ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
29 квітня 2010 р. Справа № П-18/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Судді Б.П.Гриняка
при секретарі судового засідання А.С. Томашевській
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом : Івано-Франківського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі : Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області , вул. Сахарова,23А , м. Івано-Франківськ
до відповідача : Карпатський національний природний парк , вул. В. Стуса,6, м. Яремче , Івано-Франківська область
про :стягнення шкоди в сумі 25583,05 грн.
За участі представників :
від позивача: не з»явилися;
від відповідача: Купчак І.В. (довіреність № 143 від 17.03.10 р ) - заступник директора;
Соколенко І.В. (довіреність № 144 від 17.03.10 р. ) - юрисконсульт ;
учасник судового засідання: Гавадзин М.М., ( посвідчення № 56 - помічник Івано-Франківського міжрайонного природоохоронного прокурора);
ВСТАНОВИВ: заявлено позов про стягнення шкоди в сумі 25583,05грн.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у заяві.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що перевіркою, проведеною Івано-Франківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою спільно з спеціалістами Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області встановлено, що Карпатським національним природним парком ( відповідачем) допускається порушення вимог Лісового кодексу України та Закону України “ Про природно-заповідний фонд” при веденні лісового господарства.
Згідно Акту перевірки державної екологічної інспекції №20 від 17.07.2009 р. встановлено, що в кварталі №15 Підліснівського ПНДВ Карпатського НПП, виділ №22 на пл. 0,6 га. проводилась рубка вздовж автодороги на підставі лісорубного квитка №201059 від 19.03.2009 р. . До вищевказаної рубки було дозволено 42 кв.м. ліквідної деревини, в т. ч. 28 м. куб. ділової, таксовою вартістю 676,00 грн.
Перевіркою встановлено, що рубку проведено в виділах №9 та №11 кварталу №15 за відсутності спеціального дозволу ( лісорубного квитка) .
Згідно розрахунку майнових стягнень, проведеного спеціалістами державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 р. №521 “ Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди , заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об”єктів природно-заповідного фонду України”, сума шкоди завдана природно-заповідному фонду становить 25 583, 05 грн..
30 жовтня 2009 р. прокуратурою на адресу відповідача направлялись приписи про відшкодування шкоди завданої природно-заповідному фонду та навколишньому природному середовищу в сумі 25 583,05 грн..
Однак , вищезазначені кошти відповідачем на даний час не відшкодовані.
Згідно ст. 47 Закону України “ Про охорону навколишнього природного середовища” суми штрафних санкцій за порушення природоохоронного законодавства надходять на рахунки фондів охорони навколишнього природного середовища відповідної місцевої ради, якою в даному випадку є Микуличинська сільська рада.
Відповідач позовні вимоги заперечує, мотивуючи їх безпідставністю та необгрунтованістю з наступних підстав:
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №724 від 12.05.2007 р. “ Правила поліпшення якісного складу лісів” підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами”.
Згідно проекту організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів і об”єктів КНПП , Ірпінь 2004 р., ст. 269, таблиці 7.3.1.7. “ Інші види рубок пов”язані з веденням лісового господарства” одним із видів рубок п. 6 передбачено розширення доріг.
Згідно “ таксаційного опису, поквартальних сум площ та загальних запасів насаджень Підліснівського лісництва”, Ірпінь 2003 р., аркуш 112 в графі господарський захід вказано розчищення, ремонт грунтової дороги, крім того вказані параметри дороги, які вказують на ширину в 4 м та протяжність 700 м та вказують на те, що виділ проїжджий.
Згідно наказу Державного комітету лісового господарства “ Про затвердження правил обліку, зберігання, заповнення, видачі бланікв лісорубного або лісового квитка” датованого березнем 2008 року п. 27 в графі “ Вид, спосіб рубки” вказано на рубку поодиноких дерев та на будівництво ( ремонт) лісових шляхів вибірковим способом.
Згідно книги “ Проектування лісовозних автомобільних доріг” , Львів 1982 р., ст. 15-17 ширина пожежних доріг у лісовому масиві повинна бути не менше 8 м. та у відповідності до таблиці 2.9 ( ст. 45) ширина обочини складає 0,5 м.
Таким чином, відповідач стверджує, що існуюча дорога шириною в 4 м. потребувала розчищення, вирубки окремих дерев, що затінювали її або були нахилені від осі більше, як на 30 градусів і загрожували безпечному руху транспорту і тому ці окремі дерева були відведені по межі 9,11 виділ кварталу 15 Підліснівського ПНДВ та дороги- виділ 22 цього ж кварталу.
Зокрема відповідач зазначив, що 23 квітня 2010р. Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області проведено повторну перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства та складено складено Акт, згідно якого загальна сума шкоди заподіяна відповідачем становить 12086,05 грн..
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін , суд приходить до висновку про задоволення позову частково в сумі 12086,50 грн. в решті позовних вимог провадження у справі слід припинити
При цьому суд керується наступним:
Статтею 19 Лісового кодексу встановлено , що постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку та дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.
Згідно ст. 86 Лісового кодексу України передбачено, що охорону і захист лісів від пожеж, незаконнних рубок та іншого шкідливого впливу на території України здійснює державна лісова охорона інших постійних лісокористувачів.
Згідно ст. 68 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на лісових ділянках, які виділяються для цієї мети, без надання земельних ділянок. Лісова ділянка може бути виділена одному або кільком тимчасовим лісокористувачам для різних видів використання лісових ресурсів. Землі, що були порушені під час використання лісових ресурсів, приводяться відповідно до вимог законодавства винними в цьому особами за їх рахунок до стану, придатного для використання за призначенням.
Відповідно до вимог ст. 69 Земельного кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом- лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Однак, під час перевірки проведеної Івано-Франківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою встановлено, що рубку що відповідачем було проведено рубку в виділах-№9 та №11 кварталу №15 за відсутності спеціального дозволу
( лісорубного квитка).
Згідно ст. 20 Закону України “ Про природно заповідний фонд України” національні природні парки є природоохоронними, рекраційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об”єктів, які мають особливу природоохоронну , оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.
Відповідно до п. 4 положення “ Про службу державної охорони природно-заповідного фонду України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2000 року №1127, основними завданнями служби державної охорони є забезпечення додержання режиму охорони територій та об”єктів природно-заповідного фонду України, і попередження та припинення порушень природоохоронного законодавства.
Згідно ст. 107 Лісового кодексу України , підприємства, установи, організації і громадяни зобов”язані відшкодувати шкоду, заподіяну лісу, внаслідок порушення лісового законодавства.
Статтею 47 Закону України “ Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що суми штрафних санкцій за порушення природного законодавства надходять на рахунки фондів охорони навколишнього природного середовища відповідної місцевої ради, якою в даному випадку є Микуличинська сільська рада.
Відповідно до ст. 68, 69 Закону України “ Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає відшкодуванню, як правило в повному обсязі, а застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної погіршенням якості природних ресурсів.
Судові витрати по справі покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 68, 86, 107 Лісового кодексу України , ст. 20 Закону України “ Про природно заповідний фонд України” ст. 47, 68, 69 Закону України “ Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково
Стягнути з Карпатського національного природного парку , вул. В. Стуса,6, м. Яремче, Івано-Франківська область ( р/р 35228001000030 в УДК в Івано-Франківській області, МФО №836014, код 05509323) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Микуличинської сільської ради ( р/р 31515921700020 в УДК м. Яремча, код ЗКПО 20568116, МФО 836014, код бюджетної класифікації платежу 24062100) шкоду в сумі 12086,50 грн.
Стягнути з Карпатського національного природного парку , вул. В. Стуса,6, м. Яремче, Івано-Франківська область ( р/р 35228001000030 в УДК в Івано-Франківській області, МФО №836014, код 05509323) в дохід Державного бюджету ( отримувач: УДК, м. Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) -120,86 грн. державного мита.
Стягнути з Карпатського національного природного парку , вул. В. Стуса,6, м. Яремче, Івано-Франківська область ( р/р 35228001000030 в УДК в Івано-Франківській області, МФО №836014, код 05509323) в дохід Державного бюджету ( отримувач: Державний бюджет м. Івано-Франківська, код ЄДРПОУ 20568100, р/р 31216259700002, банк ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-техніче забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
В решті позовних вимог провадження у справі припинити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Гриняк Б.П.
Рішення оформлене та підписане відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 30.04.2010 р..
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
________________ 30.04.10