про залишення позовної заяви без розгляду
16 листопада 2020 року 320/11649/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві позовну заяву Кандидата у депутати Бучанської районної ради Київської області ОСОБА_1 до Бучанська районна територіальна виборча комісія Київської області про визнання протиправними дій та бездіяльності,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Кандидат у депутати Бучанської районної ради Київської області Соловйова Юлія Олександрівна з позовом до Бучанська районна територіальна виборча комісія Київської області про визнання протиправними дій та бездіяльності.
Як позовні вимоги, позивачкою були заявлені наступні вимоги:
1) Встановити факт грубого та систематичного порушення Конституції України, Виборчого Кодексу України, законодавства України Бучанською районною територіальною виборчою комісією Київської області, який полягає у бездіяльності цієї територіальної виборчої комісії щодо неприйняття рішення по моїй скарзі у встановлений законом строк і спосіб, порушення процедури розгляду скарг, встановленої Виборчим кодексом України.
2) Визнати протиправними дії посадових осіб Бучанської районної територіальної виборчої комісії (голови та секретаря комісії) щодо внесення недостовірних відомостей до документів комісії, зокрема внесення недостовірних відомостей до Постанови Бучанської РТВК №72 від 09 листопада 2020 року «Про скаргу кандидата у депутати Бучанської районної ради від Київської обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 від 08.11.2020 №764, внесення недостовірних відомостей до Витягу з Протоколу безперервного засідання Бучанської РТВК по встановленню результатів виборів до Бучанської районної ради Київської області та порушення порядку ведення засідання головою комісії.
3) Розглянути Суду можливість винесення Окремої Ухвали стосовно порушення законодавства, що містить ознаки кримінального правопорушення (згідно статті 157 Кримінального Кодексу України (перешкоджання здійсненню виборчого права).згідно частини 2, частини 4 статті 1583 Кримінального Кодексу України (підробка документів), щодо залучення правоохоронних органів на предмет перевірки фактів внесення недостовірних даних до документів Бучанської районної територіальної виборчої комісії, підробки документів та протиправних дій посадових осіб комісії головою Бучанської районної територіальної виборчої комісії Київської області Трошиним Олексієм Михайловичем та секретарем Бучанської РТВК Кривою Наталією Григорівною для вжиття відповідних заходів для припинення порушень законодавства).
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що даний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду з огляду на наступне.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, у тому числі спеціальні строки звернення до суду з таким позовом, передбачені статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з положеннями частини першої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною шостою статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Вказана норма є спеціальною по відношенню до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає строк звернення до адміністративного суду, та чітко визначає початок обчислення строку звернення до суду - день прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Частинами першою-третьою статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.
Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Суд наголошує на тому, що відповідно до частини п'ятої статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Вищий адміністративний суд України у пункті 8.1.1 Постанови Пленуму "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 № 15 зазначив, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Таким чином, вирішальним для встановлення моменту початку перебігу строку на звернення до суду у справах щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів комісії є саме дата прийняття рішення, вчинення дії та допущення бездіяльності.
Строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено, в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності (п.8.1.2 вказаної Постанови).
Пунктом 9 вказаної Постанови Пленуму зазначено, що позовна заява у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишається без розгляду, якщо позивач пропустив строк звернення до суду.
У разі пропущення строку звернення до суду позовні заяви у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишаються судами без розгляду на будь-якій стадії проходження справи в суді: відкриття провадження, в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
При цьому суд звертає увагу, що зміст правових норм, передбачених частиною 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017, та частиною 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції після 15.12.2017 щодо строку подання позовних заяв у виборчих справах та залишення без розгляду позовних заяв, поданих після закінчення цих строків, є абсолютно аналогічним, тому положення Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 № 15 можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Так, зі змісту адміністративного позову вбачається, що предметом оскарження є постанова відповідача №72 від 09 листопада 2020 року, винесена о 01 год. 35 хв. №764 «Про скаргу кандидата у депутати Бучанської районної ради від Київської обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 від 08.11.2020" та Витягу з Протоколу безперервного засідання Бучанської РТВК по встановленню результатів виборів до Бучанської районної ради Київської області та порушення порядку ведення засідання головою комісії від 09 листопада 2020 року, винесеного о 00 год. 39хв. Копії оскаржуваних постанови та протоколу надані позивачем до позову самостійно.
Враховуючи зазначені вище норми Кодексу адміністративного судочинства України та обставини справи 5 денний строк на звернення позивача до адміністративного суду, обчислений в днях і годинах закінчився щодо оскаржуваної постанови 14 листопада 2020 о 01 год.35 хв., а оскаржуваного витягу - о 00 год.39 хв. відповідно.
Однак з відмітки канцелярії Київського окружного адміністративного суду слідує, що позивач подав ці позовну заяву 14 листопада 2020 лише о 23 год.38 хв. - тобто пропустивши строк на звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою.
За таких обставин суд дійшов висновку, що даний позов підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 270, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Кандидата у депутати Бучанської районної ради Київської області ОСОБА_1 до Бучанської районної територіальної виборчої комісії Київської області про визнання протиправними дій та бездіяльності Бучанської районної територіальної виборчої комісії Київської області, - залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати (видати) позивачу невідкладно.
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273 - 277 КАС України, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275 - 277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286 - 288 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Терлецька О.О.