення разом із розрахунком направлені відповідачем 26.03.2020 засобами поштового зв'язку листом з рекомендованим повідомленням про вручення на податкову адресу ( АДРЕСА_3 ) та повернуто з відміткою «вручено особисто» 30.03.2020.

В адміністративному порядку податкове повідомлення-рішення від 06.03.2020 №0009691-5005-0828 - позивачем не оскаржувалось.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до ст. 265 ПК України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIII від 28.12.2014, яким, зокрема, викладено в новій редакції статтю 266 Податкового кодексу України та введено новий податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Згідно із підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

За підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Перелік будівель, які не є обєктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зазначений у підпункті 266.2.2. пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України.

Згідно з пп. 266.3.1 п.266.3 ст. 266 Податкового кодексу базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Відповідно до пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Пунктом 266.4.2 ст. 266 ПК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

На виконання ст. 10 та ст. 266 Податкового кодексу України, рішенням XI сесії Кирилівської селищної ради VII скликання від 26.06.2018 №3 «Про встановлення місцевих податків та зборів» затверджено «Положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», яке є обов'язковим до виконання юридичними та фізичними особами на території Кирилівської селищної ради.

Пунктом 2.2. рішення Кирилівської селищної ради від 26.06.2018 №3 затверджено Положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додаток 2).

Пунктом 3 Положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Пунктом 5 Положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначено пільги зі сплати податку, а саме:

«5.1. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

5.2. перелік пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих у межах норм підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, визначено у додатку 1.2 «Пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» до цього положення»

Така ж норма передбачена і Податковим кодексом України. Відповідно до п.266.4 ст.266 ПК України передбачено пільги із сплати податку:

266.4.1. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Пунктом 266.4.3 ст. 266 ПК України встановлено, що пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до:

об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту;

об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Оподаткуванню підлягає лише понаднормова площа житла, що обчислюється за наступною формулою: від загальної площі житлової нерухомості віднімається «пільгова» площа та множиться на ставку податку.

Отже, враховуючи, що загальна площа нерухомості становить 98,60 кв.м, а пільгова площа 120 кв. м, тобто перевищує загальну площу нерухомості, що перебуває у власності позивача, то база оподаткування у позивача відсутня.

Відповідачем не правильно визначена база оподаткування, виходячи з розміру об'єкту та його площі без врахування пільг, наданих ПК України та даних рішення XI сесії Кирилівської селищної ради VII скликання від 26.06.2018 №3 «Про встановлення місцевих податків та зборів», яким затверджено «Положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» на 2019 рік.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно п.110 Рішення Європейського Суду з прав людини по справі "Компанія "Вестберга таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" (заява №36985/97), адміністративні суди які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що за наведених обставин і правових норм позовні вимоги обґрунтовані, а відтак прийняте повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірім 840,80 грн, що підтверджується квитанцією № 26713644 від 22.05.2020.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.03.2020 №0009691-5005-0828 - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 06.03.2020 №0009691-5005-0828.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду в повному обсязі складено та підписане суддею 17.11.2020.

Суддя Р.В. Сацький