Головуючий суддя у першій інстанції : Клименко О.М.
04 листопада 2020 рокуЛьвівсправа № 1.380.2019.005428 пров. № А/857/5958/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Бруновської Н.В.
суддів: Матковської З.М., Шавеля Р.М.
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
апелянта: ОСОБА_1
представника апелянта: Микуша Д.М.
представника відповідача: Болюби О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2020 року у справі № 1.380.2019.005428 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
21.10.2019р. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку та розстрочення ( виплата 50 %) нарахованого в 2018р. підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям» від 21.02.2018р.
Крім того, позивач просив суд, зобов'язати пенсійний орган провести перерахунок нарахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018р. в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення та виплат різниці між нарахованою та виплаченою пенсією за вислугу років з 01.01.2018р. з використанням коефіцієнту 70% відповідних сум грошового забезпечення (з врахуванням розтермінування виплати підвищення щомісяця в розмірі 50% в 2018 р.) та пенсією, що мала бути нарахована та виплачена з використанням коефіцієнту 90% відповідних сум грошового забезпечення (з виплатою 100% підвищення щомісяця).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2020р. позов задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за період з 01.01.2018р. - 19.07.2018р. з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Крім того, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за період з 01.01.2018р. - 19.07.2018р., виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Також суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019р. 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р.
Суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р. В решті вимог суд відмовив.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2020р. скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
ОСОБА_1 та його представник Микуш Д.М. в судовому засіданні підтримали апеляційну скаргу із підстав у ній зазначених.
Представник відповідача Болюба О.В. в судовому засіданні просила суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом другої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 яке видане Львівським обласним військовим комісаріат. (а.с.6).
23.11.1986р. пенсійний орган призначив позивачу пенсію за вислугу років в розмірі - 75 % суми грошового забезпечення, з 01.01.2007р. - 90 % суми грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». (а.с.28).
Отже, з 01.01.2017р. розмір пенсії ОСОБА_1 . Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області обчислено, виходячи з 90% грошового забезпечення, з 01.01.2018р. - 70 % грошового забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На підставі заяви позивача від 20.07.2018р. про переведення пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності пенсійний орган призначив пенсію по інвалідності з 20.07.2018р. у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (а.с.127).
20.03.2019р. ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про надання інформації щодо зменшення розміру пенсії.
Так, на вказану заяву, пенсійний орган надав відповідь від 19.04.2019 року №1505/14-20/07.05-06 в якому зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки про грошове забезпечення від 11.03.2018р. №ХВ41320 розмір пенсії з врахуванням надбавок та підвищень з 01.01.2018р. становив 6103,75 грн.
Крім того, на підставі заяви ОСОБА_1 від 20.07.2018р. останнього переведено на пенсію по інвалідності відповідно до п. «а» ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія по інвалідності з 20.07.2018р. виплачується у розмірі 80% сум грошового забезпечення. З 01.01.2019р. розмір пенсії з урахуванням надбавок та підвищень становить 7918,40 грн.
В даній справі правовідносини виникли між сторонами в частині зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку та розстрочення ( виплати 50 %) нарахованого в 2018р. підвищення до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб».
ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінету Міністрів України фактично делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п.2, 3 ст.116 Конституції України.
п.1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактично зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
На виконання ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі також Постанова №103), пунктом 1 якої передбачено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Із змісту положень ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) видно, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому ч.2 цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 % , до категорії 2 - 95%.
Отже, відсотковий розмір при призначені пенсії визначається ст.13 Закону України «Про пенсійне за пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розмір складових пенсії визначається Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, відсоткове співвідношення, встановлене ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. який набрав чинності 01.10.2011р., внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (ст.43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аваріях на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорій 1 - 95 %.
Тобто, з 01.10 2011р. положення ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо визначення граничного розміру пенсій за вислугу років 90 % відповідних сум грошового забезпечення втратила чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
В подальшому відповідно до Закону України від 27.03.2014р. «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» який набрав чинності 01.04.2014р. внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» де число « 80» змінено на число « 70» максимальний розмір пенсії).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. в справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. набрало законної сили 05.03.2019р.
За наслідками касаційного оскарження постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019р. у справі №826/3858/18 (адміністративне провадження №К/9901/10882/19) касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. без змін.
Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до її перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» становив 90 % грошового забезпечення. На момент обчислення пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення діяла норма ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» яка визначала максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 90 % грошового забезпечення.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу за вислугу років, розмір якої до проведення такого перерахунку становив 90% грошового забезпечення, у пенсійного органу з 01.01.2018р.-19.07.2018р. (з 20.07.2018р. призначена пенсія по інвалідності) відсутні правові підстави для обмеження пенсії в розмірі 70 % грошового забезпечення згідно ч.2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Оскільки дане обмеження не має зворотної сили та стосується лише обчислення максимального розмірі призначеної пенсії на час дії цієї ж норми та не може обмежувати право на отримання пенсії за вислугу років в розмірі 90 % грошового забезпечення. Внесені зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо встановлення грошового забезпечення у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватись виключно при призначені пенсії. Тому, суд першої інстанції з врахуванням ефективного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів обґрунтовано зобов'язав пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії позивачу за вислугу років з 01.01.2018р. - 19.07.2018р. виходячи з 90 % грошового забезпечення та здійснення виплат з врахуванням виплачених сум.
Разом з тим, колегія суддів вважає зазначити, що на підстав особистої заяви ОСОБА_1 від 20.07.2018р. про переведення з пенсії за вислуги років на пенсію по інвалідності, пенсійний орган призначив останньому пенсію по інвалідності з 20.07.2018р. у розмірі 80% грошового забезпечення. ( а.с.127 )
Зокрема, пенсійний орган на вимогу суду надав копію заяви позивача від 20.07.2018р. про переведення з пенсії з вислуги років на пенсію по інвалідності, яка підписана власноручно заявником, що підтвердив останній в судовому засіданні.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2020р. суд витребував в пенсійного органу наступну інформацію:
- чи рекомендувалось, наполягалось чи інше представником пенсійного фонду ОСОБА_2 написати ОСОБА_1 заяву від 20.07.2018р. про призначення йому пенсії по інвалідності;
- якою нормою Закону керувався пенсійний фонд при призначенні ОСОБА_1 пенсій по інвалідності на підставі його заяви від 20.07.2018р.;
- у разі ненаписання заяви ОСОБА_1 заяви від 20.07.2018р. про призначення йому пенсії по інвалідності, який розмір грошового забезпечення виплачувався б як пенсіонеру інваліду війни 2 групи при виконання обов'язків військового службовця (90, 80, 70 відсоктів).
На виконання вимог ухвали апеляційного суду, відповідач надав пояснення у яких зазначив, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 виплачувалась пенсія за вислугу років у розмірі 90 % сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.05.2014р. не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Тому, після 01.05.2014р. при призначенні (перерахунку) пенсії за вислугу років, розмір пенсії обчислюється з урахуванням внесених змін.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова - 103), з 01.01.2018р позивачу здійснено перерахунок пенсії з оновленого грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” станом на 01.03.2018р.
Розмір пенсії при перерахунку обчислений за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції чинній на момент проведення перерахунку пенсії, тобто максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
20.07.2018р. на особистому прийомі у відділі обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Управління обслуговування громадян, головним спеціалістом Кобилецькою З.Оё надано роз'яснення ОСОБА_1 щодо відсоткового розміру основної пенсії при здійсненні перерахунку з 01.01.2018р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»
При цьому, повідомлено, що оскільки позивач визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни II групи, тому відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основний розмір пенсії обчислювався б з розрахунку 80 % сум грошового забезпечення.
В подальшому, на підставі заяви ОСОБА_1 від 20.07.2018р., останньому призначено пенсію по інвалідності у розмірі 80 % сум грошового забезпечення відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта, що пенсійний орган вчинив протиправну поведінку запропонувавши перейти з одного виду пенсії на іншу, оскільки перехід з одного виду пенсії на іншу є волевиявленням самого заявника, рішення яке позивач прийняв самостійно.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку що пенсійний орган правомірно здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розмірі 80 % грошового забезпечення, оскільки з 20.07.2018р. на підставі заяви позивачу призначено пенсію по інвалідності згідно із ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №826/3858/18 скасовано п.2 Постанови №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018р. позивач має право отримувати пенсію з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою, з 05.03.2019р. (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову в частині, визнання дій пенсійного органу протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням 100 відсоткового підвищення суми пенсії з 05.03.2019р. з урахуванням раніше здійснених виплат, визначеної станом на 01.03.2018р. В іншій частині судове рішення не оскаржується.
Доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
В ст.242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2020 року у справі № 1.380.2019.005428 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Бруновська
Суддя З.М. Матковська
Суддя Р.М. Шавель
Постанова в повному обсязі складена 16.11.2020р.