Рішення від 12.10.2020 по справі 200/8364/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 р. Справа№200/8364/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач), відповідно до якого просить суд:

- визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача №8822 від 01.09.2020 року про відмову позивачу в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру»;

- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» половину строку навчання на денному відділенні юридичного факультету Маріупольському державному гуманітарному університеті з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року, з 01.09.2009 року по 30.06.2010 року.

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 30.08.2020 року про переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 20.03.2020 року перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію, як одержувач пенсії по інвалідності 2 групи загальне захворювання, відповідно до ст. 30-32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач зазначає, що 30.08.2020 року звернувся до відповідача через особистий кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням періоду роботи в органах прокуратури та половини часу навчання на денному відділенні юридичного факультету Маріупольського державного гуманітарного університету.

Рішенням відповідача № 8822 від 01.09.2020 року йому відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», через відсутність необхідного стажу роботи в органах прокуратури.

Позивач вважає, що має право на відповідну пенсію та документи, що його підтверджують, не згоден з рішенням відповідача, вважає його незаконним та таким, що порушує його конституційні права.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні з 19.02.2018 року як отримувач пенсії по інвалідності II групи відповідно до ст.30-34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказав, що згідно ч.9 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (далі Закон - № 1697-VІІ), прокурорам, визнаним інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Відповідач зазначає, що згідно довідки Прокуратури Донецької області від 14.08.2020р. № 11-416вн-20 стаж роботи позивача в органах прокуратури складає 08 років 02 місяці 13 днів, що не відповідає вимогам ч.9 ст. 86 Закону № 1697.

Згідно ч. 6 ст.86 Закону № 1697 до вислуги років, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 86, зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання.

Відповідач вказав, що підстави для зарахування половини строку навчання в Маріупольському державному гуманітарному університеті за спеціальністю «Правознавство» до стажу роботи в органах прокуратури при призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ч.9 ст.86 Закону № 1697, відсутні.

За таких обставин, було вирішено відмовити ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно ч.9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії згідно наданої заяви № 8822 від 30.08.2020 року.

Відповідач вважає, що він діяв у спосіб та у межах передбачених Конституцією та Законами України, та що ним не було порушено права позивача.

У встановлений строк судом позивач надав відповідь на відзив в якій підтримав свою позицію щодо задоволення позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку спрощеного провадження, на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши обставини даної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії № НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 9-11).

Відповідач, Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27А, є органом державної влади, про що вказано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

Рішенням Обласної медико-соціальної експертної комісії позивачу присвоєна друга група інвалідності внаслідок загального захворювання, що підтверджується довідкою до акту огляду медико - соціальної експертної комісії серії ААБ № 581557 (а.с. 12).

Згідно виписки з програми ІКІС ПФУ «Підсистема призначення та виплати пенсії», ОСОБА_1 з 19.02.2018 року по теперішній час перебуває на обліку в Маріупольському ОУПФУ Донецької області та одержує пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до ст. 30-34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 100-101).

30.08.2020 року позивач звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області через особистий кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням періоду роботи в органах прокуратури та половини часу навчання на денному відділенні юридичного факультету Маріупольського державного гуманітарного університету (а.с. 52 )

До заяви про переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» позивачем були надані наступні документи:

- заяву № 8822 від 30.08.2020 року;

- сканкопію трудової книжки серії НОМЕР_3 від 01.09.2008 року;

- сканкопію диплому НОМЕР_4 від 04.07.2009 року, додаток до диплому 12ВД № 603500;

- сканкопіюю диплому НОМЕР_5 від 30.06.2010 року, додаток до диплому 12ВП № 444149;

- сканкопію довідки про стаж № 11-416ве-20 від 14.08.2020 року;

- сканкопію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією 12ААБ№581557 від № 581557 від 26.02.2020 року;

- сканкопію довідки про чинну заробітну плату № 18-85-981 від 28.08.2020 року;

- сканкопію довідок про складові заробітної плати/грошове забезпечення № 18-85-982, № 18-85-983 від 28.08.2020 року;

- сканкопію заяви від 30.08.2020 року;

- сканкопію паспорта, довідки про реєстрацію місця проживання та ідентифікаційного номеру.

