Справа №461/8663/20
11 листопада 2020 року . м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
09 жовтня 2020 року о 01 год. 20 хв. ОСОБА_1 у м. Львові на вул. Снопківській, 41, керував транспортним засобом марки «Ford Fusion», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку у лікаря нарколога КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» за адресою: м. Львів, вул. Кульпарківська, 95. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №000782 від 09.10.2020 року. Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги 2.9А Правил дорожнього руху.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Права особи, притягненої до адміністративної відповідальності, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вимоги статті 63 Конституції України роз'яснені при складанні адміністративного протоколу.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце проведення судового засідання, а саме:
- судовою повісткою про виклик до суду від 20.10.2020 р. на 30.10.2020 р. на 09 год. 05;
- судовою повісткою про виклик до суду від 02.11.2020 р. на 11.11.2020 р. на 10 год. 25 хв.
Клопотання про відкладення розгляду справи, розгляд справи у його відсутності суду не подав, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ст. 268 КУпАП, вважаю можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, що притягається до відповідальності.
Суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Як вбачається з довідки інспектора ВАП УПП у Львівській області ДПП Попович Х. від 15.10.2020 року, постановою Сихівського районного суду м. Львова від 27.07.2020 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння 18.06.2020 року правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, з накладенням на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 10 200 грн. та позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.130 КУпАП тобто, повторне протягом року керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до пункту 2.9а Правил дорожнього руху, водію забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №543065 від 09.10.2020 року;
- висновком КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №000782 від 09.10.2020 року;
- постановою про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №829888 від 09.10.2020 року;
- довідкою інспектора ВАП УПП у Львівській області ДПП Попович Х. від 15.10.2020 року, та іншими матеріалами справи, які знаходяться в об'єктивному взаємозв'язку між собою.
Крім того, в судовому засіданні досліджений відеозапис, який долучений до матеріалів справи.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, який повторно притягувався до адміністративної відповідальності, та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 400,00 грн. накладене на ОСОБА_2 відповідно до санкції ч. 2 ст. 130 КУпАП є безальтернативним.
Окрім цього, у відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст.4,9 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід стягнути 420,40 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст.248,249,251,283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.4,9 Закону України «Про судовий збір», суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення одна тисяча двісті неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 20 400 гривень в дохід держави та 3 роки позбавлення права керування транспортними засобами.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 420,40гривень.
Строк позбавлення права керування транспортними засобами рахувати з моменту вилучення водійського посвідчення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через місцевий суд. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Юрків О.Р.