Рішення
02.04.2010 р. Справа № 19/71
За позовом Чопської міської ради Закарпатської області, м. Чоп
до відповідача Приватного підприємства „Хемікон АГ”, с. Сторожниця Ужгородського району
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року, а саме: в пункті 1. „Предмет договору” абзац 5 замінити абзацом наступного змісту: „Грошова оцінка земельної ділянки 24 183 878 грн. 21 коп. (двадцять чотири мільйони сто вісімдесят три тисячі вісімсот сімдесят вісім гривень 21 копійка)”; в пункті 2.3. „Орендна плата” абзаци перший, другий та третій замінити абзацами наступного змісту: ”Орендна плата вноситься орендарем у вигляді грошової суми у розмірі 6% (шість відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Розмір річної орендної плати становить: 1 451 032 грн. 69 коп. (один мільйон чотириста п'ятдесят одна тисяча тридцять дві гривні шістдесят дев'ять копійок) або 120 919 грн. 39 коп. (сто двадцять тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять гривень тридцять дев'ять копійок) на місяць. Розмір річної орендної плати уточнюється на індекс коефіцієнтів інфляції станом на 1 січня. Сума орендної плати вноситься на розрахунковий рахунок Орендодавця: Чопська міська рада, місцевий бюджет, код: 22107827, в Банк УДК в Закарпатській області, МФО 812016, р/р: 33218812700287, код платежу: 13050200” (з врахуванням заяви про зміну позовних вимог),
Суддя господарського суду - Пригара Л.І.
представники:
Позивача - Дудурич І.В., довіреність № 949/03-15 від 04.07.2008 року
Відповідача - Сакалош Ю.Ю., довіреність б/н від 02.12.2009 року
СУТЬ СПОРУ: Чопською міською радою Закарпатської області, м. Чоп заявлено позов до відповідача Приватного підприємства „Хемікон АГ”, с. Сторожниця Ужгородського району про зобов'язання укласти додаткову угоду про зміну Договору оренди земельної ділянки б/н від 16.01.2004 року в редакції від 12.05.2009 року. Представник позивача в судовому засіданні 28.08.2009 року подав заяву про зміну позовних вимог № 1363/03-15 від 26.08.2009 року, в якій просить суд зобов'язати Приватне підприємство „Хемікон АГ” внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року, шляхом укладення Угоди про зміну Договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року в редакції від 05.01.2009 року; встановити строк набрання чинності даної Угоди від 05.01.2009 року про зміну договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року - 05.01.2009 року; зобов'язати Приватне підприємство „Хемікон АГ” внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року, шляхом укладення Угоди про зміну Договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року в редакції від 12.05.2009 року без врахування п. 2 цієї Угоди; встановити строк набрання чинності даної Угоди від 12.05.2009 року про зміну договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року - 07.06.2009 року. Представник позивача в судовому засіданні 21.01.2010 року подав заяву б/н від 22.12.2009 року про зміну позовних вимог, в якій просить суд внести зміни в договір оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року, а саме: в пункті 1. „Предмет договору” абзац 5 замінити абзацом наступного змісту: „Грошова оцінка земельної ділянки 24 183 878 грн. 21 коп. (двадцять чотири мільйони сто вісімдесят три тисячі вісімсот сімдесят вісім гривень 21 копійка)”; в пункті 2.3. „Орендна плата” абзаци перший, другий та третій замінити абзацами наступного змісту: ”Орендна плата вноситься орендарем у вигляді грошової суми у розмірі 6% (шість відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Розмір річної орендної плати становить: 1 451 032 грн. 69 коп. (один мільйон чотириста п'ятдесят одна тисяча тридцять дві гривні шістдесят дев'ять копійок) або 120 919 грн. 39 коп. (сто двадцять тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять гривень тридцять дев'ять копійок) на місяць. Розмір річної орендної плати уточнюється на індекс коефіцієнтів інфляції станом на 1 січня. Сума орендної плати вноситься на розрахунковий рахунок Орендодавця: Чопська міська рада, місцевий бюджет, код: 22107827, в Банк УДК в Закарпатській області, МФО 812016, р/р: 33218812700287, код платежу: 13050200”, а також стягнути судові витрати.
За клопотанням сторін справу розглянуто у термін, визначений відповідно до ч. 4 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 22.03.2010 року брали участь вищевказані представники сторін, оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України до 02.04.2010 року до 10 год. 00 хв.
Представник позивача просить задоволити позов з врахуванням заяви про зміну позовних вимог б/н від 22.12.2009 року, обґрунтовуючи позовні вимоги доданими до матеріалів справи документальними доказами. В обґрунтування своїх позовних вимог вказує на те, що рішенням Чопської міської ради від 18.10.2003 року Приватному підприємству „Хемікон АГ” було передано в оренду строком на двадцять дев'ять років земельну ділянку загальною площею 18,5161 га із земель запасу для будівництва багатофункціонального торгівельно - виставочного комплексу. 16.01.2004 року між сторонами спору був укладений договір оренди земельної ділянки, який був зареєстрований в Ужгородському районному відділі ЗРФ ДП ЦДЗК за № 0404071000025 від 09.06.2004 року.
Посилається на те, що відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі” (із змінами від 28.12.2007 року) визначено, що для земель несільськогосподарського призначення, які перебувають у державній або комунальній власності річна орендна плата за земельні ділянки не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю” та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до договору оренди земельної ділянки б/н від 16.01.2004 року із змінами від 25.07.2006 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 403 520 грн. 38 коп., а розмір орендної плати становить 34 439 грн. в рік, що є меншим встановленого Законом мінімального розміру орендної плати. Крім того, визначений розмір орендної плати суперечить “Положенню про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі в м. Чоп”, затвердженого рішенням Чопської міської ради № 21 від 08.04.2004 року.
Вказує також на те, що згідно п. 2.3. Договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема у випадках і з моменту, передбачених законодавчими актами України. Крім того, відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються відповідно до Закону питання регулювання земельних відносин. Відповідно до ст. ст. 6, 15 Закону України „Про оцінку земель” суб'єктами у сфері оцінки земель є органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель. Підставою для проведення оцінки земель (нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу місцевого самоврядування.
Зазначає, що рішенням Чопської міської ради № 2 від 07.11.2008 року затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Чоп та згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № б/н від 05.01.2009 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка перебуває в користуванні Приватного підприємства „Хемікон АГ” становить 24 183 878 грн. 21 коп.
Посилається на те, що у відповідності до вищевказаних норм законодавства орендна плата, що сплачується ПП „Хемікон АГ” за користування земельною ділянкою площею 18,5161 га не може бути меншою з 01.01.2009 року: 24 183 878 грн. 21 коп. * 3% = 725 516 грн. 35 коп. в рік.
Також стверджує про те, що 04.07.2008 року Чопською міською радою було винесено рішення № 5 „Про викладення у новій редакції „Положення про порядок визначення розміру орендної плати при укладенні договорів оренди землі у місті Чоп”, відповідно до якого ставка річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності міста, встановлюється в розмірі 11 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду.
Рішенням Чопської міської ради № 3 від 28.04.2009 року, яке набрало чинності 08.05.2009 року, розмір річної орендної плати за землю було встановлено на рівні 6 (шість) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду. Таким чином, розмір орендної плати з 08.05.2009 року повинен становити 1 691 032 грн. 69 коп. в рік (24 183 878 грн. 21 коп. x 6% = 1 691 032 грн. 69 коп. на рік).
На підставі вищевикладеного, позивачем на адресу відповідача була направлена угода про зміну Договору оренди земельної ділянки б/н від 16.01.2004 року, в якій викладена пропозиція щодо зміни розміру орендної плати, яка була залишена відповідачем поза увагою. В зв'язку з чим, позивач був змушений звернутися до суду з позовом про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки б/н від 16.01.2004 року.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, оскільки вбачає, що позов є безпідставним та необґрунтованим. Стверджує про те, що відсутні підстави для перегляду розміру орендної плати згідно договору
оренди земельної ділянки б/н від 16.01.2004 року, оскільки останнім не передбачено те, що затвердження нормативно грошової оцінки землі є підставою для перегляду розміру орендної плати. На думку відповідача, також не є підставою для такого перегляду і збільшення розміру нормативно грошової оцінки земельної ділянки у зв'язку із затвердженням такої методики, оскільки рішення Чопської міської ради щодо затвердження нормативно грошової оцінки землі та збільшення відповідно до такого рішення нормативно грошової оцінки земельної ділянки, як підстави перегляду розміру орендної плати договором не передбачені. Крім того, зазначає про те, що посилання позивача на норму ст. 18 Закону України „Про оцінку земель” є безпідставним, оскільки дана норма ніяким чином не впливає на спірні відносини, так як відповідно до ст. 24 Закону України „Про плату за землю” грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно -правових угод, тобто грошова оцінка землі передує укладенню цивільно -правових угод, в тому числі і договорів оренди землі. При цьому вважає, що нормативна чи експертна грошова оцінка землі не входить до переліку істотних умов договору оренди землі, які можуть змінюватися сторонами та потягнути зміну інших істотних умов, зокрема, орендної плати.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін,
суд встановив:
Відповідно до рішення Чопської міської ради від 18.12.2003 року відповідачу по справі - Приватному підприємству „Хемікон АГ” надано в оренду строком на 29 (двадцять дев'ять) років земельну ділянку загальною площею 18,5161 га для будівництва багатофункціонального торгівельно-виставочного комплексу. Для нарахування орендної плати даним рішенням було затверджено 2% від грошової оцінки земельної ділянки згідно розрахунку Ужгородського відділу земельних ресурсів.
На підставі зазначеного рішення між Чопською міською радою та Приватним підприємством „Хемікон АГ” 16.01.2004 року був укладений договір оренди земельної ділянки, що зареєстрований в Ужгородському районному відділі ЗРФ ДП ЦДЗК за № 0404071000025 від 09.06.2004 року, пунктом 1.1. якого передбачено, що орендодавець (позивач) із земель запасу комунальної власності передає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку, площею 18,5161 га, яка знаходиться на території Чопської міської ради Закарпатської області на території СЕЗ „Закарпаття”.
Відповідно до п. 2.1. договору ціль використання земельної ділянки - несільськогосподарське використання для будівництва багатофункціонального торгівельно-виставочного комплексу. Згідно з пунктом 2.2. договір укладається на термін 29 (двадцять дев'ять) років, починаючи з дати його державної реєстрації.
Зазначена земельна ділянка була передана відповідачу в оренду згідно з актом приймання - передачі земельної ділянки від 16.01.2004 року, підписаним обома сторонами та скріпленим їхніми печатками.
Пунктом 2.3. договору сторони визначили, що розмір орендної плати за орендовану земельну ділянку вноситься орендарем (відповідачем) у грошовому виразі, що складає 28 070 грн. 41 коп. гривень на рік. Грошова оцінка земельної ділянки складає 1 403 520 грн. 38 коп. (довідка про грошову оцінку земельної ділянки, видана Ужгородським районним відділом земельних ресурсів від 29.12.2003 року).
Додатковими угодами від 06.12.2005 року та 25.07.2006 року до договору оренди земельної ділянки б/н від 16.01.2004 року вносились зміни в частині орендної плати. За поясненням позивача вказані зміни не переглядались.
04.07.2008 року рішенням № 5 Чопської міської ради Закарпатської області „Про викладення у новій редакції „Положення про порядок визначення розміру орендної плати при укладанні договорів оренди землі у місті Чоп” вирішено встановити річну орендну плату за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності в розмірі 11 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду.
Рішенням Чопської міської ради Закарпатської області від 07.11.2008 року № 2 „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Чоп” затверджено результати нормативної грошової оцінки земель м. Чоп та вказані в технічній документації дані з нормативної грошової оцінки земель міста введено в дію з моменту винесення вказаного рішення. Згідно з поданого позивачем Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 05.01.2009 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ПП „Хемікон АГ” становить 24 183 878 грн. 21 коп.
28.04.2009 року Чопською міською радою Закарпатської області було прийнято рішення № 3 „Про внесення змін до „Положення про порядок визначення розміру орендної плати при укладанні договорів оренди землі у місті Чоп”, згідно якого встановлено річну орендну плата за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності в розмірі 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду.
У подальшому, Чопською міською радою Закарпатської області на адресу Приватного підприємства „Хемікон АГ” були направлені листи з проектом угоди про зміну договору оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року, відповідно до якої було передбачено зміну нормативно грошової оцінки землі та розмір орендної плати.
Відповідно до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно частини другої статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Також, частиною третьою статті 188 Господарського кодексу України визначено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України).
У зв'язку із відсутністю дій з боку відповідача щодо укладення або відмови від укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, Чопська міська рада Закарпатської області, звернулась до господарського суду із відповідним позовом про зобов'язання укласти додаткову угоду про зміну договору оренди земельної ділянки б/н від 16.01.2004 року в редакції від 12.05.2009 року.
Заявою про зміну позовних вимог від 22.12.2009 року, позивач наполягає на внесенні змін до діючої редакції договору оренди земельної ділянки в частині зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та зміни орендної плати, мотивуючи це тим, що відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі” (із змінами внесеними Законом України № 309-VI від 03.06.2008 року) визначено, що для земель несільськогосподарського призначення, які перебувають у державній або комунальній власності річна орендна плата за земельні ділянки не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю” та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також рішенням Чопської міської ради № 2 від 07.11.2008 року було затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Чоп. У відповідності до ст. 63 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” по землях населених пунктів, грошову оцінку яких проведено та уточнено станом на 1 січня 2009 року, застосовуються ставки земельного податку, встановлені частиною 1 ст. 7 Закону України „Про плату за землю”. При цьому, суть змін полягає у встановлені з 01.01.2009 року нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ПП „Хемікон АГ” та становить 24 183 878 грн. 21 коп. та нової ставки орендної плати у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки землі та становить 1 451 032 грн. 69 коп. на рік або 120 919 грн. 39 коп. на місяць.
Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для ведення підприємницької та іншої діяльності (ст. 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України „Про оренду землі”).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Таким чином, правовідносини щодо оренди землі полягають у оплатному користуванні земельною ділянкою на умовах передбачених договором. Такі правовідносини (і зобов'язання щодо оплатної передачі і зобов'язання щодо користування і сплати орендної плати) виникають між орендодавцем і орендарем одночасно в момент укладення договору оренди.
Статтею 2 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Зі змісту статті 19 Закону України „Про плату за землю” та статті 21 Закону України „Про оренду землі” вбачається, що розмір орендної плати встановлюється за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як вбачається із матеріалів справи остаточні правовідносини оренди виникли між позивачем та відповідачем у 2004 році, а тому на них, тим більше з 01.01.2009 року, неможливо розповсюдити дію норми ст. 21 Закону України „Про оренду землі” із змінами внесеними Законом України № 309-VІ від 03.06.2008 року з огляду на наведені приписи Конституції України.
Окрім того, пунктом 4.1. договору оренди передбачено, що зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін, що кореспондується з нормою ч. 1 ст. 30 Закону України „Про оренду землі”, якою встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, а відтак виключає можливість орендодавця змінювати умови договору своїм рішенням.
Положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 309-VІ від 03.06.2008 року щодо внесення змін до Закону України „Про оренду землі” можуть і повинні бути застосовані до орендних відносин, які виникають після набрання ним чинності, тобто до договорів (відповідно і до розмірів орендної плати), які укладаються після набрання чинності зазначеним законом.
Що стосується договорів, які були укладені до внесення відповідних змін у законодавство, то така зміна можлива лише на умовах та за підставами передбаченими договором або, якщо законом прямо передбачена відповідна умова при настанні якої орендна плата підлягає перегляду.
Законом України від 03.06.2008 року № 309-VІ не передбачено вимог щодо приведення умов раніше укладених договорів оренди землі (в частині розміру орендної плати) у відповідність із цим Законом.
У спірних правовідносинах, які виникли між сторонами спору, укладений між позивачем та відповідачем договір оренди земельної ділянки від 16.01.2004 року містить пункт 2.3., який передбачає підстави перегляду орендної плати. До таких підстав договором віднесено: зміна умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних нарахувань; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Отже, умовою щорічного перегляду розміру орендної плати сторони визначили саме зміну розміру земельного податку, але аж ніяк не зміну граничного розміру мінімальної ставки орендної плати, як було запроваджено Законом України від 03.06.2008 року № 309-VI.
Як зазначено у частині 1 статті 7 Закону України „Про плату за землю” ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Статтею 23 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що оренда плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, перегладяться один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди. Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядаються за згодою сторін. Наведений перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить у собі такої підстави для зміни розміру орендної плати, як зміна встановлених ст. 21 цього Закону граничних розмірів орендної плати.
Таким чином, як умовами укладеного між сторонами договору оренди, так і приписами Закону також не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати на якій наполягає позивач.
Як випливає з позовної заяви із внесеними відповідними змінами до неї та зазначає сам позивач в судових засіданнях, зміни розміру орендної плати мотивовані рішеннями орендодавця, а також зміною нормативно грошової оцінки землі. Однак, наведені обставини не можуть бути підставою для зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку (на підставі рішення орендодавця, а також у зв'язку із зміною нормативно грошової оцінки земель), оскільки таких підстав для зміни розміру орендної плати договором не передбачено.
Крім того, покликання позивача на рішення Чопської міської ради Закарпатської області від 28.04.2009 року за № 3 „Про внесення змін до „Положення про порядок визначення розміру орендної плати при укладенні договорів оренди землі у місті Чоп” судом до уваги не приймається з огляду на те, що рішенням Чопської міської ради Закарпатської області від 18.12.2003 року надано в оренду ПП „Хемікон АГ” спірну земельну ділянку. Таке рішення є індивідуальним правовим актом та виконане шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, зумовило виникнення відповідних прав у відповідача. Відтак, зміна або скасування таких рішень не відповідало б чинному законодавству відповідно до п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009, відповідно до якого роз'яснено, що „в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення”.
Згідно ст. 2 Закону України „Про оренду землі” відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Стаття 5 Цивільного кодексу України встановлює дію актів цивільного законодавства у часі і передбачає:
1) Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
2) Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
3) Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Також, на правовідносини оренди землі, як складову частину цивільних правовідносин, заснованих на договорі, зокрема, на правовідносини що стосуються зміни умов договору розповсюджуються відповідні положення глави 53 Цивільного Кодексу України.
Так, стаття 651 ЦК України визначає підстави для зміни або розірвання договору.
1. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
2. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
В ході розгляду спору судом встановлено, що у спірних правовідносинах ні договором, ні законом не встановлено обов'язку орендаря та орендодавця змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати до 6 % від грошової оцінки землі у разі зміни граничних розмірів орендної плати, установлених законом.
Суд також приймає до уваги те, що договором оренди не передбачена така підстава для перегляду орендної плати за землю, як зміна нормативно грошової оцінки землі.
Так, відповідно до ст. 24 Закону України „Про плату за землю” грошова оцінка застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод. Тобто, грошова оцінка землі передує укладенню цивільно-правових угод, в тому числі договорів оренди землі, а тому встановлення нової грошової оцінки земель породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, укладених після її встановлення, та не є обов'язковою підставою для внесення до договору оренди земельної ділянки змін в частині розміру орендної плати.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України „Про оренду землі” істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження чи знищення об'єкта оренди або його частини; відповідальність сторін.
Отже, нормативна чи експертна грошова оцінка землі не входить до переліку істотних умов договору оренди землі, які можуть змінюватися сторонами та призвести до зміни інших істотних умов, зокрема, орендної плати.
З огляду на викладене підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України,
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
В зв'язку з оголошенням в судовому засіданні 02.04.2010 року лише вступної і резолютивної частини рішення оформлено відповідно до ст. 84 ГПК України та підписано 08.04.2010 року.
Суддя Пригара Л.І.