Справа № 2-а-86/10/0115
Постанова
Іменем України
27 квітня 2007 року
Первомайський районний суд Автономної Республіки Крим
в складі: головуючого - судді Михайлової Л.О.
при секретарі Абдурамановій В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Первомайське
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації АР Крим про визнання незаконними дій відповідача про відмову в перерахуванні розміру допомоги на оздоровлення,
встановив:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації Автономної Республіки Крим про зобов'язання відповідача здійснити перерахування розміру щорічної допомоги на оздоровлення та сплатити йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС недоплачену у 2008-2009 роках допомогу у розмірі 7240 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2 категорії і відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної державної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яті мінімальних заробітних плат, однак ця допомога виплачується йому у розмірі 100 грн. щорічно. 07 жовтня 2009 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахування розміру вказаної допомоги, відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації Автономної Республіки Крим від 14 жовтня 2009 року № 3-84 йому відмовлено у вказаному перерахуванні.
Представник відповідача позов не визнав, мотивуючи свої заперечення тим, що Управління праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації Автономної Республіки Крим не є належним відповідачем, державна допомога на оздоровлення позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2 категорії, виплачується у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - у сумі 100 гривень щорічно.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, яке видано 03.02.2005 року Луганською облдержадміністрацією. Відповідно до довідки УПСЗН Первомайської РДА АР Крим від 08.04.2010 року № 01-9/302 у вересні 2008 року та у червні 2009 року позивачу виплачена щорічна державна допомога на оздоровлення у розмірі 100 грн. щорічно. Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації АР Крим 07.10.2009 року із проханням про перерахування розміру вказаної допомоги до 5 мінімальних заробітних плат, що підтверджується вказаною заявою, зареєстрованою відповідачем 07.10.2009 року під № 3-84. Повідомленням від 14.10.2009 року вих. №. 3-84 позивачу відмовлено у перерахуванні допомоги на оздоровлення.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильської катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлений розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2 категорії у сумі 100 гривень.
Позивач не є інвалідом, допомогу на оздоровлення щорічно у вказаної сумі отримує, тому суд вважає законною і обґрунтованою відмову Управління праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації Автономної Республіки Крим в перерахуванні розміру допомоги на оздоровлення.
Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України „Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, ...В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб”єкта владних повноважень обов”язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову”. Відповідачем по справі - Управлінням праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації Автономної Республіки Крим надано достатньо доказів, котрі прийняти судом, в обґрунтування своїх заперечень проти позову і правомірності своїх рішень, тому суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 69-71, 86, 159-161, 163 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
постановив:
В позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської райдержадміністрації АР Крим про визнання незаконними дій відповідача про відмову в перерахуванні розміру допомоги на оздоровлення та виплаті недоплаченої за 2008-2009 роки допомоги у розмірі 7240 грн. відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Головуючий