Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 листопада 2020 р. Справа№200/7867/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
25 серпня 2020 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171400, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка,вулиця Ціолковського, будинок №25) про визнання протиправним та скасування рішення Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у перерахунку пенсії від 31.07.2020 року, зобов'язання Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р (ІІ) 2019 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-85-898 від 21.07.2020 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури України, виходячи з 90% заробітної плати з 13.12.2019 року без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в 2011 році йому була призначена пенсія на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 року. На даний час заробітна плата працівникам обласних та місцевих прокуратур нараховується та виплачується на підставі Постанови КМУ №657 від 30.08.2017 року. Вважає, що відповідач на підставі Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року зобов'язаний був провести перерахунок пенсії за наданою ним довідкою у розмірі 90 відсотків від заробітку без обмеження граничного розміру, починаючи з 13.12.2019 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим працівникам прокуратури на підставі Постанови КМУ №657.
Ухвалою суду від 14.09.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
У період з 09.11.2020 року по 13.11.2020 року включно суддя Мозговая Н.А. перебувала у відрядженні.
Ухвалою суду від 16.11.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про відмову у зупиненні провадження по справі.
Відповідач відзив на адміністративний позов не надав. Відповідно до ч.4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), громадянин України, перебуває на обліку у Костянтинівсько - Дружківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за вислугою років, та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Костянтинівсько- Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171400), є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що 29.07.2020 року позивач звернувся до Костянтинівсько Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, виданою прокуратурою Донецької області від 21.07.2020 року №18-85-898 по заробітній платі станом на 06.09.2017 року відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII в первинній редакції та рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-(ІІ)/2019.
До заяви про перерахунок пенсії позивачем були надані наступні документи: заява про перерахунок пенсії від 29.07.2020 року №3486, довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за нормами на 06.09.2017 року за відповідною посадою, яку видано прокуратурою Донецької області від 21.07.2020 року №18-85-898.
Рішенням Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31.07.2020 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. В рішенні про відмову у перерахунку пенсії зазначено, що право на перерахунок пенсії по заробітній платі виникає з дня ухвалення Другим Сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 року прийнятого рішенням №7-р(ІІ)/2019, тобто з 13.12.2019 року та у разі прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури. Довідка про заробітну плату повинна містити інформацію за нормами після 13.12.2019 року (а.с.14-15).
Не погодившись з рішеннями про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ):
- прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
- обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон від 14.10.2014 року №1697-VII), який набрав чинності 15.07.2015 року та на цій підставі втратила чинність ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII.
Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст.86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до ч. 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VIII (далі - Закон від 28.12.2014 року № 76-VIII, набрав чинності 01.01.2015 року) до ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року № 1789-XII (в редакції Закону від 08.07.2011 року № 3668-VI) та до ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII внесені зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону від 14.10.2014 року №1697-VII попередній Закон від 05.11.1991 року №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст. 50-1.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону від 28.12.2014 року №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Окрім цього, 11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII, яким викладено у новій редакції, зокрема, п. 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII (зі змінами згідно Закону від 28.12.2014 року №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Так, постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У даній постанові Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 року № 1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
Суд зазначає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує ст. 22 Конституції України.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 (надалі - Рішення №7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). До аналогічних висновків Конституційний Суд України дійшов у рішеннях від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008, від 23 червня 2009 року № 15-рп/2009" (абзац другий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 травня 2010 року № 14-рп/2010).
Таким чином, за результатами розгляду конституційної скарги Конституційний Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційний Суд встановив порядок виконання цього рішення, а саме:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
При цьому, суд враховує, що у пункті 2 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, ч. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII з 13.12.2019 не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Натомість з 13.12.2019 підлягає застосуванню Закон у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Підставою для проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала чинності 06 вересня 2017 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку, яка видана прокуратурою Донецької області «18-85-898 від 21.07.2020 року, однак відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що право на перерахунок пенсії по заробітній платі виникає з дня ухвалення Другим Сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 року прийнятого рішенням №7-р(ІІ)/2019, тобто з 13.12.2019 року та у разі прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури. Довідка про заробітну плату повинна містити інформацію за нормами після 13.12.2019 року
З довідки прокуратури Донецької області №18-85-898 від 21.07.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії встановлено, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-(ІІ)/2019 та Постанови КМУ від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, щодо оплати праці працівникам прокуратури», за нормами станом на 06.09.2017 року розмір заробітної плати (грошового забезпечення) працюючого працівника, з якої прокуратурою Донецької області сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідною (прирівняною) посадою заступника прокурора прокуратури Донецької області м. Дебальцево, складає:
- посадовий оклад - 7460,00 грн.;
- надбавка за класний чин (радник юстиції) - 2200,00 грн.;
- надбавка за вислугою років (25%) - 1865,00 грн.;
- надбавка за висока досягнення у праці за виконання особливо важливої роботи у розмірі (90%) - 10372, 50 грн.;
- премія (60%) - 13138,50 грн.;
- матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 2919,67 грн.;
- матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань (1/12) -2919,67 грн., усього 40875,34 грн. (а.с.11).
Доказів недійсності вказаної довідки відповідачем не надано. Відтак, вказана довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на підставі такої довідки має бути проведений перерахунок пенсії позивача.
Таким чином, відповідач повинен був провести позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви позивача від 29.07.2020 року №3486, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Донецької області №18-85-898 від 21.07.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії та з урахуванням рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 року.
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у перерахунку пенсії від 31.07.2020 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657.
Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії з посиланням на те, що право на перерахунок пенсії по заробітній платі виникає з дня ухвалення Другим Сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 року прийнятого рішенням №7-р(ІІ)/2019, тобто з 13.12.2019 року та у разі прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури. Довідка про заробітну плату повинна містити інформацію за нормами після 13.12.2019 року.
Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
З огляду на викладене, суд вбачає наявність підстав для захисту порушеного права позивачки шляхом зобов'язання Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 13.12.2019 року позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-85-898 від 21.07.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В решті заявлених вимог суд вважає за необхідне відмовити.
При цьому, суд враховує, що саме такий спосіб захисту порушеного права був застосований Верховним Судом у справі № 520/2120/20.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині.
Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. (а.с.7), тому зважаючи на часткове задоволення позову немайнового характеру, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - сума судового збору у розмірі 420,40 грн. на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171400, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка,вулиця Ціолковського, будинок №25) про визнання протиправним та скасування рішення Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у перерахунку пенсії від 31.07.2020 року, зобов'язання Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р (ІІ) 2019 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-85-898 від 21.07.2020 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури України, виходячи з 90% заробітної плати з 13.12.2019 року без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заробітній платі від 31.07.2020 року.
Зобов'язати Костянтинівсько - Дружківське об'єднанео управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171400, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка,вулиця Ціолковського, будинок №25) здійснити з 13.12.2019 року ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-85-898 від 21.07.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171400, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка,вулиця Ціолковського, будинок №25) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 16 листопада 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая