"13" листопада 2020 р.
м. Київ
справа № 755/14496/20
провадження № 2/755/5905/20
Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Галагана В.І., за участю секретаря Проценко Н.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги,
Позивач, звертаючись з позовом до суду, просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатгрошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, в сумі 4 750,75 грн., а також позивач просить стягнути з відповідача на його користь суму сплаченого судового збору у розмірі 2 102,00 грн., що є предметом позовних вимог.
07.10.2020 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги. (а.с. 24-26)
Відповідач ОСОБА_1 не скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву у встановлений ухвалою суду від 07 жовтня 2020 року строк.
Представник третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надав до суду пояснення по суті позову, відповідно до яких підтримує вимоги позивача в повному обсязі.
Згідно положень ч. 8 ст. 178 Цивільного процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.
Розпорядженням голови Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації № 460 від 28.07.2020 року затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації. (а.с. 5-8)
Відповідно до п.п. 2, 7 розділу 7 Положення, основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території Дніпровського району м. Києва у сфері соціального захисту населення, що виключає забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Кабінет Міністрів України, постановою від 21 жовтня 1995 р. № 848 (із подальшими змінами), з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердив Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (наді - Положення).
Відповідно до п. 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення,
04.08.2015 року до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) звернувся ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 із Заявою про призначення житлової субсидії. (а.с. 9, 12)
В Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначив три особи: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочка, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . (а.с. 9 зв.)
Рішенням № 357974 від 11.02.2016 р., 15.11.2017 року, 15.02.2018 року, 10.04.2018 року уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію. (а.с. 10-11, 13, 14)
Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Відповідно до п.ЗО Положення - для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 Положення, які досягай 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
При визначенні права на призначення субсидії враховується майновий стан члена сім'ї особи із складу домогосподарства, який зареєстрований за іншою адресою, відмінною від адреси домогосподарства, а саме, наявність у власності члена сім'ї автотранспортного засобу, з дати випуску якого минуло менше п'яти років, здійснення членом сім'ї купівлі, оплати послуг або набуття права власності на майно у інший законний спосіб, вартість якого перевищує 50 000 грн., відсутність у члена сім'ї доходів та перебування його за кордоном строком більше ніж 60 днів і таке інше.
Згідно даних Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.07.2020 року, ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності згідно договору купівлі-продажу від 02.06.2017 року належить Ѕ частина домоволодіння загальною площею 496,6 кв.м. та Ѕ частина земельної ділянки площею 0,2497 га за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с. 20-21)
16.07.2020 року Листом № 37/11-8515 та Листом від 06.08.2020 року № 37/11-9490 на підставі Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 року, Управлінням праці та соціального захисту населення повідомлено ОСОБА_1 про необхідність повернення ним до державного бюджету житлової субсидії за січень-квітень 2018 року в розмірі 6 867,01 грн., оскільки Управлінням встановлено, що за час отримання субсидії ОСОБА_1 у червні 2017 року набуто на праві власності нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с. 16)
Відповідно до п. 8 р. 8 Положення про Управління, саме Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.
Згідно п. 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до положень ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України ).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої житлової субсидії у розмірі 4 750,75 грн., з огляду на порушення відповідачем вимог Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, в частині неповідомлення уповноваженому органу/позивачу даних про сімейний стан, членів своєї сім'ї, які не зареєстровані за адресою, щодо якої позивачем було призначено, нараховано та виплачено відповідачу житлову субсидію.
Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, підлягає до задоволення, та присуджує до стягнення з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатгрошової допомоги, виплаченої надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, в сумі 6 867,01 грн.
В порядку статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 102,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України,ст.ст. 2, 4, 6-13, 19, 82, 89, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (Код ЄДРПОУ 22886300, м. Київ, проспект Комарова, 7) надмірно виплачену грошову допомогу у розмірі 6 867(шість тисяч вісімсот шістдесят сім) гривень 01 копійку.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користьУправління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (Код ЄДРПОУ 37397200, м. Київ, вул. Курнатовського, 7-а, корпус 1) судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасники справи мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення даного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 13 листопада 2020 року.
Суддя: В.І. Галаган