Постанова від 11.11.2020 по справі 420/1586/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/1586/20

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Домусчі С.Д.,

- Кравця О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року, прийняте у складі суду судді Білостоцького О.В. в місті Одеса по справі за позовом ОСОБА_1 до голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Лиманська районна рада Одеської області, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, фермерське господарство «Назари» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Лиманська районна рада Одеської області, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, фермерське господарство «Назари», в якому позивач просив суд визнати незаконною бездіяльність голови Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича щодо ненадання звіту про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами; зобов'язати голову Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2 надати звіт про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки, перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим та незаконним з ознак невідповідності реальним обставинам справи, , тому просить скасувати оскаржуване рішення та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що згідно графіку обговорень та уточнень перспективних планів розвитку територій на 2019-2021 роки селищних, сільських громадах Лиманського району Одеської області, який особисто затверджено головою Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області, 13.02.2019 р. об 14 годині 00 хвилин в селі Трояндове Лимарського району Одеської області повинна була відбутись з депутатами сільської ради та представниками виконавчого комітету сільської ради, нарада з приводу перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області. Однак, до теперішнього часу, голова Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2 у порушення діючого законодавства не обговорив на відкритій зустрічі (нараді) перед депутатами сільської ради, представниками виконавчого комітету сільської ради та територіальними громадами сіл, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, питання щодо перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та не надав звіт громаді.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Указом Президента України №412/2018 від 06 грудня 2018 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення реформ із децентралізації влади» обласним адміністраціям було доручено забезпечити розроблення та затвердження планів перспективного розвитку відповідних областей на 2019-2021 роки з урахуванням інноваційного потенціалу регіонів конкурентних переваг та стратегічного бачення їх розвитку результатів реформ із децентралізації влади об'єднання територіальних громад та їх фінансової спроможності, а також реформ у сферах освіти охорони здоров'я, зокрема розвитку інклюзивного навчання і медичного обслуговування у сільській місцевості, та інфраструктурних змін.

20 червня 2019 року Одеською обласною державною адміністрацією відповідно до статей 2, 6, 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», указу Президента України від 6 грудня 2018 року №412/2018 «Про додаткові заходи щодо забезпечення реформа децентралізації влади» та з метою забезпечення стабільного соціально-економічного розвитку Одеської області було прийнято розпорядження №740/А-2019 від 20.06.2019 року «Про затвердження плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки».

Також зазначеним розпорядженням було доручено структурним підрозділам обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям рекомендувати територіальним органам центральних органів виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад розробити та затвердити план роботи з виконання плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки та надати його Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації до 25 квітня 2019 року на паперових носіях та на електронну пошту (пп. 2.1 п. 2 Розпорядження).

При цьому, як зазначив позивач в адміністративному позові а його представник в судовому засіданні, голова Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2 до 25.04.2019 року звіту про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами не надав.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, при цьому позовні вимоги його вимоги не обґрунтовані, документально не підтверджені, та не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.

Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 5 цього Закону встановлено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно до ст.2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують:

1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;

2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;

3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;

4) підготовку та схвалення прогнозів відповідних бюджетів, підготовку та виконання відповідних бюджетів;

5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;

6) взаємодію з органами місцевого самоврядування;

7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації на відповідній території взаємодіють з сільськими, селищними і міськими радами, їх виконавчими органами та сільськими, селищними і міськими головами, сприяють у здійсненні ними власних повноважень місцевого самоврядування, зокрема у вирішенні питань економічного, соціального та культурного розвитку відповідних територій, зміцнення матеріальної та фінансової бази місцевого самоврядування, контролюють виконання наданих їм законом повноважень органів виконавчої влади, розглядають та враховують у своїй діяльності пропозиції депутатів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.

Відповідно до ст. 30 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” місцеві державні адміністрації та їх голови при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України. Місцеві державні адміністрації та їх голови при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Кабінетом Міністрів України та підзвітні і підконтрольні йому.

Голови районних державних адміністрацій регулярно інформують про свою діяльність голів обласних державних адміністрацій, щорічно та на вимогу звітують перед ними (ст. 33 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”).

Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним радам у частині делегованих повноважень (ч. 3 ст. 34 «Про місцеві державні адміністрації»).

Місцева державна адміністрація розробляє проекти програм соціально- економічного розвитку і подає їх на затвердження відповідній раді, забезпечує їх виконання, звітує перед відповідною радою про їх виконання (п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).

Виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як, зокрема, заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень (п. 28 ч. 1 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Як вірно встановлено судом першої інстанції, розпорядженням Одеської обласної державної адміністрація від 20 червня 2019 №740/А-2019 «Про затвердження плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки» було доручено структурним підрозділам обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям рекомендувати територіальним органам центральних органів виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад розробити та затвердити план роботи з виконання плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки та надати його Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації до 25 квітня 2019 року на паперових носіях та на електронну пошту (пп.2.1 п.2 Розпорядження).

При цьому, зазначене розпорядження носить рекомендований характер для органів місцевого самоврядування щодо розробки та затвердження плану роботи з виконання Плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки.

Будь-яких обов'язків щодо звітування про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами, зазначене розпорядження не містить та строків для сільських рад не встановлює.

Крім того, судом першої інстанції вірно встановлено, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закон України «Про місцеві державні адміністрації» не передбачає такої форми звітування перед територіальною громадою, про яку зазначає позивач.

Водночас, як у позовній заяві, так і у апеляційній скарзі, позивач, посилаючись на порушення його прав та вчинення відповідачем протиправної бездіяльності, взагалі не вказує норм законодавства, які на його думку порушені.

Крім того, судом першої інстанції вірно встановлено, щорозпорядження №740/А-2019 було прийнято 20-го червня 2019 року, в той час, як структурним підрозділам обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям доручено рекомендувати територіальним органам центральних органів виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад розробити та затвердити плани роботи з виконання Плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки за формою згідно з додатком 1 та надати його Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації до 25 квітня 2019 року. Таким чином, на момент прийняття вказаного розпорядження (20.06.2019 року) вказані доручення та рекомендації неможливо було здійснити до 25.04.2019 року, оскільки така дата передує даті прийняття Розпорядження від 20.06.2019 року №740/А-2019, з огляду на що у відповідача було відсутнє зобов'язання щодо звітування перед територіальною громадою.

Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Лиманська районна рада Одеської області, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, фермерське господарство «Назари» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.

Головуючий суддя: М.П. Коваль

Суддя: С.Д. Домусчі

Суддя: О. О. Кравець