Рішення від 12.11.2020 по справі 522/20142/20

Справа № 522/20142/20

Провадження №2-а/522/529/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2020 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси

у складі: судді Домусчі Л.В.,

за участі секретаря судового засідання - Лисенко А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №511264 територіального виборчого округу №135, відділу введення Державного реєстру виборців Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про уточнення списків виборців,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Приморського районного суду м. Одеси як адміністративного суду «12» листопада 2020 року з адміністративним позовом до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №511264 територіального виборчого округу №135, відділу введення Державного реєстру виборців Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про уточнення списків виборців.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Утім, протягом встановленого строку позивача до списків виборців у м. Одесі по вказаній виборчій дільниці не внесено. Вона звернулась до відповідача із заявою щодо уточнення списків виборців, проте було усно відмовлено з посиланням на пропуск строку звернення із такою заявою. У зв'язку з чим змушена звернутись до суду з дійсним позовом.

Провадження у справі відкрито ухвалою від 12.11.2020 року.

Позивач у судове засідання не з'явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідачі заяв по суті справи не подавали.

Відповідачі про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, відповідно до вимог ч.1,2 ст. 268 КАС України, їх представники у судове засідання не з'явилися.

Оскільки ст. 274 КАС України встановлено стислі строки розгляду адміністративної справи щодо уточнення списку виборців (у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування), а згідно ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи, судом визнано за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до такого висновку.

Згідно ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, має реєстрацію місця постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради від 03.04.2020 року.

Позивачка постійно мешкає за вказаною адресою, однак, протягом встановленого розумного строку позивача до списків виборців у м. Одесі по виборчій дільниці № 511264 не внесено.

Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року № 795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.

Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14 серпня 2020 року № 176 - перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.

Другий тур виборів призначено 15.11.2020 року.

Такі обставини перешкоджають реалізації позивачем свого виборчого права, гарантованого Конституцією та Законами України.

Виборчий кодекс України (надалі також - ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно частини 1 статті 2 ВК України підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України «Про Центральну виборчу комісію», «;Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.

Відповідно до ст. 7 ВК України, Вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч.2 ст. 39 Виборчого кодексу України до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на виборах виповниться 18 років і які мають право голосу на відповідних виборах та відносяться до цієї виборчої дільниці згідно з відомостями Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Позивач, як повнолітній громадянин України, має право голосу на виборах, що проводяться в Україні, це право гарантовано Конституцією України. Так, за правилом статті 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Згідно з статтею 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Право голосу на виборах в Україні може бути реалізоване за умови внесення відомостей про особу, яка набула право голосу, до Державного реєстру виборців України.

Відповідно до положень ч.ч.3-8 Виборчого кодексу України Виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно.

Виборець особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. У разі якщо виборець з порушенням здоров'я (у зв'язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров'я, віком) не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за зверненням такого виборця зобов'язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб. Така заява до органу ведення Державного реєстру виборців може бути подана також за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.

Заява, зазначена у частині третій цієї статті, може бути подана не пізніш як за п'ять днів до дня голосування і розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду.

За результатом розгляду заяви дільнична виборча комісія приймає рішення про передачу такої заяви до органу ведення Державного реєстру виборців. Рішення виборчої комісії невідкладно разом із заявою виборця та доданими до неї документами (копіями документів) направляється до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців і не пізніше наступного дня після дня його прийняття видається особі, яка подала заяву, а також надсилається особі, якої воно стосується (якщо така особа не є особою, яка подала заяву).

Орган ведення Державного реєстру виборців забезпечує розгляд заяв виборців у порядку, встановленому Законом України "Про Державний реєстр виборців". Про результати розгляду звернення повідомляється особа, яка його подала, а також особа, якої воно стосується (якщо звернення виборця стосується іншої особи).

Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Таким чином, невнесення позивача до Державного реєстру виборців України свідчить про порушення її прав на участь у формуванні органів державної влади в Україні у зв'язку з протиправною бездіяльністю органів ведення Державного реєстру виборців України.

Оскільки позивачем пропущено строк звернення з такою заявою, він в порядку ч.8 ст. 42 Виборчого кодексу України звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Судом враховано, що оскільки сплив строк внесення змін до Державного реєстру виборців органами ведення цього реєстру, порушені права позивача не підлягають відновленню в іншому, ніж судовому порядку.

Таким чином, оскільки позивачем документально доведений факт свого місця перебування, позивач має право на реалізацію свого виборчого права за вказаним місцем перебування.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.

Також суд має врахувати, що всі положення законодавства не можуть тлумачитися на шкоду правам та законним інтересам громадян України, які мають конституційне право на участь у виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, як способі реалізації свого права на участь у керівництві своєю державою, тим більше, що будь-які неузгодженості не можуть бути підставою для відмови у наданні судового захисту порушеного (невизнаного) права позивача.

Принциповим у постановленні такого рішення є ті обставини, що неналежні організація та проведення виборів в Україні, що знайшло свій вияв у невключенні позивача до списків виборців, є беззаперечною підставою для вжиття дієвих заходів до усунення виявлених порушень.

За встановлених судом обставин адміністративний позов про уточнення списку виборців (про включення до списку себе особисто) по вказаній виборчій дільниці підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2,-14, 19-20, 22, 26, 29, 31, 42, 44, 46, 72-77, 118, 192, 195, 211, 227-228, 241-246, 250, 286, 371 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №511264 територіального виборчого округу №135, відділу введення Державного реєстру виборців Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про уточнення списків виборців - задовольнити.

Зобов'язати Відділ ведення Державного реєстру виборців Приморської районної адміністрації Одеської міської ради та Дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 511264 виборчого округу № 135 м. Одеси внести зміни до уточненого списку виборців і включити громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , до уточненого списку виборців на другому турі чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 15.11.2020 року, та допустити до голосування на цій виборчій дільниці у порядок та спосіб, визначені законодавством.

Копію постанови видати на руки позивачу для її передачі до дільничної виборчої комісії з метою її виконання.

Направити це судове рішення про внесення змін до попереднього списку виборців до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців та до відповідної дільничної виборчої комісії для виконання.

Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в у дводенний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.В. Домусчі