Рішення від 18.11.2020 по справі 319/624/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 листопада 2020 року Справа № 319/624/20 ЗП/280/63/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження

за позовом ОСОБА_1

до - Головного управління ПФУ в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07 вересня 2020 року з Куйбишевського районного суду Запорізької області за підсудністю надійшла справа за позовом ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління ПФУ в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача при проведені розрахунку пенсії позивачу відповідно до вимог чинного законодавства та нормативних актів України;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням вимог діючої Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306, яка прийнята на реалізацію абзацу другого пункту 2 етапі 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу, з урахуванням додаткових 8 років до загального стажу, відповідно до вимог статті 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати відповідача включити в розрахунок пенсії позивача доплату за сверхнормативний стаж, відповідно до вимог ст.28 ч. 1 абз. 2 Закону України від 09.07.2003 №1058-1V;

- стягнути з відповідача на користь позивача, недоплачену суму пенсійних виплат за період із січня 2016 р. по липень 2020 року в розмірі 72276,63 грн (сімдесят дві тисячі двісті сімдесят шість гривень, шістдесят три копійки) відповідно до розрахунку.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що з 24.06.2005 йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що пенсія повинна розраховуватися згідно з Постановою КМУ №306 від 20.04.2005, так як заробітна плата позивача за оптимальний період 1986-1990 роки, отримана на роботі в колгоспі "Дружба", що підтверджено довідкою №355 від 26.12.2013 і записами в трудовій книжці. На неодноразові звернення позивача про перерахунок пенсії з вимогами зазначеної постанови та зарахуванням 8 років до загального стажу відповідачем було відмовлено. Вважаючи, що у зв'язку із такою відмовою та бездіяльністю порушено конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, та такими, що потребують судового захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. З наведених підстав просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 11.09.2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.

Ухвалою суду від 22.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі №319/624/20 ЗП/280/63/20. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 12.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Також, від позивача, подано клопотання про застосування судом п.4 ст. 159 КАС України, оскільки у встановлений Ухвалою суду про відкриття провадження по справі від 22.09.2020, відповідачем відзив на позовну заяву не подано.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Як встановлено матеріалами адміністративної справи, ухвала про відкриття провадження по справі разом із копією позовною заяви, була отримана представником відповідача 24.09.2020 нарочно, що підтверджено власноручним підписом з датою отримання представником відповідача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. Тобто, 15-ти денний строк для надання відзиву відповідачем відліковується з 25.09.2020 та закінчується 09.10.2020. 13.10.2020 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов. Відзив був надісланий представником відповідача засобами поштового зв'язку «Укрпошта». Згідно трекінгу відправлень сайту «Укрпошта» за №7060800729090, відзив був направлений до суду 09.10.2020, тобто в строк, встановлений ухвалою суду від 22.09.2020.

За таких обставин, клопотання позивача про факт невиконання відповідачем вимог ч. 4 ст. 159 КАС України задоволенню не підлягає.

У поданому відзиві відповідач зазначає, що у квітні 2019 року при перевірці обставин звернення ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України щодо обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за нормами постанови КМУ від 20.04.2005 № 306, було з'ясовано, що суми заробітної плати, отримані за один і той же період, зазначені в довідках від 20.07.2005 № 406, від 03.04.2018 № 35, від 19.06.2018 № 57 виданих ТОВ «Агро Дружба», відрізняються. Керівництву ТОВ «Агро Дружба» було рекомендовано видати оновлену довідку з урахуванням виявлених розбіжностей. До управління Позивач з оновленими довідками не звертався. Щодо застосування постанови №306 від 20.04.2005 зазначає, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 у зазначений період позивач працював головою колгоспу «Дружба» і нарахування заробітної плати проводилося кожного місяця, тому дія зазначеної Постанови КМУ №306 від 20.04.2005 на позивача не поширюється. Зарахування додаткового стажу - період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою 60-річного віку, а саме: 8 років 2 місяці 8 днів, при призначенні пенсії за віком не передбачено. Виходячи з вищевикладеного, вимога позивача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових 8 років до загального стажу є протиправною. Відповідно до протоколу № 122933 від 11.08.2005, розпорядження №122933 від 07.12.2015, розпорядження №122933 від 25.07.2018 в розрахунок пенсії позивача доплата за понаднормативний стаж була включена. Тому дана вимога позивача є безпідставною. Позивачем не зазначається відповідно до якої довідки він вважає необхідно провести перерахунок пенсії. До позову додає дві різні за змістом довідки № 57 від 19.06.2018 та № 355 від 26.12.2013. Також, повідомляю, шо позивач до управління довідку № 355 не надавав. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 24.06.2005 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджено протоколом №122933 від 11.08.2005.

