Рішення від 04.11.2020 по справі 240/9060/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/9060/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Шевчук Т.А.,

представника позивача Лісовця В.О., представників відповідачів Стасюк І.Я., Ковальової С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом (а.с.43-54), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області та Державної установи «Територіальне медичне об'єднання міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області» щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби;

- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області та Державну установу «Територіальне медичне об'єднання міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області» подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби.

В обґрунтування позову зазначає, що рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі по тексту - Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та здійснення її перерахунку; норма, яка обмежувала складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, перестала діяти з 05.03.2019, а тому відповідачі повинні були скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, однак листом від 02.06.2020 № 743/33/26-2020 протиправно відмовились це робити.

Процесуальні строки, які були, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, продовжені на строк дії карантину, установленого з 12.03.2020, закінчуються 06.08.2020, згідно пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року.

Ухвалою від 13.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" відзиву на позов не подала, подала клопотання про заміну неналежного відповідача (а.с.90-91), в якому просило замінити їх на Міністерство внутрішніх справ України, зазначаючи, що відповідно до наказу МВС України від 25.02.2019 № 129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу МВС, а до функцій ТМО належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС.

Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області подало відзив на позов (а.с.92-100), в якому просило відмовити в задоволенні позовних вимог, в якому вказує, що відповідно до наказу МВС України від 25.02.2019 № 129 Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області не є уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій.

В період з 25.08.2020 по 11.09.2020 суддя Семенюк М.М. перебував у відпустці.

Ухвалою від 14.09.2020 справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.

В підготовчому засіданні суд залучив Міністерство внутрішніх справ України як другого відповідача.

Міністерство внутрішніх справ України відзиву на позов не подало.

В судовому засіданні:

- представник позивача просив задовольнити позов;

- представники Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" просили відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що Посмтанова № 704 ніяким чином не впливає на перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції);

- Міністерство внутрішніх справ України будучи належним чином повідомлене про час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечило.

Проаналізувавши та оцінивши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, позивач як колишній працівник міліції, є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), яка йому була перерахована з 01.01.2016 відповідно Постанови КМ України від № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та Постанова №103 (а.с.65-66, 123-126).

Позивач подав до голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області заяву від 22.05.2020 (а.с.57-60), в якій, посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби.

Дане звернення було Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направлене до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", яка листом від 02.06.2020 № 743/33/26-2020 (а.с.61-62) повідомила позивача, що підстав для підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не має, оскільки грошове забезпечення для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 визначене Постановою № 988, а Постанова № 704 стосується інших осіб.

Вважаючи, що йому протиправно відмовили в складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення за його заявою від 22.05.2020 (а.с.57-60).

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що для вирішення даного спору треба з'ясувати, чи впливає рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та чи повинна позивачу перераховуватись пенсія у зв'язку з підвищенням, відповідно до Постанови № 704, грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд звертає увагу, що визнані вказаним судовим рішенням протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 регламентували перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), тобто не стосувались позивача.

Зміни, внесені Постановою № 103 до додатку 2 Порядку № 45, які були визнані вказаним судовим рішенням протиправними та нечинними, не обмежували щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в формі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Тобто рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, ніяким чином не стосується перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), тобто позивача.

Частиною 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Види грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для поліцейських встановлені Постановою № 988, а не Постановою № 704, а тому і підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням Постановою № 704 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців - не має.

Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви рішення, дії, бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що не склавши та не подавши до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення за заявою позивача від 22.05.2020, відповідний суб'єкта владних повноважень діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (Старий Бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008, 40108625), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" (вул. Професора Кравченка, 2, м. Житомир, 10014, 08734196), другий відповідач - Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк

Повне судове рішення складене 16 листопада 2020 року