Постанова від 18.11.2020 по справі 400/1162/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 р.м. ОдесаСправа № 400/1162/20

Категорія: 112010200 Головуючий в 1 інстанції: Малих О.В.

Місце ухвалення: м. Миколаїв

Дата складання повного тексту: 22.07.2020 р.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглянута згідно п.1 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 липня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУПФ ) в Миколаївській області, третя особа комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (далі - КП "Первомайський міський водоканал") про:

- визнання протиправними дій ГУПФ в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 при призначені пенсії стаж роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року;

- зобов'язання ГУПФ в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року;

- зобов'язання ГУПФ в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказувала, що внаслідок невиконання комунальними підприємствами свого обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України вона був позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірні періоди на вказаних підприємствах. Позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періодів роботи з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року до страхового стажу за порушення, вчинене КП "Первомайський міський водоканал", оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що позивач, посилаючись на довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, видані КП "Первомайський міський водоканал" та Архівним відділом виконавчого комітету Первомайської міської ради, не враховує, по-перше, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає порядок нарахування та обліку платежів, які надходять від страхувальників, по-друге, нарахування страхових внесків на всі виплати не означає, що страхувальником покладений на нього обов'язок щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску виконано. В якості підтвердження факту не виконання обов'язку щодо сплати страхових внесків відповідачем надано довідки про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також відповідач зазначив, що неможливо здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії - 25 липня 2007 року з врахуванням періодів роботи до страхового стажу та заробітку з серпня 2007 року по лютий 2020 року, оскільки на момент призначення пенсії позивач ще не мала зазначеного стажу.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 липня 2020 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до ГУПФ України в Миколаївській області, за участю третьої особи - КП "Первомайський міський водоканал" - про визнання протиправними дій ГУПФ України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 при призначені пенсії стаж роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року; зобов'язання ГУПФ України в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , періоди роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року; зобов'язання ГУПФ України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року - відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та порушенням норм процесуального права.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовано тим, що суд першої інстанції не обґрунтував в судовому рішенні позицію щодо зарахування до стажу роботи періоди роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 рік.

Крім того, позивач наголошує, що не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємствами щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Так, відповідно до ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 (далі - Закон №1058), відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство страхувальник, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.

У відзиві ГУПФ в Миколаївській області на апеляційну скаргу вказується, що всупереч нормам діючого законодавства, згідно яких пенсія може обчислюватись з урахуванням довідки про заробітну плату отриману до 01 липня 2020 року, позивач надав до суду довідки про свій заробіток за 2004-2020 роки, тоді як заробітки за вказаний період зараховуються за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку за періоди стажу за які сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відзиві КП "Первомайський міський водоканал" на апеляційну скаргу вказується, що суд першої інстанції не вірно встановив обставини справи а рішення від 22 липня 2020 року у справі №400/1166/20 прийнято з порушенням норм матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 , перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

Позивач перебуває на обліку ГУПФ в Миколаївській області та з 25 липня 2007 року отримує пенсію за віком.

У період часу з 01 жовтня 1977 року по 30 листопада 2004 року позивач працювала в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" та з 01 грудня 2004 року по теперішній час працює на КП "Первомайський міський водоканал", що підтверджується записами в її трудовій книжці.

Листом від 19 лютого 2020 року за №315-346/С-02/8-1400/20 ГУПФ в Миколаївській області у відповідь на звернення від 10 лютого 2020 року №346/С-1400-20 повідомило позивача про те, що до її страхового стажу не зараховані періоди роботи з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 роки в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" та з 01 жовтня 2007 року по теперішній час в КП "Первомайський міський водоканал" у зв'язку з несплатою роботодавцями страхових внесків.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що ГУПФ в Миколаївській області у порядку, передбаченому ч.4 ст. 42 Закону №1058 повинно щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводити перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.

Одночасно з цим, суд першої інстанції погодився з позицією ГУПФ в Миколаївській області, що неможливо здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії - 25 липня 2017 року з врахуванням періодів роботи до страхового стажу та заробітку з серпня 2007 року по лютий 2020 року, оскільки на момент призначення пенсії позивач ще не мала зазначеного стажу. Крім того, за період з 01 травня 2006 року по 30 вересня 2007 року КП "Первомайський міський водоканал" сплатило страхові внески. Однак, позивач має право звернутися із заявою про перерахунок розміру пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону №1058.

За таких обставин, позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх прав.

Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону №1058 передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст. 1 Закону №1058 страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно п.1 ч.1 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 ст. 24 Закону №1058 встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст. 20 Закону №1058 страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

З матеріалів справи, а саме з трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.19-21), вбачається, що в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" працювала з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 року та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01 листопада 2004 року по теперішній час на посадах начальника виробничого відділу та начальника виробничо-технічного відділу відповідно.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Також, згідно інформаційного листа Вищого адміністративного суду №212/11/14-14 від 18 лютого 2014 року наявність заборгованості перед Пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку (призначені) пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює за страхована особа. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. А застрахована особа не несе відповідальності за несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків; нарахованих із заробітної плати цієї особи. Цю відповідальність відповідно до вищезазначених норм закону несе тільки страхувальник (підприємство).

Всі місяці роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику, заробітну плату та утримало відповідні страхові внески з неї, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідок КП "Первомайський міський водоканал" про заробітну плату позивача для обчислення пенсії за період з 2004 року по 2020 рік (а.с.22-26) на всі зазначені виплати підприємствами, де працювала позивач, були нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Таким чином, посилання відповідача на відсутність підстав для врахування отриманих ним сум заробітної плати у зв'язку з несплатою підприємством страхових внесків, є хибним, оскільки дане спростовується матеріалами справи.

Крім того, судова колегія акцентує увагу на тому, що навіть неналежне виконання підприємством-страхувальником обов'язку щодо належної сплати страхових внесків та наявністю заборгованості цього підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового та пільгового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи, які підтверджені даними трудової книжки.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постановах від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а та від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а.

За таких обставин, судова колегія вважає необґрунтованим висновок суду першої інстанції про відмову в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасовуючи рішення суду першої інстанції, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .

Судова колегія вирішує питання щодо розподілу судових витрат відповідно ст.ст. 139-143 КАС України.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 було сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією №N04T75581M від 03 березня 2020 року та за подачу апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції у розмірі 1 261,50 грн., що підтверджується квитанцією №27911638 від 11 серпня 2020 року.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст. 315, п.п.3, 4 ч.1 ст. 317, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 липня 2020 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 при призначені пенсії стаж роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 рік та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 рік.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 рік та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 по 19 лютого 2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01 березня 2004 року по 30 листопада 2004 рік та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01 жовтня 2007 року по 19 лютого 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за подачу адміністративного позову та 1 261,50 грн. (одна тисяча двісті шістдесят одну гривню 50 коп.) за подачу апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 18 листопада 2020 року

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Суддя: Лук'янчук О.В. Ступакова І.Г.