Розмір пенсії обчислено на підставі даних персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2003, з урахуванням довідки сільськогосподарського виробничого кооперативу «Дружба» №406 від 20.07.2005 про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990.

Розпорядженням № 122933 від 07.12.2015 позивача на підставі його особистої заяви від 01.12.2015 переведено із пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

04 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Постанови КМУ № 306 від 20.04.2005 на підставі наданих довідок про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 виданих ТОВ «Агро Дружба»:

- №33 від 03.04.2018 (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії - основна з/п)

- №34 від 03.04.2018 (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії - додаткова з/п)

- №35 від 03.04.2018 (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії - загальна з/п)

- №36 від 03.04.2018

- №37 від 03.04.2018

З 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії з урахуванням нової довідки від 19.06.2018 № 57 за період з 01.01.1986 по 31.12.1990.

У листі відповідача від 04.09.2019 №459/К-1 зазначено, розмір пенсії обчислено з урахуванням довідки про заробітну плату сільськогосподарського виробничого кооперативу «Дружба» від 20.07.2005 № 406 за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990, яка видана на підставі особових рахунків про нараховану заробітну плату та даних персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2003. При цьому, в довідку були включені усі види оплати праці, які враховувалися в місяці їхнього одержання, тобто в тому місяці, на який вони припадали згідно з особовим рахунком (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,63566).

Згідно інформації Більмацького відділу з призначення, перерахунку та виплати пенсій Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на підставі особистого звернення позивача від 01.12.2015, його було переведено на пенсію за віком. Пенсію обчислено з урахуванням довідки про заробітну плату, наявної в пенсійній справі за період з 01.01.1986 по 31.12.1990 та за даними персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.10.2015 (з перервами) (після перерахунку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,44741).

Під час розгляду звернення позивача з'ясовано, що в матеріалах пенсійної справи наявні три довідки про заробітну плату (від 20.07.2005 № 406, від 03.04.2018 № 35, від 19.06.2018 №57), суми заробітної плати, отримані за один і той же період, відрізняються.

Враховуючи вищезазначене відповідачем надано доручення привести пенсійну справу у відповідність до чинного законодавства, тобто обчислення пенсії з 01.04.2018 провести з урахуванням первинно виданої довідки про заробітну плату від 20.07.2005 № 406, а також провести повторну перевірку достовірності видачі зазначених довідок про заробітну плату з долученням копій первинних документів.

05.06.2018 управлінням було здійснено перевірку достовірності довідки про заробітну плату для призначення пенсії, наданої ТОВ «Агро Дружба», № 35 від 03.04.2018, за результатом якої складено акт перевірки №4859/5.

При перевірці встановлено нерозбиті перехідні відпускні з січня 1986 на лютий в сумі 0,00263 грн та у 1989 році з серпня на вересень у сумі 0,00186 грн. У зв'язку з чим керівництву ТОВ «Агро Дружба» рекомендовано надати оновлену довідку.

19.06.2018 ТОВ «Агро Дружба» видано оновлену довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 57.

Згідно розпорядження №122933 від 25.07.2018 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2018, що склала - 3072,56 грн.

У квітні 2019 року при перевірці обставин звернення ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України щодо обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за нормами постанови КМУ від 20.04.2005 № 306, було з'ясовано, що суми заробітної плати, отримані за один і той же період, зазначені в довідках від 20.07.2005 № 406, від 03.04.2018 № 35, від 19.06.2018 № 57 виданих ТОВ «Агро Дружба», відрізняються.

