13 листопада 2020 рокуЛьвівСправа № 140/171/20 пров. № А/857/7292/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Іщук Л. П.,
суддів - Обрізка І. М., Онишкевича Т. В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 березня 2020 року (ухвалене головуючим суддею Андрусенко О. О. у м. Луцьку) у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області, конкурсного комітету Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області (далі - Виконком Нововолинської міської ради), конкурсного комітету Виконкому Нововолинської міської ради (далі - конкурсний комітет), в якому просить визнати протиправним та скасувати протокольне рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом від 26.12.2019 №13-06/29 по об'єкту №5 - група оборотних рейсів на маршрутах АДРЕСА_1 » вихід 13 щодо подання пропозиції організатору перевезень про недопущення претендента ОСОБА_1 до участі в конкурсі і подання пропозиції організатору перевезень щодо визначення переможцем конкурсу підприємця ОСОБА_2 ; зобов'язати конкурсний комітет визначити переможця конкурсу на об'єкт №5 - група оборотних рейсів на маршрутах № 2 «5-й мікрорайон - АДРЕСА_2 на підставі бальної системи оцінки пропозицій та документів, поданих перевізниками - претендентами до 13.12.2019.
Вимоги позову обґрунтовані тим, що конкурсним комітетом протиправно недопущено його до участі в конкурсі автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування, оскільки представлені ним транспортні засоби для виконання перевезень відповідають затвердженим обов'язковим умовам конкурсу, а подана до участі у конкурсі інформація щодо їх пасажиромісткості відповідає реєстраційним карткам та є достовірною. Такі дії конкурсного комітету призвели до безпідставного визнання переможцем вказаного конкурсу фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 як єдиного учасника.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31.03.2020 позов задоволено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Виконком Нововолинської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій з покликанням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що рішення про недопущення претендента ОСОБА_1 до участі у конкурсі приймав не конкурсний комітет, а організатор перевезень на міських автобусних маршрутах - Виконком Нововолинської міської ради. Зазначає, що суд першої інстанції при вирішенні справи безпідставно взяв до уваги реєстраційну картку транспортного засобу, видану РСЦ у Волинській області ТСЦ МВС 0744 як витяг з бази даних НАІС щодо зареєстрованого транспортного засобу, оскільки така отримана позивачем після проведення конкурсу та не була подана на розгляд конкурсного комітету. Більше того, зазначені позивачем відомості про автобуси, які будуть використовуватись на автобусному маршруті, були належним чином перевірені та у зв'язку з їх невідповідністю інформації з баз даних МВС (лист Територіального сервісного центру № 0744 РСЦ МВС України у Волинській області від 23.12.2019 № 31/3/4-1573) його правомірно не допущено до участі у конкурсі. Вказує на безпідставність висновку суду першої інстанції щодо допущення позивачем описки у позовній заяві щодо назви маршруту, який був об'єктом конкурсу.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь головуючого судді, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 19.09.2019 Виконкомом Нововолинської міської ради прийнято рішення № 284 «Про склад конкурсного комітету для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах», яким було затверджено персональний склад конкурсного комітету.
Рішенням Виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 13.11.2019 № 356 «Про конкурси на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування» оголошено конкурси на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, затверджено об'єкти та умови такого конкурсу.
20.11.2019 на сайті Нововолинської міської ради розміщено оголошення про проведення конкурсу із визначеним терміном для подання документів - до 13.12.2019.
12.12.2019 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано заяву про участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, до якої було додано: анкету про участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останній квартал; фотоматеріали транспортного засобу.
Відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету від 26.12.2019 №13-06/29 вирішено подати пропозиції організатору перевезень про недопущення претендента ОСОБА_1 до участі у конкурсі, оскільки він подав документи, що містять недостовірну інформацію, а також подати пропозиції організатору перевезень щодо визначення переможцем конкурсу підприємця ОСОБА_2 .
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем при поданні документів було вказано достовірні відомості щодо пасажиромісткості автобуса, а відтак, недопущення його до участі в конкурсі на об'єкт № 5 та визначення переможцем конкурсу фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 як єдиного учасника без застосування бальної системи оцінки пропозицій є протиправним.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Згідно з частинами першою, дев'ятою та дванадцятою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.
На виконання вимог частини дванадцятої статті 44 України «Про автомобільний транспорт» Кабінет Міністрів України постановою від 03.12.2008 N 1081 затвердив Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок), який визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Згідно з пунктом 2 Порядку конкурсний комітет - це постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу; організатор - це орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс.
Виходячи з положень Порядку, можна виділити такі етапи конкурсу на визначення автомобільного перевізника: оголошення про проведення конкурсу; подання документів для участі у конкурсі; проведення конкурсу та визначення переможця.
Відповідно до пункту 8 Порядку переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об'єкта конкурсу.
Пунктом 12 Порядку передбачено, що організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт";
7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.
Згідно з пунктом 37 Порядку достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Пунктом 42 Порядку встановлено, що у разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.
Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.
У разі подання на участь у конкурсі з перевезення пасажирів за одним із об'єктів конкурсу на міжобласних автобусних маршрутах двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет подає організатору перевезень пропозицію щодо визначення переможцями конкурсу всіх перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України “Про автомобільний транспорт” та цього Порядку.
Згідно з пунктом 46 Порядку організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом.
Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів (пункт 47 Порядку).
Згідно з пунктом 49 Порядку рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.
Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах.
За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу таким, що прийняте з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об'єктами конкурсу, так і вцілому всього конкурсу.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що законодавцем наділено конкурсний комітет повноваженнями щодо прийняття рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, однією з підстав якого є подання неналежним чином оформлених документів чи не в повному обсязі, а також таких, що містять недостовірну інформацію.
Слід зазначити, що конкурс з перевезення пасажирів на автобусному сполученні загального користування з огляду на мету його проведення, повинен забезпечити надання пасажирам найбільш якісних послуг з автобусного перевезення. Однією з необхідних для цього умов є забезпечення маршрутів загального користування достатньою кількістю автобусів, які відповідатимуть (повністю або за більшістю показників) визначеним органами місцевого самоврядування умовам конкурсу щодо пасажиромісткості та класу, а також щодо технічних та екологічних показників.
Як встановлено з матеріалів справи, підставою для недопущення претендента ОСОБА_1 до участі у конкурсі на перевезення пасажирів стало подання ним недостовірної інформації щодо пасажиромісткості транспортного засобу БАЗ А079.14 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , а саме загальна пасажиромісткість зазначена в кількості 39 місць, кількість місць для сидіння - 19, натомість відповідно до листа Територіального сервісного центру № 0744 PCЦ MBC України у Волинській області від 23.12.2019 № 31/3/4-1573 вказаний транспортний засіб містить 20 місць.
Так, умовами конкурсу, затвердженими рішенням Виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 13.11.2019 № 356, передбачено, що кількість місць для сидіння автобусів, які працюватимуть на маршрутах загального користування, винесених на конкурс, повинна становити не менше 18.
До заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів позивачем додано відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті, а саме: БАЗ А079.14 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та I-VANА07А-22 державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (резервний). Зокрема, щодо транспортного засобу БАЗ А079.14 у графі «пасажиромісткість (загальна пасажиромісткість/кількість місць для сидіння пасажирів)» вказано загальну кількість пасажиромісць - 39, кількість місць для сидіння пасажирів - 19.
Також конкурсному комітету фізична особа-підприємець ОСОБА_1 надав копії сертифікатів відповідності зазначених вище транспортних засобів, у яких як додаткова інформація зазначено кількість місць для сидіння. Зокрема, щодо транспортного засобу БАЗ А079.14 вказано, що він має кількість місць для сидіння з місцем водія - 20, кількість стоячих місць - 20.
Зазначена позивачем пасажиромісткість транспортного засобу БАЗ А079.14, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , також підтверджується реєстраційною карткою, сформованою Територіальним сервісним центром 0744 РСЦ МВС у Волинській області.
Що стосується доводів скаржника, що реєстраційна картка не є належним доказом, оскільки не подавалась для розгляду конкурсному комітету, слід зазначити, що задекларована позивачем пасажиромісткість транспортного засобу підтверджується, в першу чергу, сертифікатом відповідності, який був доданий до заяви на участь у конкурсі. Натомість, реєстраційна картка не є документом, який подається конкурсній комісії для участі у конкурсі, однак, додатково підтверджує достовірність зазначених позивачем відомостей про транспортні засоби.
Апеляційний суд зазначає, що покликання конкурсного комітету на лист Територіального сервісного центру 0744 РСЦ МВС у Волинській області від 23.12.2019 № 31/3/4-1573, яким надано інформацію щодо транспортних засобів претендентів на участь у конкурсі, не спростовує достовірність зазначених позивачем відомостей щодо кількості місць транспортного засобу (20 місць), що включає і місце водія.
Не заслуговують на увагу доводи скаржника про помилковість висновку суду першої інстанції, що рішення про недопущення претендента ОСОБА_1 до участі у конкурсі приймав не конкурсний комітет, а організатор перевезень на міських автобусних маршрутах - Виконком Нововолинської міської ради, оскільки саме конкурсна комісія наділена владними управлінськими функціями, до повноважень якої належить, зокрема, прийняття рішення про результати конкурсу, яке є обов'язковим для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 49 Порядку.
Тому, враховуючи правила проведення конкурсу, визначені в Порядку, апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про протиправність рішення конкурсного комітету про недопущення позивача до участі в конкурсі з причин зазначення недостовірної інформації, що свідчить про підставність позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та наявність підстав для їх задоволення.
Апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.
З огляду на результат апеляційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, відповідно до частини шостої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат судом не змінюється.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 березня 2020 року у справі № 140/171/20 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
Т. В. Онишкевич
Повне судове рішення складено 13.11.2020