Рішенням Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 8822 від 01 вересня 2020 року позивачу було відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з посиланням на відсутність необхідного стажу роботи в органах прокуратури.

Згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (в редакції станом на момент звернення позивача із відповідною заявою), прокурорам, визнаним інвалідами І або ІІ групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

У спірному рішенні вказано, що згідно з довідкою Прокуратури Донецької області від 14.08.2020 року № 11-416вн-20 стаж роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури складає 08 років 02 місяці 13 днів, що не відповідає вимогам ч. 9 ст. 86 Закону України № 1697.

Згідно ч. 6 ст. 86 Закону України № 1697 до вислуги років, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 86 зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання. Підстави зарахування половину строку навчання в Маріупольському державному гуманітарному університеті за спеціальністю «Правознавство» до стажу роботи в органах прокуратури при призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України № 1697, відсутні.

Вказано, що через відсутність необхідного стажу роботи в органах прокуратури немає правових підстав для переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

За таких обставин відмовлено ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії згідно наданої заяви № 8822 від 30.08.2020 року (а.с. 7-8).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначено Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Абзацом 22 статті 1 Закону №1058-IV визначено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному управлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з ч. 5 ст. 44 Закону №1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Пенсійне забезпечення прокурорів та працівників прокуратури визначено в Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року (далі - Закон №1697-VII).

Відповідно до ч. 6 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Згідно частини 13 статті 86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Відповідно до частини 9 статті 86 Закону №1697-VII прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Згідно з довідкою відділу роботи з кадрами прокуратури Донецької області від 14.08.2020 року № 11-416вн-20 позивач має стаж роботи па прокурорських посадах в органах прокуратури станом на 14.08.2020 року - 08 років 02 місяця 13 днів (а.с. 22).

Зі спірного рішення видно, що відповідачем позивачеві до стажу для призначення пенсії по інвалідності, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», не зараховано половину строку навчання на денному відділенні юридичного факультету Маріупольському державному гуманітарному університеті з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року та з 01.09.2009 року по 30.06.2010 року.

Проте, обґрунтування підстав такого неврахування відповідачем не наведено ані у спірному рішенні, ані у відзиві на позовну заяву.

Згідно з абзацом 5 пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України "Про вищу освіту", вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної. загальної середньої освіти.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України "Про вищу освіту", в Україні діють заклади вищої освіти таких типів, зокрема:

університет - багатогалузевий (класичний, технічний) або галузевий (профільний, технологічний, педагогічний, фізичного виховання і спорту, гуманітарний, богословський/теологічний, медичний, економічний, юридичний, фармацевтичний, аграрний, мистецький, культурологічний тощо) заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність за різними ступенями вищої освіти (у тому числі доктора філософії), проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність;

академія, інститут - галузевий (профільний, технологічний, технічний, педагогічний, богословський/теологічний, медичний, економічний, юридичний, фармацевтичний, аграрний, мистецький, культурологічний тощо) заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність, пов'язану з наданням вищої освіти на першому і другому рівнях за однією чи кількома галузями знань, може здійснювати підготовку на третьому і вищому науковому рівнях вищої освіти за певними спеціальностями, проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про вищу освіту", особа має право здобувати вищу освіту в різних формах або поєднувати їх.

Основними формами здобуття вищої освіти є: інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева); дуальна.

Згідно з частиною 1, пунктом 1 частини 2 статті 61 Закону України "Про вищу освіту", особами, які навчаються у закладах вищої освіти, є:

1) здобувачі вищої освіти;

2) інші особи, які навчаються у закладах вищої освіти.

Здобувачами вищої освіти є, зокрема, студент - особа, зарахована до закладу вищої освіти з метою здобуття вищої освіти ступеня молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра.

Із змісту наведених правових норм слідує, що університет та академія є вищими навчальними закладами, основними структурними підрозділами яких є факультет і кафедра. У вищих навчальних закладах здійснюється підготовка фахівців з вищою юридичною освітою.

