вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"09" листопада 2020 р. Справа № 911/3188/20
Суддя Шевчук Н.Г. розглянувши матеріали позовної заяви
Української міської ради Обухівського району Київської області, 08720, Київська область, Обухівський район, міста Українка, площа Шевченка, будинок 1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський бриз", 02000, місто Київ, вулиця Івана Миколайчука, будинок 7/1, квартира 53
про зобов'язання звільнити земельну ділянку та повернути її, привівши у придатний для використання стан шляхом звільнення від будівель та споруд
встановив:
Українська міська рада Обухівського району Київської області звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський бриз" про зобов'язання останнього звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 2,1700 га по вул. Соснова в м. Українка (кадастровий номер 3223151000:01:027:0007) та повернути позивачу, привівши її у придатний для використання стан шляхом звільнення її від будівель та споруд.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський бриз" відсутнє будь-яке право власності або право користування земельною ділянкою, на якій фактично розташований об'єкт незавершеного будівництва, що належить останньому на праві власності (свідоцтва про право власності серії СТВ № 050338 від 25.08.2015).
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи суддя дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, найменування Української міської ради Обухівського району Київської області не відповідає фактичним даним згідно зі Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 317209138257, зробленим судом станом на 04.11.2020, згідно з якого вбачається, що за ідентифікаційним кодом 35161509 зареєстровано юридичну особу (орган місцевого самоврядування): Українську міську раду, а не Українську міську раду Обухівського району Київської області.
За приписами частини першої статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Крім того, з тексту позовної заяви та прохальної її частини, вбачається що позивачем зазначено найменування останнього, як Українська міська рада.
Враховуючи викладене, позивачем не дотримано належним чином вимог статті 162 Господарського процесуального кодексу України в даній частині.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На підтвердження сплати судового збору позивачем додано платіжне доручення № 120 від 01.04.2020 на суму 2 102,00 грн.
Як визначено частиною другою статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" № 3674 - VI від 08.07.2011 з подальшими змінами та доповненнями.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Предметом позову у даній справі є повернення земельної ділянки (кадастровий номер 3223151000:01:027:0007) загальною площею 2,1700 га що розташована по вул. Соснова в м. Українка, нормативна грошова оцінка якої становить 6 748 996 грн (сума вказана в договорі оренди земельної ділянки від 31.08.2010).
У зв'язку із неякісною ксерокопією даного договору не вбачається за можливе встановити точну суму нормативної грошової оцінки земельної ділянки, позаяк текст де вказано суму копійок грошової оцінки землі нечитабельний (містить сліди прошиття даного договору).
Статтею 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно з частиною першою статті 190 Цивільного кодексу України майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Таким чином, позовні вимоги про повернення земельної ділянки у розумінні змісту даної статті є майновою вимогою, тобто судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового характеру.
Пунктом 2 частини першої статті 163 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості, - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 04.03.2019 у справі № 923/441/18.
З врахуванням наведених вище приписів Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за ставкою, що підлягала сплаті при поданні позову, як зі спору майнового характеру, виходячи з вартості даної земельної ділянки.
Станом на момент звернення позивача із позовом, за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за позовну заяву немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункти 1, 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір").
Згідно статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 01.01.2020 розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи становить 2 102,00 грн.
Відтак, суд відзначає, що за подання позовної заяви позивач повинен сплатити судовий збір та додати до неї докази його сплати виходячи з розрахунку, наведеного у вказаних нормах зазначеного Закону України "Про судовий збір", а саме в розмірі 1,5 відсотка ціни позову (вартості майна), тобто із суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Водночас, позивачем до матеріалів справи додано докази сплати 2 102,00 грн, що не може бути належним доказом сплати судового збору у встановленому Законом розмірі.
Відповідно до частини першої статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги статті 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог частини першої статті 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
Звертається увага позивача, що усунення недоліків позовної заяви, яка подана без додержання вимог, викладених у статях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України не передбачає подання нового виправленого екземпляра позовної заяви, а лише заяви з мотивувальною та резолютивною частинами внесених виправлень.
Керуючись статтями 174, 234 Господарського процесуального кодексу України суддя
ухвалив:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити строк на усунення недоліків десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви у встановлений строк надавши суду:
- доставірні відомості повного найменування позивача відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- достовірні відомості нормативної грошової земельної ділянки, що є предметом даного позову (кадастровий номер 3223151000:01:027:0007);
- докази, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку відповідно до Закону України "Про судовий збір".
4. Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою, на підставі частини четвертої статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
5. Рекомендувати учасникам справи необхідні документи (заяви, клопотання, відзиви тощо) надсилати на електронну адресу суду: inbox@ko.arbitr.gov.ua, або шляхом реєстрації у підсистемі "Електронний суд" в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про електронні довірчі послуги".
6. Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/ та з текстами всіх судових рішень по справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою http://www.reyestr.court.gov.ua/.
7. Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Н.Г. Шевчук
Ухвалу підписано: 09.11.2020