У зв'язку з невідповідністю даних про заробітну плату за один і той же період розмір пенсії необхідно обчислити з урахуванням первинно виданої довідки про заробітну плату від 20.07.2005 № 406 та провести повторну перевірку достовірності видачі зазначених довідок (лист ГУ ПФУ в Запорізькій області від 09.04.2019 № 6139/02).

На виконання листа ГУ ПФУ в Запорізькій області було здійснено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, розмір пенсії склав - 2309,92 грн.

Пенсійний фонд України листом від 09.07.2019 №15889/К-4 повідомив, що на осіб, які отримували щомісячно заробітну плату і їм були встановлені інші виплати (премії, надбавки, доплати) із заздалегідь встановленою періодичністю за результатами роботи за рік, або інший період, Постанова № 306 не поширюється. Згідно з актом перевірки від 07.06.2019 № 5117/4, складеним за результатами перевірки довідок про заробітну плату за період роботи головою колгоспу «Дружба» з 01.01.1986 по 31.12.1990, позивачу щомісячно проводилося нарахування заробітної плати та за підсумками років позивач отримував доплати та премії. Враховуючи зазначене, обчислювати пенсію позивача з врахуванням Порядку, затвердженого постановою № 306, підстав немає.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд прийшов до наступних висновків.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституцій України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною другою статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв.

Згідно частини 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності Законом №1058, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Згідно абзацу 2 частини 2 статті 41 Закону №1058 для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 20.04.2005 своєю Постановою №306 затвердив Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць. Дія цього порядку поширюється на осіб, що до 01.07.1998 отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, а саме:

- тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;

- творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів).

Отже, чинним законодавством встановлено обмеження щодо врахування при обчисленні розміру пенсії доходів, отриманих за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися страхові внески - такі виплати враховуються в розмірі, який не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Відповідно до п. 2 Порядку №306 до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-12.

Відповідно до п.3 Порядку, для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць (далі - робота), особа звертається із заявою до управління, в якому зберігається пенсійна справа особи - у разі подання заяви особою, якій вже призначено пенсію; за місцем подання заяви про призначення пенсії - у разі звернення особи за призначенням пенсії.

Відповідно до п.4 Порядку до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. Таким документом може бути довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи. Підставою для виплати заробітної плати за результатами виконаної роботи, що зазначаються в довідці, може бути : законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи.

Відповідно до п. 9 Порядку №306, перерахунок пенсії у зв'язку із зарахуванням до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, здійснюється на підставі заяви та необхідних документів у строк, визначений статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20 липня 1974 року № 162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці та соцполітики № 259/34/5 від 08 червня 2001 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з п.6 Порядку №306 підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.

Відповідно до положень п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

В Українській PCP Республіканською Радою колгоспів 6 жовтня 1970 р були схвалені Рекомендації з організації та оплати праці та внутрішньогосподарському розрахунку в колгоспах. Цими Рекомендаціями були передбачені тарифні ставки оплати праці колгоспників за виконану норму виробітку або семигодинний робочий день (зміну), порядок оплати праці за акордними розцінками за центнер (тонну) виробленої продукції або за 100 руб. вартості валової продукції, реалізованої продукції, умовного валового доходу. Положення про оплату праці затверджувалось в кожному окремому колгоспі на основі цих Рекомендацій 1970 р., які вдосконалювалися з урахуванням економічних можливостей господарства.

Положення розроблялось правлінням колгоспу, узгоджувалось з виконавчим комітетом районної Ради депутатів трудящих і затверджувалось загальними зборами колгоспників (зборами уповноважених в тих колгоспах, де вони діяли на правах загальних зборів). Кожне Положення як локальний правовий акт був правовою основою для вирішення трудових спорів з питань оплати праці, що виникали між правлінням і членом колгоспу.

Як встановлено матеріалами адміністративної справи, Протоколом № 122933 від 11.08.2005 позивачу було призначено пенсію по інвалідності починаючи з 24.06.2005.

Розмір пенсії обчислено на підставі даних персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2003, з урахуванням довідки сільськогосподарського виробничого кооперативу «Дружба» №406 від 20.07.2005 про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990.

В зазначену довідку №406 були включені усі види оплати праці, які враховувалися в місяці їхнього одержання, тобто в тому місяці, на який вони припадали згідно з особовим рахунком.

Розпорядженням № 122933 від 07.12.2015 позивача на підставі його особистої заяви від 01.12.2015 року переведено із пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

04 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Постанови КМУ № 306 від 20.04.2005 на підставі наданих довідок про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 виданих ТОВ «Агро Дружба»:

- №33 від 03.04.2018 (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії - основна з/п)

- №34 від 03.04.2018 (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії - додаткова з/п)

- №35 від 03.04.2018 (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії - загальна з/п)

- №36 від 03.04.2018

- №37 від 03.04.2018

- 05.06.2018 управлінням було здійснено перевірку достовірності довідки про заробітну плату для призначення пенсії, наданої ТОВ «Агро Дружба», № 35 від 03.04.2018, за результатом якої складено акт перевірки №4859/5.

- При перевірці встановлено нерозбиті перехідні відпускні з січня 1986 р. на лютий в сумі 0,00263 грн та у 1989 році з серпня на вересень у сумі 0,00186 грн. У зв'язку з чим керівництву ТОВ «Агро Дружба» рекомендовано надати оновлену довідку. Акт перевірки директором та головним бухгалтером ТОВ «Агро Дружба» підписаний.

- 19.06.2018 ТОВ «Агро Дружба» видано оновлену довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 57.

- Згідно розпорядження №122933 від 25.07.2018 управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2018, що склала - 3072,56 грн.

У квітні 2019 року при перевірці обставин звернення ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України щодо обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за нормами постанови КМУ від 20.04.2005 № 306, було з'ясовано, що суми заробітної плати, отримані за один і той же період, зазначені в довідках від 20.07.2005 № 406, від 03.04.2018 № 35, від 19.06.2018 № 57 виданих ТОВ «Агро Дружба», відрізняються.

У зв'язку з невідповідністю даних про заробітну плату за один і той же період розмір пенсії необхідно обчислити з урахуванням первинно виданої довідки про заробітну плату від 20.07.2005 № 406 та провести повторну перевірку достовірності видачі зазначених довідок (лист ГУ ПФУ в Запорізькій області від 09.04.2019 № 6139/02).

На виконання листа ГУ ПФУ в Запорізькій області було здійснено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, розмір пенсії склав - 2309,92 грн.

07 червня 2019 року було проведено перевірку достовірності даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих сільськогосподарським виробничим кооперативом «Дружба» та ТОВ «Агро Дружба» та складено акт № 5117/4.

В ході перевірки встановлено, що суми заробітної плати, які зазначені у довідці від 20.07.2005 №406 за період з 01.01.1986 по 31.12.1990, відповідають даним книг обліку розрахунків по оплаті праці, крім січня-лютого 1986 року, де виявлено невірний розподіл відпускних у сумі 0,00263 грн та у грудні 1986 року зайво включено 0,00232 грн.

У довідках від 19.06.2018 № 57 та від 03.04.2018 № 35 за період з 01.01.1986 по 31.12.1990 розбіжність з даними книг обліку розрахунків по оплаті праці виникла з причини включення ТОВ «Агро Дружба» до суми кожного місяця 1/12 суми, яка була нарахована за підсумками кожного року, при цьому загальні суми за кожний рік вірні.

Як зазначає позивач у позовній заяві, при зверненні за перерахунком пенсії з оптимальним заробітком з 1886 по 1991, позивачем подано довідку №355 від 26.12.2013, видану сільськогосподарським виробничим кооперативом "Дружба, яка містить дані про заробітну плату позивача за період з 1986 року по 1990 рік з розбивкою помісячними сумами, яку відповідачем прийнято не було.

Як встановлено матеріалами справи позивач до відповідача довідку № 355 від 26.12.2013 не надавав.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.

Оскільки відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії щомісячні нарахування заробітної плати з доплатими та преміями (додатковими виплатами), тому суд вважає безпідставною відмову відповідача щодо неврахування даних довідок ТОВ «Агро Дружба» №406 від 20.07.2005, №57 від 19.06.2018 та №35 від 03.04.2018 за періоди з 01.01.2986 по 31.12.1992 та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із врахуванням довідок, виданих ТОВ «Агро Дружба» №406 від 20.07.2005, №57 від 19.06.2018 та №35 від 03.04.2018 за періоди з 01.01.2986 по 31.12.1992, які містять дані про заробітну плату позивача за період з 1986 року по 1990 з врахуванням положень Порядку №306 від 20.04.2005.

Щодо дати, з якої необхідно здійснити такий перерахунок то суд зазначає, що право позивача було порушено саме згідно з акту перевірки від 07.06.2019 № 5117/4, складеним за результатами перевірки довідок про заробітну плату за період роботи головою колгоспу «Дружба». Тому, суд вважає, що саме з 07.09.2019 відповідачу необхідно здійснити такий перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

За таких обставин, вимога позивача щодо виплати суми недоплаченої пенсії із січня 2016 р. по липень 2020 року в розмірі 72276,63 грн задоволенню не підлягає.

Щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових 8 років до загального стажу та включення в розрахунок доплати за по наднормативний стаж.

З 24.06.2005 позивачу призначено пенсію по інвалідності.

Відповідно ст. 30 Закону № 1058, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 визначено, що до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-ІУ, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Отже, при призначенні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , відповідно вимог ст. 24 Закону № 1058, до загального стажу було додано додатковий стаж 8 років 2 місяці 8 днів (різниця між 60-річним віком та віком позивача).

01 грудня 2015 року позивач звернувся за призначенням пенсії за віком.

Необхідний стаж для призначення пенсії за віком визначений ст. 26 Закону № 1058- ІУ. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Зарахування додаткового стажу - період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою 60-річного віку, а саме: 8 років 2 місяці 8 днів, при призначенні пенсії за віком не передбачено.

Виходячи з вищевикладеного, вимога позивача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових 8 років до загального стажу задоволенню не підляга.

Щодо включення в розрахунок пенсії доплати за понаднормативний стаж, відповідно до вимог ст. 28 Закону №1058 суд зазначає.

Відповідно до протоколу № 122933 від 11.08.2005, розпорядження №122933 від 07.12.2015, розпорядження №122933 від 25.07.2018 в розрахунок пенсії позивача доплата за понаднормативний стаж була включена.

Тому дана вимога позивача є безпідставною.

За приписамиг частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Зазначена стаття визначає, як розподіляються обов'язки щодо доказування і подання доказів між особами, які беруть участь у справі, та передбачає активну роль суду у процесі доказування та спрямована на забезпечення повного з'ясування обставин у справі на основі поєднання принципів змагальності та офіційності.

З наведених вище підстав, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимоги.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Матеріалами справи встановлено, що позивачем сплачено загальну суму судового збору у розмірі 1681,60 грн, відтак відшкодуванню підлягає половина сплаченого розміру судового збору, тобто 840,80 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління ПФУ в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Запорізькій області щодо неврахування положень Порядку №306 від 20.04.2005 Про визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць при проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно довідок, виданих ТОВ «Агро Дружба» №406 від 20.07.2005, №57 від 19.06.2018 та №35 від 03.04.2018.

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) із врахуванням виданих довідок ТОВ «Агро Дружба» №406 від 20.07.2005, №57 від 19.06.2018 та №35 від 03.04.2018, які містять дані про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 1986 року по 1990 рік та врахуванням положень Порядку №306 від 20.04.2005 Про визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць з 07.09.2019 з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) витрати по судовому збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано суддею 18.11.2020.

Суддя Р.В.Сацький