Згідно із пунктом «д» частини 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Як видно з диплому бакалавра НОМЕР_4 та додатку до нього 12 ВД № 603500 ОСОБА_1 навчався у Маріупольському державному гуманітарному університеті на денній формі навчання з напрямом спеціальності «Правознавство» з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року і по закінченню учбового закладу йому присвоєно кваліфікацію «Бакалавр права» (а.с. 28-29).

Згідно диплому магістра НОМЕР_5 та додатку до нього 12 ВИ № 444149 позивач навчався у Маріупольському державному гуманітарному університеті на денній формі навчання з напрямом спеціальності «Правознавство» з 01.09.2009 по 30.06.2010 і по закінченню закладу йому присвоєно кваліфікацію «Магістр з правознавства» (а.с. 30-31).

Крім того, суд зазначає, що на теперішній час в Україні не існує закону про правничу (юридичну) освіту або іншого спеціального закону, який би врегульовував суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації права особи на правничу (юридичну) освіту як передумови до юридичної професії. Разом з тим, виключно законами України визначаються вимоги до осіб, які можуть обіймати посади, пов'язані зі здійсненням правничої (юридичної) професійної діяльності, зокрема, й посади прокурора. Однією з умов для зайняття посади прокурора є саме наявність юридичної освіти. Наявність відповідної освіти у позивача підтверджується дипломом серії НОМЕР_4 та дипломом серії НОМЕР_5 , де у графі спеціальність міститься запис «правознавство».

Законодавець, закріплюючи у ЗУ «Про прокуратуру» приписи щодо навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання керувався саме кінцевою метою - отримання освіти правознавця (юриста).

Керуючись принципом верховенства права, беручи до уваги пріоритетність прав позивача, вважає за необхідне зазначити про необхідність зарахування до стажу позивача, що дає право на отримання пенсії по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», половину строку навчання на денному відділенні юридичного факультету Маріупольському державному університеті з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року та з 01.09.2009 року по 30.06.2010 року.

Таким чином, суд вважає, що спірне рішення № 8822 Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 01 вересня 2020 року про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 89 Закону України «Про прокуратуру» половину строку навчання на денному відділенні юридичного факультеті Маріупольського державного гуманітарного університеті з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року, з 01.09.2009 року по 30.06.2010 року, суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.

До того, ж у позовній заяві відсутні вимоги про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною.

Суд зазначає, що ним, у даному рішенні, надано правову оцінку, відповідно до якої про необхідність зарахування до стажу позивача, що дає право на отримання пенсії по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», половину строку навчання на денному відділенні юридичного факультету Маріупольському державному університеті з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року та з 01.09.2009 року по 30.06.2010 року.

Отже, позивач має необхідний стаж, що дає йому право на призначення відповідної пенсії за ч. 9 ст. 86 Закону № 1697-VII.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, з метою повного та ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення відповідача № 8822 від 30.03.2020 року про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», а також зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 30.08.2020 року про переведення по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягає зарахуванню, до стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», половина строку навчання позивача на денному відділенні юридичного факультеті Маріупольського державного гуманітарного університеті з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року та з 01.09.2009 року по 30.06.2010 року.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», судові витрати відшкодуванню у даній справі не підлягають.

Керуючись Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про прокуратуру», «Про вищу освіту», «Про судовий збір», статтями 2, 9, 77, 133, 139, 241-246, 262, 263, 291, 371 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 8822 від 01 вересня 2020 року про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: вул. Зелінського, буд. 27 а, м. Маріуполь, Донецька область, 87548) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії № НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 30.08.2020 року про переведення по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягає зарахуванню, до стажу ОСОБА_1 , що дає йому право на призначення пенсії відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», половина строку навчання ОСОБА_1 на денному відділенні юридичного факультеті Маріупольського державного гуманітарного університеті з 01.09.2005 року по 04.07.2009 року та з 01.09.2009 року по 30.06.2010 року..

Рішення складено у повному обсязі 12 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч