415/5191/18
2/415/78/20
17 листопада 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Луньової Д.Ю.,
за участю: секретаря судового засідання Гавриленко В.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), представник позивача - ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; місце проживання: АДРЕСА_4 ), третя особа - Лисичанська міська рада Луганської області (місцезнаходження: вул. Грушевського, буд. № 7, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) про встановлення земельного сервітуту, -
Ухвалою судді від 27 лютого 2020 року цивільну справу прийнято до провадження та призначене підготовче судове засідання.
Позивач та представник позивача в підготовче судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 29 липня 2020 року представник позивача надала заяву в якій просила розгляд справи провести без її участі та призначити справу до судового розгляду (а.с. 105).
Відповідач в підготовчі засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення повісток які отримав (а.с.78, 80, 94). Також повідомлявся шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада» (а.с. 112).
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Додаткових заяв та(або) клопотань від учасників справи до суду не надходило
Враховуючи положення ст. 198 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити питання про закриття підготовчого провадження у справі та призначення останньої до судового розгляду.
Разом з тим, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі правонаступника третьої особи з огляду на наступне.
Указом Президента України від 27 липня 2020 року № 293/2020 утворено військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 3 ч. 1, ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації». Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів). Повноваження військово-цивільних адміністрацій району, області починаються у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради.
Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради (ч. 11 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).
Частиною 4 статті 87 ЦК України передбачено, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
03 серпня 2020 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію юридичної особи - військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
Статтею 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено повноваження військово-цивільної адміністрації, серед яких це управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Організаційні та процедурні питання діяльності військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ регулюються Регламентом, затвердженим розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації «Про внесення змін до Регламенту військово-цивільної адміністрації та затвердження його у новій редакції» № 266 від 04 вересня 2020 року.
Частиною 2 Регламенту передбачено, що військово-цивільна адміністрації міста Лисичанськ - це тимчасовий державний орган, що здійснює на території міста Лисичанськ повноваження Лисичанської міської ради, її виконавчих органів, голови та інші повноваження, які визначені Законом України «Про військово-цивільні адміністрації», та забезпечує, зокрема і здійснення повноважень міської ради, її виконавчих органів та делегованих повноважень.
Таким чином, з часу утворення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області повноваження Лисичанської міської ради Луганської області припинено, та перейшли до військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Оскільки, повноваження Лисичанської міської ради Луганської області припинені з часу утворення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області, усі дії, що були вчинені третьою особою обов'язкові для її правонаступника спір між сторонами не врегульований, беручи до уваги, що Лисичанська міська рада Луганської області в особі уповноважених представників не зможе брати участь у судових засіданнях, суд вважає за необхідне призначити справу до судового розгляду та залучити до участі у справі в якості правонаступника Лисичанської міської ради Луганської області - Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області.
Керуючись ст.ст. 55, 197, 198, 200, 260 ЦПК України, суд -
Закрити підготовче провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа - Лисичанська міська рада Луганської області про встановлення земельного сервітуту та призначити справу до судового розгляду по суті в Лисичанському міському суді Луганської області на 11 годину 45 хвилин 20 січня 2021 року.
Встановити наступний порядок з'ясування обставин та дослідження доказів: заслухати пояснення сторін, дослідити письмові докази.
Залучити Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області до участі у зазначеній цивільній справі, як правонаступника прав та обов'язків Лисичанської міської ради Луганської області.
В судове засідання викликати сторони.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Д.Ю. Луньова